امارات درحال ساخت پایگاه در یکی از پرترافیک ترین مسیرهای دریایی دنیا!

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، به رغم آنکه امارات عربی متحده در سال 2019 خاطرنشان کرد، نیرو های نظامی خود را از یمن خارج نموده است، منابع خبری با دست یابی به تصاویر ماهواره ای گزارش دادند که این کشور هم اکنون در حال ساخت یک پایگاه هوایی در جزیره یمنی میون است.

امارات درحال ساخت پایگاه در یکی از پرترافیک ترین مسیرهای دریایی دنیا!

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، خبرگزاری آمریکایی آسوشیتد پرس با دست یافتن به تصاویری ماهواره ای گزارش داد که پایگاهی هوایی در جزیره یمنی میون در حال ساخته شدن است.

شبکه یمنی بلقیس به نقل از این خبرگزاری آمریکایی، امروز (سه شنبه)، گزارش داد، در یکی از پرترافیک ترین جهتهای دریایی مهم دنیا برای حمل ونقل انرژی و کالاهای تجاری در جزیره یمنی میون پایگاهی مبهم در حال ساخته شدن است.

در این گزارش آمده است که به رغم آنکه هیچ کشوری مدعی وجود پایگاه هوایی در جزیر میون در تنگه باب المندب نشده است؛ اما جهت حرکت کشتی هایی که از سال پیش برای ساخت یک باند فرود عظیم به طول 5.6 کیلومتر در این جزیره در حرکت بوده اند، نشان می دهد که این پایگاه مربوط به کشور امارات است.

مقامات دولت مستعفی یمن در این خصوص گفتند که امارات در پشت کوشش های جدید برای ساخت این پایگاه قرار گرفته است. به رغم آنکه این کشور، سال 2019، اعلام نمود نیروهای خود را از نیروهای مستقر در یمن ائتلاف سعودی خارج نموده است.

طبق گزارش مذکور، جرمی بنی سردبیر بخش خاورمیانه شرکت اطلاعاتی جینز که سال فرایند ساخت و ساز های جزیره میون را دنبال نموده، در این رابطه گفت: به نظر می رسد که این یک هدف راهبردی طولانی مدت به منظور زمینه سازی برای حضور تقریبا دائم است. این مسئله شاید صرفا مربوط به جنگ یمن نباشد و شما باید شرایط بارگیری ها را نگاه کنید که تا حدی در آنجا یک امر اساسی به شمار می رود.

تصاویری که خبرگزاری آسوشیتدپرس از شرکت فضایی پلانت لبز دریافت نموده کامیون هایی را در حال تخلیه بار و همچنین زمینه سازی برای ساخت یک باند فرود به طول 1.85 کیلومتر در تاریخ یازدهم آوریل را در جزیره میون نشان می دهد.

بر اساس این گزارش، این باند ففرایند می تواند پرنده های تهاجمی، و هواپیماهای مخصوص پایش و حمل بار را در خود جای دهد.

در گزارش مذکور اشاره شده که در اواخر سال 2016 نیز کوشش هایی بدین منظور شروع شد؛ اما بعدها از این کار دست کشیده شد. در آن موقع کارگران در کوشش برای ساخت باندفرودی به طول بیش از سه کیلومتر بودند که اجازه فرود سنگین ترین بمب افکن ها را می داد.

در ادامه آمده است که مقامات نظامی دولت مستعفی یمن که از سال 2015 تا به امروز تحت حمایت عربستان سعودی قرار دارند، ضمن تأیید این گزارش، در این خصوص گفتند که امارات در حال ساخت این باند فرود است.

این مقام ها که نخواستند نامشان فاش گردد، خبر داند که کشتی های اماراتی، طی هفته های اخیر، تسلیحات و تجهزات نظامی و نیرو به جزیره میون آورده اند.

آن ها همچنین خبر دادند که بخشی از تنش اخیر که میان عبدربه منصور هادی رئیس دولت مستعفی یمن و ابوظبی به وجود آمده بود، مربوط به خواسته امارات از دولت مستعفی برای امضای توافق اجاره بیست ساله جزیره میون بوده است.

این گزارش در حالی منتشر شده است که منابع یمنی پیشتر نیز از کوشش امارات برای تسلط بر جزیره سقطری (جنوب یمن) خبر داده بودند.

طبق گزارش های این منابع، امارات، به طور کلی، کنترل جزیره سقطری را به دست گرفته و محموله های نظامی آن بدون هیچ اعتراضی وارد بندر این جزیره می گردد و حتی حریم هوایی این جزیره را کاملا به دست گرفته است.

شورای انتقالی جنوب (المجلس الانتقالی الجنوبی) گروهی از شبه نظامیان تحت حمایت امارات در جنوب یمن نیز در ژوئن سال 2020 جزیره سقطری را به تصرف خود درآورده بودند که در پی این اقدام، مسئولان دولتی و فرماندهان نظامی وابسته به دولت مستعفی این جزیره را ترک کردند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 3 تیر 1400 بروزرسانی: 3 تیر 1400 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 1564

به "امارات درحال ساخت پایگاه در یکی از پرترافیک ترین مسیرهای دریایی دنیا!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امارات درحال ساخت پایگاه در یکی از پرترافیک ترین مسیرهای دریایی دنیا!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید