خبرنگاران شهرک انرژی قزوین در پیچ و خم جذب سرمایه گذار

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، قزوین - خبرنگاران - طرح احداث شهرک انرژی در استان قزوین ضمن ایجاد اشتغالزایی مناسب در منطقه به کاهش مصرف انرژی برق، استفاده از انرژی های پاک، جلوگیری از تجاوز به حدود اراضی کشاورزی و استفاده بهینه از منابع ملی منجر می شود.

خبرنگاران شهرک انرژی قزوین در پیچ و خم جذب سرمایه گذار

شهرک انرژی قزوین پس از چندین سال تصویب در کارگروه تخصصی امور زیربنایی و شهرسازی استان قزوین همچنان در مرحله جذب سرمایه گذار واقع شده است ، اما همچنان با مشکل بزرگ جذب سرمایه گذار دست و پنجه نرم می کند.

اگرچه تا به امروز چندین سرمایه گذار آمادگی خود را برای سرمایه گذاری در این طرح اعلام کرده اند اما با بررسی دستگاه های متولی، صلاحیت و اهلیت این افراد برای سرمایه گذاری در شهرک انرژی استان قزوین محرز نشده است.

این شهرک به مساحت یک هزار هکتار قرار است در بیابانی ترین نقطه استان قزوین یعنی در اراضی شهرستان های بویین زهرا و آبیک احداث شود که از نظر مدت زمان تابش خورشید و زاویه مناسب، استعداد بسکمک مطلوبی برای احداث شهرک انرژی دارد.

طرح احداث شهرک انرژی ضمن اشتغالزایی مناسب در منطقه به کاهش مصرف انرژی برق، استفاده از انرژی های پاک، جلوگیری از تجاوز به حدود اراضی کشاورزی و استفاده بهینه از منابع ملی منجر می شود.

فقدان سرمایه گذار، مهمترین مشکل طرح شهرک انرژی خورشیدی

معاون هماهنگی و برنامه بودجه سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان قزوین در این خصوص گفت: ما چندین سال است که به دنبال احداث طرح شهرک انرژی در استان هستیم اما متاسفانه سرمایه گذار مناسب نداشته ایم.

علی رحمانی اضافه نمود: در ابتدا سه هزار هکتار را برای این طرح در نظر گرفته بودیم اما در نهایت هزار هکتار برای تولید سلاح خورشیدی و شهرک انرژی مصوب شد و مطالعه آن جزء به جزء و پیکسل به پیکسل انجام گرفت.

وی اضافه نمود: مکان در نظر گرفته شده برای این طرح، یکی از بهترین نقاط کشور برای تولید انرژی خورشیدی است و البته هدف ما در ابتدا استقرار انرژی های نو بود اما در ادامه، انرژی خورشیدی مد نظر قرار گرفت.

این مسوول گفت: مکان در نظر گرفته شده در انتهای تونل بادیی واقع شده است که از سد منجیل شروع می شود و استعداد لازم را برای احداث انرژی بادی نیز دارد.

رحمانی اضافه نمود: در ادامه یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه شهید بهشتی بر روی این طرح مطالعه و بین آبیک تا بویین زهرا را بهترین نقطه برای استقرار شهرک انرژی خورشیدی تعیین کردند.

این مسوول گفت:ما ابتدا از شرکت شهرک های استان برای احداث شهرک خصوصی درخواست کردیم و چند سرمایه گذار هم برای تولید سل خورشیدی اعلام آمادگی کردند اما از بنیه اقتصادی و تجربه کافی برخوردار نبودند.

وی اضافه نمود: این طرح، جنبه سرمایه گذاری بسیار خوبی دارد و سیاست دولت برای تولید انرژی بوده و استان نیز تولید سلاح خورشیدی و شهرک انرژی را سیاست خود قرار داده است.

رحمانی با بیان اینکه این طرح اولین شهرک انرژی استان بوده و کارهای اولیه آن اجرا شده است، اضافه نمود: مشکل ما این است که نمی توانیم سرمایه گذاران کوچک را وارد طرح کنیم چون به سرمایه گذاری کلان برای تامین زیرساخت انتقال برق لازم است و از عهده سرمایه گذاران کوچک بر نمی آید.

زمین در نظر گرفته شده برای شهرک انرژی مزایای زیادی دارد

وی اضافه نمود: زمین تخصیص داده شده برای این طرح که از اراضی منابع طبیعی است از سوی چند سرمایه گذار تایید شده و مزایای مختلفی از جمله دسترسی به راه های اصلی از چند سمت را دارد.

رحمانی گفت: ما قطعا در کنار سرمایه گذار واقعی خواهیم بود و با پرداخت تسهیلات و احداث راه و زیرساخت های شهرک به سرمایه گذار کمک خواهیم کرد.

این مسوول اضافه نمود: این زمین با توجه به موقعیت استراتژیک و نزدیکی به پایتخت در صورت احداث مورد استقبال سایر سرمایه گذاران قرار خواهد گرفت و نقش موثری در اشتغالزایی، رفع محرومیت، جلوگیری از مهاجرت و بیابان زدایی ایفا می کند.

تخصیص معافیت های اقتصادیاتی برای جذب سرمایه گذاران به طرح شهرک انرژی

مدیر کل امور اقتصاد و دارایی استان قزوین نیز در این خصوص گفت: در استان قزوین طی سال های گذشته، تقاضاهای داخلی و خارجی بسیار زیادی برای سرمایه گذاری در حوزه انرژی به صورت پراکنده مطرح می شد که به منظور جلوگیری از مسائل احتاقتصادی، پایین آوردن هزینه و تکمیل زنجیره تولید، تجمیع همه این درخواست ها را در قالب شهرک انرژی تصویب کردیم.

فرزین بهنامی فر با اشاره به تخصیص معافیت های اقتصادیاتی برای جذب سرمایه گذاران به این شهرک، اضافه نمود: اگر در این شهرک، تولید بر مبنای صادرات صورت گیرد از معافیت های پایه برخوردار خواهد بود و همچنین از معافیت اقتصادیاتی شعاع 120 کیلومتری تهران نیز احتمالا برخوردار باشد.

وی اضافه نمود: همچنین به دلیل موقعیت جغرافیایی طرح و واقع شدن در مناطق کمتر توسعه یافته از معافیت های اقتصادیاتی پنج ساله و 10 ساله برخوردار خواهد بود.

بهنامی فر اضافه نمود: همچنین می توان طرحی را برای معافیت اقتصادیاتی این شهرک تهیه کرد و با ارایه در هیات وزیران، معافیت نقطه ای را برای این طرح تصویب نمود.

این مسوول گفت: امروزه دنیا به سمت استفاده از انرژی ها نو و جدید حرکت کرده است و ما نیز به تبع باید به سمت انرژی های جدید، سازگار با محیط زیست و به صرفه حرکت کنیم.

بهترین سرمایه گذار برای شهرک انرژی قزوین، بنیاد مستضعفان است

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قزوین در این خصوص گفت: با توجه به رسالت ها و تکالیف بنیاد مستضعفان به این نتیجه رسیدیم که این بنیاد، اصلح ترین مجموعه برای سرمایه گذاری در شهرک انرژی قزوین است و امیدواریم برای سرمایه گذاری در این طرح وارد شود.

علی فرخزاد گفت: طی سال های گذشته متقاضیان زیادی برای احداث نیروگاه انرژی درخواست تخصیص زمین داشتند که به دلیل هزینه بالا و نیاز به زیرساخت ها اهلیت این کار را نداشتند و در نتیجه فقط تغییر کاربری اراضی صورت می گرفت.

این مسوول گفت: به همین دلیل با تصویب کارگروه زیربنایی استان قرار شد که یک مجموعه ای را در قالب شهرک انرژی نو با موضوع انرژی خورشیدی ایجاد کنیم تا همه سرمایه گذاری های مرتبط به صورت متمرکز در این شهرک انجام شود.

فرخزاد اضافه نمود: عزم استان برای راه اندازی این شهرک کاملا جدی است و مدیران قزوین نیز همکاری لازم را برای اجرای این طرح خواهند داشت البته انتظار نداریم که تمامی سرمایه گذاری ها را این بنیاد انجام دهد و ما نیز در کنار آن خواهیم بود.

معاون استاندار قزوین اضافه نمود: راه اندازی این طرح مزیت های زیادی برای استان دارد و جلوی افت ولتاژ در منطقه و تغییرکاربری پراکنده را گرفته و به عنوان یک کار شاخص و نمونه باقی خواهد ماند.

فرخزاد اضافه نمود: باید برای تسریع در اجرای این طرح، یک کمیته ای با موضوع حوزه سرمایه گذاری استانداری، منابع طبیعی،شرکت برق، شرکت شهرک ها،سازمان برنامه و بودجه استان و... تشکیل شود تا با تمهید مقدمات و انعقاد قرارداد با بنیاد مستضعفان هرچه سریعتر در این طرح به جلو پیش برویم.

این مسوول گفت: زمین مورد نظر برای اجرای این طرح از لحاظ قابلیت احداث بلامعارض است و نزدیکی به تهران و راه های اصلی از چند سمت از دیگر ویژگی های آن محسوب می شود.

وی اضافه نمود: ما آمادگی کامل داریم که برای احداث این شهرک با موضوع بنیاد مستضعفان اقدام کنیم.

بنیاد مستضعفان آماده سرمایه گذاری در شهرک انرژی قزوین

محسن امیری مدیر عامل و عضو هیات مدیره شرکت برق و انرژی صبا از شرکت های زیرمجموعه بنیاد مستضعفان در این خصوص گفت: این بنیاد بیشتر در زمینه نیروگاه های حرارتی و مقیاس بزرگ در حال فعالیت است ولی یک نیروگاه خورشیدی را در منطقه محروم قلعه گنج کرمان که هدف بنیاد است در حال اجرا دارد.

وی اضافه نمود: یکی از اهداف ما این است که سلاح خورشیدی مورد نیاز کشور را در داخل کشور تامین کرده و در اختیار مصرف کننده قرار دهیم و جلوی خروج ارز را بگیریم.

امیری گفت: ما آمادگی کامل را برای سرمایه گذاری در این طرح داریم ولی باید سرمایه گذاری ما به نحوی باشد که جوابگوی مالکان اصلی بنیاد که محرومان هستند نیز باشیم.

وی ادامه داد: یکی از شرایط ورود بنیاد به طرح های عمرانی محرومیت زدایی و اشتغالزایی است و اگر این دو هدف در طرح های مورد نظر وجود نداشته باشد امکان ورود بنیاد وجود نخواهد داشت.

این مسوول با تاکید بر تخصیص معافیت اقتصادیاتی برای این شهرک، گفت: اگر معافیت اقتصادیاتی برای این منطقه از سوی استان تخصیص یابد قطعا عزم و اراده بنیاد برای ورود به این طرح جدی تر شده و عملیات شروع طرح نیز سرعت بیشتری می گیرد.

مدیر عامل و عضو هیات مدیره شرکت برق و انرژی صبا گفت: ظرفیت سالانه نصب پنل های خورشیدی در کشور تا سال 1407 حدود 100 تا 150 مگاوات است و بیشتر از این رقم مورد استقبال قرار نمی گیرد.

امیری اضافه نمود: الان احداث نیروگاه حرارتی توجیه اقتصادی ندارد چون بازگشت سرمایه احداث آن 15 سال طول می کشد ولی ما به عنوان یکی از شرکت های بنیاد مستضعفان با نگاه ملی و همگام با دولت در این طرح ها کمک می کنیم.

وی با تاکید بر احداث نیروگاه های خورشیدی، اضافه نمود: امروزه تمام دنیا به این سمت می رود که از سوخت های فسیلی و زغال سوز خارج شده و به انرژی های نو، بادی و زباله سوز وارد شوند و حتی نیروگاه هسته ای نیز در حال جمع شدن است.

این مسوول گفت: در احداث نیروگاه خورشیدی آمادگی داریم که کمک کار استان باشیم چون این پروژه، یک طرح عام المنفعه بوده و به نفع کشور و مردم است.

وی گفت: ما به دنبال سرمایه گذاری های بزرگ در مناطق مختلف کشور با توجه به اولویت های رفع محرومیت ها و اشتغالزایی بوده که از سیاست ها بنیاد مستضعفان است.

امیری اضافه نمود: از استان نیز درخواست داریم همکاری های لازم را برای معافیت اقتصادیاتی این شهرک، داشته باشد و شرایطی را فراهم کند که ما ظرفیت تولید سل خورشیدی تا 500 مگاوات را داشته باشیم که با توجه به ظرفیت و میزان مصرف، رقم بسیار بالایی است.

وی گفت: در صورت شروع این طرح در قزوین، با توجه به اینکه میزان نصب پنل خورشیدی در کشور طی یک سال حدود 150 تا 200 مگاوات پیش بینی شده است برای صادرات این پنل ها اقدام خواهد شد و قزوین به قطب صادرات این محصولات تبدیل می شود.

شهرک انرژی قزوین اگرچه چندسال از تصویب آن می گذرد و دارای مزایای متعددی از لحاظ اشتغالزایی، حفاظت از محیط زیست، روزآمدی در استفاده از انرژی و ... است اما متاسفانه سرمایه گذار دارای صلاحیت و اهلیت ندارد.

استان قزوین با توجه به این موضوع، تصمیم گرفت اجرای طرح را به بنیاد مستضعفان واگذار کند ولی بنیاد نیز علیرغم اعلام آمادگی در این طرح، ورود به آن را به دو شرط محرومیت زدایی و اشتغالزایی منوط کرده است تا بتواند جوابگوی مالکان اصلی بنیاد باشد.

به هرحال باید صبر کرد و دید که آیا کلنگ این طرح بالاخره در استان قزوین زده خواهد شد و گام های بلندی برای اشتغالزایی،رفع محرومیت از منطقه و حرکت به سمت استفاده از انرژی های نو برداشته می شود یا خیر.

منبع: ایرنا
انتشار: 4 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 983

به "خبرنگاران شهرک انرژی قزوین در پیچ و خم جذب سرمایه گذار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران شهرک انرژی قزوین در پیچ و خم جذب سرمایه گذار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید