خبرنگاران مجوز ضمنی اعمال محدودیت ها در خوزستان صادر شد

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، اهواز- خبرنگاران- سرپرست دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: ستاد ملی مقابله با کرونا به استان خوزستان اجازه داد درصورت ضرورت، محدودیت هایی در شهرهای با شرایط قرمز اعمال شود البته این اجازه به صورت شفاهی بوده و تا به امروز نامه کتبی به دست ما نرسیده است.

خبرنگاران مجوز ضمنی اعمال محدودیت ها در خوزستان صادر شد

فرهاد ابول نژادیان شامگاه پنجشنبه در گفت و گو با فعالان رسانه ای و فضای مجازی درخصوص شرایط شیوع ویروس کرونا در استان خوزستان بیان کرد: اسفند سال گذشته و فروردین ماه امسال اختیار اعمال تعطیلی ها و محدودیت با استانداران بود و آنها اجازه داشتند برحسب شرایط محدودیت هایی اعمال کنند.

وی اضافه کرد: از فروردین ماه به بعد به دلیل درگیری استان های بیشتری با ویروس کرونا ستاد ملی مقابله با این ویروس اختیار را از استانها گرفت و قرار شد پس از ارائه پیشنهادات از سوی استان ها و اقتصاد ملی درخصوص اعمال محدودیت ها تصمیم گیری کند.

ابول نژادیان بیان کرد: فرماندار آبادان چندی پیش از تشکیل پلیس کرونا خبر داده بود اما نیروی انتظامی به این لفظ ایراد گرفت زیرا معتقد بود به کار بردن عنوان پلیس بار قانونی دارد در واقع منظور فرماندار استفاده از ظرفیت فعالان اجتماعی برای تذکر و تاکید بر رعایت پروتکل های بهداشتی بود.

وی درخصوص شرایط دانش آموزان در سال تحصیلی جدید گفت: در حال حاضر نمی توان بازگشایی یا تعطیلی مدارس را پیش بینی کرد.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اهواز توضیح داد: زمانی که بیماری بر اثر ویروس کرونا در بیمارستان فوت می کند به سردخانه منتقل و پس از آن متوفی به آمبولانس های مخصوص سازمان آرامستان تحویل داده می شود تا برای خاکسپاری به محل تعیین شده انتقال داده شود.

وی اضافه کرد: پس از تحویل متوفی به آمبولانس های سازمان آرامستان دیگر علوم پزشکی مسئولیتی ندارد و در اهواز براساس مصوبه ستاد مقابله با کرونا این متوفیان با رعایت پروتکل های بهداشتی غسل و سپس دفن می شوند اما در شهرستان ها به دلیل نبود غسالخانه مخصوص تیمم می شوند.

ابتلای 100 کودک خوزستانی به کرونا

ابول نژادیان گفت: در حال حاضر تنها مرکز بستری و درمان بچه ها زیر 15 سال مبتلا به ویروس کرونا بیمارستان ابوذر اهواز است.

وی ادامه داد: حدود 100 کودک خوزستانی به ویروس کرونا مبتلا شده اند که تا به امروز موردی از فوت بچه ها بدون بیماری زمینه ای گزارش نشده است.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اهواز اضافه کرد: تنها در یک مورد فوت کودک 6 ماهه بر اثر بیماری کرونا گزارش شده بود که آن هم پس از بررسی متوجه وجود بیماری زمینه ای او شدیم.

وی ادامه داد: درمجموع تا به امروز 2 تا سه کودک مبتلا به ویروس کرونا با بیماری زمینه ای همچون نقص ایمنی در استان خوزستان فوت کرده اند.

ابول نژادیان بیان کرد: ورودی مراکز 16 ساعته تست کرونا و بیمارستان های اهواز در هفته گذشته حدود 2 هزار و 540 مورد به روزانه یک هزار و 700 مورد رسیده اما در شهرهای قرمز این فرایند کاهشی نبوده است.

وی درخصوص نقاهتگاه های اختصاص یافته به مبتلایان کرونا گفت: نقاهتگاه ها با این هدف ایجاد شده اند که اگر مبتلایی شرایط حضور در قرنطینه خانگی را نداشت در در این محل ها مستقر شود اما در استان خوزستان استقبال کمی از این نقاهتگاه ها شد.

ابول نژادیان اضافه کرد: در مجموع کمتر از 150 نفر از مبتلایان به ویروس کرونا از حضور در نقاهتگاه ها استقبال کردند از سوی دیگر هر بیمار باید حداقل به مدت 14 روز در نقاهتگاه ها بستری شود.

وی ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی شرایط اقتصادی برای تامین هزینه لباس و غذای این افراد را ندارد.

شکستن قرنطینه خانگی توسط 30 درصد مبتلایان

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت: مطابق آمارهای به دست آمده از خوداظهاری مبتلایان به ویروس کرونا از 400 مورد قرنطینه خانگی حدود 9 درصد بیان کردند که به دلایل مختلف از جمله لزوم تامین معاش، اجبار صاحب کار و تامین مایحتاج منزل مجبور به ترک قرنطینه شده اند.

وی اضافه کرد: طبق ارزیابی دانشگاه علوم پزشکی اهواز، حدود 30 درصد از مبتلایان به ویروس کرونا قرنطینه خانگی را شکسته اند که همین مسئله نقطه آسیب ما است.

ابول نژادیان اظهارداشت: در ستاد استانی مقابله با کرونا مقرر شد کلانتری های محل با اعلام اسامی مبتلایان به ویروس کرونا که موظف به حضور در قرنطینه خانگی هستند بر آنها نظارت کنند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اهواز با رد شایعه گم شدن کیت های آزمایش کرونا گفت: روزانه تا 2هزار و 500 نمونه آزمایش مورد بررسی قرار می گیرد و اگر ورودی بیش از این ظرفیت باشد به طور قطع شاهد تاخیر در پاسخگویی خواهیم بود.

وی با اشاره به افزایش پژوهش در دانشگاه علوم پزشکی اهواز درخصوص بیماری کرونا بیان کرد: حدود 200 طرح تحقیقاتی توسط اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اهواز منتشر شده که بستر مناسبی برای پژوهش ایجاد خواهد کرد.

ابول نژادیان گفت: مطابق تحقیقات اجرا شده 4.7 درصد مرگ های ناشی از کرونا در 24 ساعت اول، 23 درصد مرگ و میرها در 48 ساعت نخست و مجموعا 47درصد مرگ ها در چهار روز اول بوده است.

وی با اشاره به اینکه متوسط سن فوتی ها در استان خوزستان 66 سال است، اضافه کرد: 82 درصد فوتی ها دارای بیماری زمینه ای بوده اند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت: درحال حاضر ساخت 80 تخت آی سی یو در دستور کار است، همچنین سه بیمارستان نیمه کاره خوزستان در مرحله تکمیل قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: به ازای هر یکهزار نفر در خوزستان تنها یک تخت بیمارستانی وجود دارد درحالیکه در برخی استانها به ازای یکهزار نفر 2 الی سه تخت ساخته شده است.

به گزارش خبرنگاران خوزستان دربحث شیوع بیماری کرونا از یک ماه پیش در شرایط قرمز قرار گرفته و در روزهای اخیر تعداد مبتلایان این استان افزایش یافته است.

مسوولان دانشگاه علوم پزشکی اهواز بالا رفتن آمار مبتلایان به ویروس کرونا در خوزستان را ناشی از رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی توسط اصناف، مردم و ادارات و همچنین افزایش بیماریابی عنوان کرده اند.

منبع: ایرنا
انتشار: 5 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 985

به "خبرنگاران مجوز ضمنی اعمال محدودیت ها در خوزستان صادر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران مجوز ضمنی اعمال محدودیت ها در خوزستان صادر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید