اصلی ترین منبع توسعه کشور در سال های آینده، منابع نفت و گاز است

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، جلسه شورای عالی انرژی پیش از ظهر امروز (دوشنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار گردید.

اصلی ترین منبع توسعه کشور در سال های آینده، منابع نفت و گاز است

به گزارش خبرنگاران، اسحاق دنیاگیری در این جلسه با تاکید بر ضرورت توسعه بخش انرژی به ویژه نفت و گاز در کشور گفت: بدون تردید اصلی ترین منبع توسعه کشور در سال های آینده منابع نفت و گاز خواهد بود.

معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: البته اتکاء بودجه دولت به درآمدهای نفتی باید کاهش پیدا کند اما توسعه 20 سال آینده کشور چه در بخش صنعتی و چه غیر صنعتی باید با استفاده از منابع نفت و گاز باشد.

وی ادامه داد: با این دورنمای 20 ساله، توسعه صنعت نفت و گاز کشور باید به گونه ای باشد که بتواند سالانه 70 تا 100 میلیارد دلار به اقتصاد کشور یاری کند و این یعنی باید علاوه بر تامین نیازهای داخلی بتوانیم فراوری مازاد را به کشورهای دیگر صادر کنیم.

دنیاگیری با تاکید بر اینکه باید برای تحقق بهینه سازی مصرف انرژی، اصلاحات جدی و اساسی در بخش های مصرف نماینده اصلی انرژی صورت گیرد، گفت: باید در بخش هایی نظیر فراوری خودرو، لوازم برقی، ساختمان و حمل ونقل عمومی شاهد اصلاحات و تغییراتی جدی باشیم.

معاون اول رییس جمهور با قدردانی از وزارت نفت، سازمان برنامه و بودجه و سایر دستگاه های مرتبط برای تدوین طرح جامع انرژی کشور، اضافه کرد: تدوین طرح جامع انرژی کشور اقدامی ارزشمند است که باید هر چه سریع تر نهایی شده و به عنوان راهبرد اصلی در حوزه انرژی در دستور کار بخش های مرتبط قرار گیرد.

وی با تاکید بر اینکه برای اجرای مناسب طرح ها و برنامه های مختلف باید الزامات اجرای هر طرح را نیز به دقت مدنظر قرار دهیم، خاطر نشان کرد: باید به واقعیت های اقتصاد کشور و شرایط زندگی مردم نیز توجه کنیم چرا که اگر این واقعیت ها را در نظر نگیریم، ممکن است اجرای تصمیمات عظیم با تاخیر روبرو گردد.

دنیاگیری با اشاره به اینکه مصرف بی رویه آب در کشور باعث شده که کمبود منابع آب به یکی از چالش های اصلی پیش روی کشور تبدیل گردد، توضیح داد: در بخش انرژی نیز ایران جزو نخستین کشورهای دارای ذخایر نفت و گاز دنیا است اما پیش بینی ها نشان می دهد که به دلیل مصرف بالای انرژی، در 20 سال آینده ممکن است با تراز منفی انرژی روبرو شویم که ضروری است دستگاه های مسئول نظیر شورای عالی آب، وزارت نیرو و وزارت نفت برنامه های بلندمدت و قابل اجرا برای بهینه سازی مصرف انرژی و اصلاح الگوی مصرف تدوین نمایند.

در این جلسه که وزیر نیرو، رییس سازمان حفاظت محیط زیست و رییس سازمان ملی استاندارد نیز حضور داشتند، وزیر نفت بر ضرورت بهینه سازی مصرف انرژی در کشور تاکید نمود و گفت: بهینه سازی مصرف انرژی امروز یک انتخاب نیست بلکه یک الزام است و رکن اصلی اجرای آن، مشارکت مردم و همه دستگاه های مرتبط است.

در این نشست همچنین نماینده وزارت نفت گزارشی از طرح جامع انرژی به عنوان اصلی ترین مرجع تصمیم سازی در مسائل کلان انرژی کشور ارائه کرد و به تشریح اهداف این طرح نظیر توجه به تکمیل زنجیره ارزشی نفت و گاز، توجه به نیازهای کشور در زمینه انرژی و معین سبد بهینه حامل های انرژی پرداخت.

در این جلسه همچنین گزارشی از سند تامین انرژی بخش حمل ونقل کشور تا افق 1420 و سند تراز فراوری و مصرف گاز طبیعی در کشور براساس گزینه های بهینه سازی در ماه های سرد و ماه های عادی سال تا افق 1420 ارائه شد و پس از بحث و گفتگو، پیشنهادات وزارت نفت در مورد اجرای این اسناد به تصویب رسید.

منبع: ایسنا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 23 آبان 1399 بروزرسانی: 23 آبان 1399 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 1146

به "اصلی ترین منبع توسعه کشور در سال های آینده، منابع نفت و گاز است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اصلی ترین منبع توسعه کشور در سال های آینده، منابع نفت و گاز است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید