آمار صادرات تخم مرغ در سال 97 به صفر رسید

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، ناصر نبی پور در تبادل نظر با خبرنگاران آمار صادرات تخم مرغ در سال 97 را صفر گفت و گفت: در سال 97 هیچ صادراتی در این زمینه انجام نشد و اواخر سال هم که وزارت جهاد موافق صادرات این محصول بود وزارت صنعت و سازمان حمایت با آن مخالفت کردند.

آمار صادرات تخم مرغ در سال 97 به صفر رسید

وی با بیان اینکه تعیین نیست بعد از تعطیلات نوروز صادرات آزاد گردد یا خیر؟، اضافه نمود: میانگین قیمت هرکیلوگرم تخم مرغ درب مرغداری بین 6400 تا 6,500 تومان است در حالی که طبق محاسبات وزارت جهاد کشاورزی قیمت تمام شده فراوری این محصول 7,500 تومان و طبق محاسبات ما 7,800 تومان است که حتی اگر رقم مورد نظر وزارت جهاد را ملاک بگیریم قیمت تخم مرغ حدود هزارتومان با هزینه تمام شده فراوری آن فاصله دارد.

رئیس هیأت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران شرح داد: فکر می کنم که بعد از تعطیلات نوروز نیز وضعیت بازار تخم مرغ به همین شکل باشد.

وی با بیان اینکه در زمینه تأمین نهاده های دامی همچنان فراورینمایندگان با مشکل روبرو هستند، اضافه نمود: ریزمغذی هایی که برای غذای مرغ استفاده می گردد طی حدود یک هفته بین 400 تا 500 درصد جهش قیمت داشته و گران شده است. به عنوان مثال قیمت ریزمغذی لیزین که قبلاً 7 هزارتومان بوده هم اکنون به بالای 30 هزارتومان رسیده است.

این فعال بخش خصوصی با اشاره به اینکه قیمت سویا در بازار آزاد به کیلویی حدود 5,300 تومان رسیده است، گفت: با کمبود این محصول در بازار روبرویم و اگر هم پیدا گردد قیمت آن بالاست.

نبی پور اضافه نمود: شرکت پشتیبانی امور دام و معاونت بازرگانی وزارت جهاد قول دادند که بخشی از سویای مورد احتیاج فراورینمایندگان را تأمین نمایند.

وی فراوری تخم مرغ را در سال 97، حدود 900 هزارتن عنوان و اضافه نمود: برای سال 98، وزارت جهاد پیش بینی یک میلیون تن فراوری را دارد اما ما فکر می کنیم فراوری از یک میلیون و 200 هزارتن خواهد گذشت که حدود 300 هزارتن آن مازاد است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 8 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 105

به "آمار صادرات تخم مرغ در سال 97 به صفر رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمار صادرات تخم مرغ در سال 97 به صفر رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید