ادعای مقام آمریکایی درباره حمله به تاسیسات نفتی سعودی: موشک از ایران شلیک شد

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، جاستین اماش نماینده مستقل کنونی در توئیتی نوشت: براساس قانون اساسی آمریکا، تصمیم گیری در باره شروع یک جنگ در حوزه اختیار کنگره است؛ نه رئیس جمهور و نه عربستان سعودی.

ادعای مقام آمریکایی درباره حمله به تاسیسات نفتی سعودی: موشک از ایران شلیک شد

یک مقام ارشد دولت آمریکا به خبرگزاری آمریکایی آ بی سی نیوز ادعا کرد: ایران حدود 20 پهپاد را به عربستان فرستاده و در کنار آن حدود 12 موشک کروز را از خاک کشورش به عربستان شلیک کرده است.

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، آ.بی .سی نیوز مدعی شد: منطقه خاورمیانه و خلیج فارس در ماه های گذشته با تنش های زیادی روبه رو بوده و به همین دلیل ادعای استفاده ایران از موشک و پهپاد، در نوع خود ادعای بسیار بزرگی به شمار می آید.

ترامپ در 24 ساعت گذشته به حملات اجرا شده در بزرگترین میدان نفتی عربستان واکنش نشان داده و خواهان بررسی بیشتر در باره مسبین این اقدام شده است.

شبکه خبری سی ان ان نیز به قول یکی از مقامات دولت که نامش فاش نشد؛ ادعا کرد: مقامات دولت فرضیه قبلی خود در مورد منشاء حملات از شمال غربی عراق را رد کرده و نتایج جدیدی مبنی بر حمله موشک ها از نقطه ای از ایران پیدا کرده اند.

با وجود آنکه برخی از مقامات آمریکا مانند مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا، در روز شنبه -روز حمله به تاسیسات نفتی عربستان- ایران را به دلیل دست داشتن در پشت صحنه این حملات سرزنش کردند، اما هیچ سند موثقی در این باره ارائه نداده اند.

گروه حوثی های یمن مسئولیت این حملات و ضربه به بزرگترین مجموعه نفتی جهان را به عهده گرفته اند. از تبعات این حمله می توان به افزایش ناگهانی قیمت جهانی نفت و تغییر در میزان ظرفیت تولید نفت عربستان اشاره کرد.

مقام ارشد آمریکا در این باره به آبی سی نیوز مدعی شد: حوثی ها مسئولیت کار نکرده را برعهده گرفته اند و عامل اصلی این حملات ایران است.

برخی از مقامات عربستان نیز در روز شنبه ادعا کردند که تجهیزات به کار رفته در این حملات، ایرانی است.

پومپئو نیز در توئیتی نوشت: هنوز عاملیت یمن در این حملات اثبات نشده است.

مقام مطلع آمریکایی در این باره گفت: ترامپ در باره نقش ایران در حملات مطمئن است اما در این خصوص منتظر تائید سعودی ها برای ورود به این مناقشه است.

ترامپ قول بررسی بیشتر در این خصوص را داده و اعلام کرده با توجه به خواست عربستان سعودی عمل خواهد کرد.

همین گفته های ترامپ در شبانه روز گذشته باعث واکنش منتقدین شد. جاستین اماش نماینده سابق جمهوری خواهان و نماینده مستقل کنونی در توئیتی نوشت: براساس قانون اساسی آمریکا، تصمیم گیری در باره شروع یک جنگ در حوزه اختیار کنگره است؛ نه رئیس جمهور و نه عربستان سعودی. ما از قدرت های خارجی دستور نمی گیریم.

با این وجود مقام مطلع آمریکایی که ایران را به دست داشتن در حملاتآرامکو متهم کرده، گفت: حمله به شرکت نفتی آرامکو عربستان با بیش از 20 هواپیمای بی سرنشین اجرا شده است.

بی بی سی نیز در این باره نوشت: ایران در روزهای گذشته قویا تمام اتهاماتی را که به سمت وی نشانه رفته رد کرد و پومپئو را به فریبکاری بزرگ متهم کرد.

وزارت خارجه روسیه نیز در این باره گفت: مذاکرات در مورد پیشنهاد شدید تلافی جویانه غیر قابل قبول است.

چین نیز در این باره گفت: متهم کردن کشورها در غیاب حکم قطعی کاری غیرمسئولانه است.

منبع: عصر ایران
انتشار: 6 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 337

به "ادعای مقام آمریکایی درباره حمله به تاسیسات نفتی سعودی: موشک از ایران شلیک شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادعای مقام آمریکایی درباره حمله به تاسیسات نفتی سعودی: موشک از ایران شلیک شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید