اتحاد بی نتیجه جمهوری خواستار سنا علیه استیضاح ترامپ

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، چهل و پنج سناتور جمهوریخواه آمریکایی سه شنبه از طرحی برای متوقف کردن دادگاه استیضاح دونالد ترامپ حمایت کردند که راه به جایی نبرد. این اقدام، نمایشی از وحدت حزبی بود و بعضی آن را نشانه ای می دانند که اجازه نمی دهد ترامپ بابت تحریک به شورش علیه کنگره محکوم گردد.

اتحاد بی نتیجه جمهوری خواستار سنا علیه استیضاح ترامپ

به نقل از خبرگزاری رویترز، رند پل، از سناتورهای جمهوریخواه آمریکایی این طرح را در صحن سنا به نمایش گذاشت و از این مجلس خواست تا رای بدهد که آیا دادگاه فوریه علیه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا نقض قانون اساسی است یا خیر.

سنای تحت کنترل دموکراتها با 55 رای مقابل 45 رای جلوی طرح آن را گرفت. اما تنها پنج جمهوریخواه برای جلوگیری از این حرکت به دموکراتها پیوستند و این بسیار کمتر از رای 17 جمهوریخواهی است که برای محکوم کردن ترامپ در دادگاه استیضاح ضروری است.

سناتور رند پل پس از آن به خبرنگاران گفت: این یکی از معدود زمانهایی است که شکست در واقع یک پیروزی است. چهل و پنج رای بدین معناست که دادگاه استیضاح از بدو ورود مرده است.

رند پل و دیگر جمهوریخواهان معتقدند که چون دونالد ترامپ چهارشنبه گذشته مدت زمان ریاستش به اتمام رسید و اینکه محاکمه او با نظارت پاتریک لهی، از سناتورهای دموکرات انجام میگردد نه جان رابرتس، قاضی القضات آمریکا، محاکمه او خلاف قانون اساسی است.

بعضی از سناتورهای جمهوریخواه که از طرح روز سه شنبه رند پل حمایت کردند گفتند این نشانگر آن نیست که آنها بعد از برگزاری دادگاه چه رایی به ترامپ میدهند. سناتور راب پورتمن به خبرنگاران گفت: به اعتقاد من، این مساله ای کاملا متفاوت است.

در حال حاضر بحثی در میان کارشناسان به راه افتاده درباره اینکه آیا اقدام سنا علیه ترامپ که دیگر در کاخ سفید حضور ندارد، قانونی است یا خیر. بسیاری از کارشناسان، این استیضاح دیرهنگام را مطابق قانون اساسی دانسته و استدلال میکنند که رئیس جمهوری که در آخرین روزهای کاری خود مرتکب خطا میگردد نباید مصون بماند و فرایندی در قانون اساسی هست که پاسخگویی آنها را تضمین میکند.

آن کارشناسان میگویند، قانون اساسی روشن ساخته که فرایندهای استیضاح میتواند به رد صلاحیت از دریافت سِمت دولتی در آینده منجر گردد، بنابراین همچنان یک مساله باز برای حل و فصل در سنا وجود دارد.

ترامپ تنها رئیس جمهوری در تاریخ آمریکاست که دو بار از سوی مجلس نمایندگان آمریکا استیضاح میگردد. او همچنین اولین رئیس جمهوری است که بعد از خروج از کاخ سفید باید در سنا دادگاهی گردد و این احتمال وجود دارد که با رای دو سوم سناتورها محکوم شده و دیگر نتواند سِمت دولتی بگیرد. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 9 اسفند 1399 بروزرسانی: 9 اسفند 1399 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 1358

به "اتحاد بی نتیجه جمهوری خواستار سنا علیه استیضاح ترامپ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتحاد بی نتیجه جمهوری خواستار سنا علیه استیضاح ترامپ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید