آمریکا از احتمال تعطیلی سفارتخانه های خارجی در افغانستان اطلاع داد

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از احتمال تعطیلی سفارتخانه های خارجی به دلیل عدم تامین امنیت در فرودگاه کابل اطلاع داد.

آمریکا از احتمال تعطیلی سفارتخانه های خارجی در افغانستان اطلاع داد

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری فارس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به اظهارات طالبان مبنی بر مخالفت با واگذاری مسئولیت فرودگاه کابل به ترکیه گفت که حضور دیپلمات های خارجی نیازمند فرودگاه امن در کابل است.

به گفته وی، در صورت عدم تامین امنیت فرودگاه کابل سفارتخانه های خارجی در این کشور تعطیل خواهد شد.

روز گذشته سهیل شاهین از اعضای مذاکرات کننده هیات طالبان خواهان خروج نیروهای ترکیه همزمان با نیروهای خارجی و آمریکایی از افغانستان شد.

شاهین در پاسخ به سوال رویترز تمایل ترکیه برای حفظ نیروهای این کشور و اداره فرودگاه بین الملل حامد کرزی گفت که نیروهای ترکیه باید از افغانستان خارج شوند.

این در حالی است که پیش از این اعلام شده بود که ترکیه مسئولیت اداره فرودگاه کابل را پس از خروج ناتو برعهده خواهد گرفت.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، حضور دیپلمات های خارجی و همچنین مسافران و اقتصاد افغانستان به فرودگاه امن و عملیاتی نیازمند است.

به نوشته رویترز، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا توضیحاتی بیشتری در این باره ارائه ننموده، اما وی تلویحا به طالبان اعلام نموده که در صورت عدم تامین امنیت فرودگاه بین المللی کابل، امکان ادامه فعالیت سفارتخانه های خارجی میسر نخواهد بود.

پیش از این نخست وزیر استرالیا اعلام نموده بود که به دلیل تشدید جنگ سفارت این کشور در کابل را به صورت موقت تعطیل خواهد نمود.

جوبایدن، رئیس جمهور جدید آمریکا مدتی پیش خاطرنشان کرد که تمام نیروهای آمریکایی تا پیش از 11 سپتامبر نیروهای خود را از افغانستان خارج خواهند کرد.

طی 20 سال گذشته اداره فرودگاه کابل برعهده ناتو بوده و این سازمان تا به امروز به درخواست دولت افغانستان برای واگذاری مسئولیت این فرودگاه طفره رفته است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 13 تیر 1400 بروزرسانی: 13 تیر 1400 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 1581

به "آمریکا از احتمال تعطیلی سفارتخانه های خارجی در افغانستان اطلاع داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا از احتمال تعطیلی سفارتخانه های خارجی در افغانستان اطلاع داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید