جرائم مالیاتی فقط سال جاری کامل بخشیده می گردد

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، رئیس کل سازمان امور مالیاتی گفت: آخرین فرصت بهره مندی از بخگرددگی 100 درصدی جرائم قابل بخشش، امسال است و در صورت عدم پرداخت، بدهی مالیاتی قطعی می گردد و برخورداری از تسهیلات یاد شده تا سرانجام امسال، در سال آینده فراهم نخواهد شد.

جرائم مالیاتی فقط سال جاری کامل بخشیده می گردد

به گزارش ایسنا، امید علی پارسا ضمن اشاره به بخشنامه های اخیر در راستای بخگرددگی جرائم مالیاتی اظهار کرد: این بخگرددگی صرفا به منظور حمایت از فعالان مالی در سال رونق فراوری و با توجه به شرایط خاص مالی کشور صادر شده و در سال های آینده، بدین منوال شاهد بخگرددگی جرائم مالیاتی نخواهیم بود؛ لذا ضروری است فعالان مالی به ویژه فعالان عرصه فراوری، از تسهیلات قانونی مذکور نهایت استفاده را ببرند.

وی ضمن رد این شائبه که بخگرددگی 90 تا 100 درصدی جرائم مالیاتی هر ساله تکرار خواهد شد، گفت: قطعا حمایت دولت از بخش غیردولتی همیشه باید محدود، مشروط، کاهنده و تضمین دار باشد. البته با صدور بخشنامه ای و به منظور برطرف این شائبه، اعلام کردیم که در سال 1399، هم سطح اختیارات ادارات کل امور مالیاتی در مورد بخگرددگی جرائم مالیاتی محدود خواهد شد و هم احراز شرایط خوش حسابی باید با مستندات کامل صورت گیرد. در واقع صرفه و صلاح این است که فعالان مالی از فرصت استثنایی امسال استفاده نمایند و ضمن اکتساب عنوان خوش حسابی، با سهل ترین شکل ممکن و با عزت و احترام از بار سنگین جرائم مالیاتی رهایی یابند و قاعدتا هیچ مؤدی هوشمندی 100 تومان بخگرددگی سهل و آسان و با عزت و احترام امسال را با 70 تومان بخگرددگی احتمالی و سخت در سال بعد عوض نمی کند.

پارسا در شرح نحوه محدود شدن سطح اختیارات مدیران در سال آینده گفت: با رعایت مفاد ماده 191 قانون مالیات های مستقیم و سایر مقررات مربوط، در مورد بدهی های قطعی شده از 1399/1/1 به بعد، حداکثر بخگرددگی جرائم قابل بخشش، برای مؤدیان واحدهای فراوریی دارای پروانه بهره برداری یا پروانه کسب فراوریی از مراجع ذیربط، 70 درصد و برای سایر مؤدیان 50 درصد برای هر منبع مالیاتی در هر سال یا دوره به مدیران کل امور مالیاتی تفویض می گردد.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور بار دیگر بر استفاده از این ظرفیت قانونی از سوی فعالان مالی تاکید نمود و گفت: مؤدیان در صورت عدم پرداخت بدهی مالیاتی قطعی شده تا سرانجام امسال، به عنوان مؤدی خوش حساب تلقی نشده و جرائم متعلق قابل بخگرددگی نخواهد بود.

طبق اعلام سازمان امور مالیاتی، وی تاکید نمود: تفاوت این بخگرددگی جرائم با اختیارات بخگرددگی مدیران استان ها این است که برای نخستین بار، 100 درصد بخگرددگی ابلاغ شده و اختلاف سلیقه و برداشت و اتلاف وقت و انرژی فعالان و سیستم اداری و یا پرداخت هزینه های مشاوره و وکالت و ... برای مجاب کردن ادارات کل امور مالیاتی و اخذ بخگرددگی و خدای ناخواسته مفسده اداری در این خصوص را به صفر رسانده و در واقع هر مؤدی بدون اتلاف وقت و انرژی و ... صرفا با مراجعه به اداره امور مالیاتی ذیربط و پرداخت اصل بدهی، با سهولت هر چه تمام و با عزت و احترام از بار سنگین جرائم خلاص می گردد.

به گزارش ایسنا، شرایط بخگرددگی جرائم مالیاتی قابل بخشش موضوع بعضی مواد قانون مالیات های مستقیم و قانون مالیات بر ارزش افزوده، طی بخشنامه های شماره 200/98/41 مورخ 1398/5/8و شماره 200/98/45 مورخ 1398/5/27 به منظور بهره مندی فعالان مالی اعلام شده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 6 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 235

به "جرائم مالیاتی فقط سال جاری کامل بخشیده می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جرائم مالیاتی فقط سال جاری کامل بخشیده می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید