از نبود سوغات مُعرفِ مشهد تا جمع آوری ادبیات گردشگری

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در نشست بانوان کارآفرین استان خراسان رضوی گفت: بانوان مدیران عرصه پایداری فرهنگی هستند که با مدیریت صحیح خود می توانند فرصت های جدیدی را در حوزه های مختلف از جمله حوزه گردشگری به وجود بیاورند.

از نبود سوغات مُعرفِ مشهد تا جمع آوری ادبیات گردشگری

اگر علاقمند به سفر با بهترین تور کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور کانادا از تورنتو، مونترال و ابشار نیاگارا دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

به گزارش خبرنگاران، زهرا احمدی پور شب گذشته (چهارشنبه 13 بهمن) در نشست بانوان کارآفرین خراسان رضوی در موزه بزرگ خراسان و پس از شنیدن مسائل و صحبت های بانوان کارآفرین در سه حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به برگزاری نخستین جشنواره صنایع دستی فجر در تهران پس از گذشت 38 سال از انقلاب اسلامی بیان نمود: برای اولین بار، صنایع دستی مانند سایر ابعاد هنری، پیروز به برگزاری جشنواره ای با عنوان صنایع دستی فجر شد.

معاون رئیس جمهوری اظهار کرد: این اقدامِ امیدوارنماینده نشان از خلاقیت هنرمندان صنایع دستی، ازجمله بانوان داشت که امیدوارم در سال های آینده علاوه بر تهران شاهد برگزاری این جشنواره در سایر استان ها نیز باشیم، چون جشنواره صنایع دستی فجر ظرفیت مهمی برای حمایت و رونق بخشی به صنایع دستی و فراوریات هنرمندان دارد.

او با بیان احساس شعف خود نسبت به زمانی که بانوان کوشش می نمایند تا هنر و اصالت ایران حفظ گردد اضافه نمود: ما مجموعه ای هستیم که همه باید با یاری هم زنجیره امید را حفظ کنیم، این کوشش ها با هدف ادای دین به هنر است که البته باید تبدیل به بسته مالی و ثروت گردد.

او دولت تدبیر و امید را عامل ایجاد این فرصت دانست که زنان در فرایند قانون گذاری و خلق قدرت حضور تأثیرگذار داشته باشند و با اشاره به نام گذاری سال 2017 به عنوان سال گردشگری پایدار اظهار کرد: قطعا منظور از نام گذاری این سال فقط توجه به عناصر محیط زیستی نیست، بلکه اصلی ترین بخشی که می توانیم به این پایداری دست یابیم گسترش ظرفیت های فرهنگی است.

معاون رئیس جمهور اضافه نمود: اگر مؤلفه فرهنگ، پایدار گردد، اقتصاد نیز پایدار می گردد، بنابراین معتقدم بانوان مدیران عرصه پایداری فرهنگی هستند.

باید سوغات مشهد را به گردشگران معرفی کنیم

رئیس سازمان میراث فرهنگی در ادامه صحبت های خود، با بیان اینکه گردشگری عرصه تنوع و تفاوت است، ادامه داد: خراسان سرزمین تفاوت هاست، این سرزمین همواره مقصد گردشگری در قالب گردشگری پایدار است و می تواند فرصت های زنجیره ای را فراهم کند و همواره قطب گردشگری بماند.

او در ادامه با بیان اینکه ابعاد دیگر گردشگری، میراث فرهنگی و نیز صنایع دستی در مشهد باید موردتوجه قرار گیرد، ادامه داد: باید از خود سؤال کنیم که وقتی یک گردشگر وارد مشهد می گردد، سوغات زیارت در مشهد چیست؟ از این رو، اعتقاد دارم صنایع دستی اصیل ایرانی باید در مشهد به فروش برسد.

وزارت صنایع و گمرک باید از ورود کالاهای صنایع دستی غیرایرانی به کشور جلوگیری نمایند

رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری همچنین در بخش دیگری از صحبت هایش با انتقاد از ورود کالاهای غیرایرانی صنایع دستی به کشور ادامه داد: متأسفانه در حال حاضر کالاهایی از چین و ترکیه وارد می گردد، در حالی که این توانایی را داشته ایم که سال ها بتوانیم کالاهای ایرانی فراوری کنیم. در واقع همانطور که توانایی داشتن یک نام و برند در گردشگری را داریم در صنایع دستی نیز باید بتوانیم صاحب کالاهای ایرانی باشیم.

معاون رئیس جمهور با تاکید بر لزوم حمایت وزارت صنایع و گمرک از فراوری کالاهای ایرانی ادامه داد: با این حمایت بازار در اختیار کالاهای غیرایرانی قرار نمی گیرد. البته خوشبختانه پیروزیت هایی نیز در این زمینه به دست آمده و شاهد کاهش 50درصدی ورود کالاهای خارجی صنایع دستی به ایران هستیم.

همه ادبیات فراوری شده در حوزه گردشگری را جمع آوری نموده ام

او در ادامه صحبت های خود با اشاره به لزوم تهیه سند بالادستی در گردشگری گفت: در مدت فعالیتم در سازمان، ادبیات فراوریشده در عرصه گردشگری و نیز مطالعات این حوزه را به منظور تهیه سند بالادستی در عرصه گردشگری جمع آوری نموده ام.

وی ایران را سرزمین تنوع و مهد گوناگونی نامید و ادامه داد: این ویژگی منحصربه فرد در ایران است که باید به مقصدهای گردشگری تبدیل گردد و همان گونه که در گذشته در هر روستا یک عروسک وجود داشته و این سنت اکنون فراموش شده - باید امروز هم آن ها را احیا کنیم، چراکه اعتقاد دارم از سنت ها دور شده ایم و نسل جوان دچار سرگشتگی شده است؛ معتقدم بانوان کارآفرین می توانند این خلأ را پر نمایند.

باید از دوران ابتدایی صنایع دستی را به بچه ها بیاموزیم

رئیس سازمان میراث فرهنگی ادامه داد: مدارس به عنوان یک مرجع رسمی نقش مهمی در صنایع دستی دارند و اگر صنایع دستی به دانش آموزان آموزش داده گردد، به جزء لاینفک زندگی ما تبدیل می شوند.

احمدی پور اضافه نمود: ظرفیت های تمدنی می توانند در قالب همکاری و با استفاده از ظرفیت سمن ها در فراوری ثروت به کار گرفته شوند.

همه استان ها موظف به ارائه ظرفیت های گردشگری خود به دولت اند

او با اشاره به صحبت های رئیس جمهور در هفدهمین کنوانسیون راهنمایان جهانی گردشگری بیان نمود: رئیس جمهوری در این مراسم گفت همان گونه که اگر جان انسان گرفته گردد قابل احیا نیست اگر بنای تاریخی هم تخریب گردد، قابل بازگشت نیست.

وی گفت: این نشان از توجه دولت به حوزه میراث فرهنگی و گردشگری است و همه استان ها در حال حاضر موظف شده اند که ظرفیت های گردشگری خود را به دولت ارائه نمایند، و حوزه گردشگری به عنوان رکن رکین در اقتصاد مقاومتی موردتوجه قرار گرفته است.

زنان با قصه ها و نواها، میراث ناملموس کشور را حفظ نموده اند

فرشته سلجوقی، مدیرکل امور بانوان استانداری خراسان رضوی، نیز در این مراسم با اشاره به نقش بانوان در حفظ و صیانت میراث ناملموس گفت: بانوان به عنوان مدیران فرهنگی در هر خانواده نقش مهمی در حفظ و صیانت از میراث ناملموس دارند که با قصه ها و نواهای مختلف این میراث را حفظ نموده اند.

در این نشست همچنین تعدادی از بانوان کارآفرین به بیان دیدگاه ها و نظرات خود در حضور معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پرداختند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 656

به "از نبود سوغات مُعرفِ مشهد تا جمع آوری ادبیات گردشگری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از نبود سوغات مُعرفِ مشهد تا جمع آوری ادبیات گردشگری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید