خبرنگاران هیچ خودروسازی حق واردات قطعه فراوری داخل را ندارد

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، خبرنگاران - وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: وارد کردن هر کالایی اعم از خودرو و سایر در هر بخشی که در داخل به اندازه احتیاج کشور فراوری می گردد ممنوع است و با این موضوع هیچگونه مماشاتی نخواهیم داشت و با متخلفان برخورد خواهد شد.

خبرنگاران هیچ خودروسازی حق واردات قطعه فراوری داخل را ندارد

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، رضا رحمانی شامگاه پنجشنبه در نشست با فعالان مالی استان کرمان با اشاره به اینکه هیچ خودرو ساز داخلی حق ورود قطعه خودرویی که در داخل فراوری می گردد را ندارد گفت: از ابتدای امسال وارد کردن 142 قلم کالا و در سال گذشته نیز 139 قلم کالا را که در کشور فراوری می شد ممنوع اظهار داشتیم و این روند ادامه خواهد داشت.

وی اضافه نمود: طبق قانون برای اجرای راحت تر و سریع تر کارها در تمامی حوزه های زیر مجموعه اداره صنعت، معدن و تجارت هر کجا که بتوانیم تفویض اختیارات خواهیم کرد و این کار را تا آنجا که بتوانیم با تمام توان انجام می دهیم چرا که به دنبال آن هستیم که در نقش حاکمیتی و سیاستگذاری عمل کنیم.

رحمانی همچنین با توجه به وضعیت اکتشافات در سطح کشور و استان کرمان تدوین طرح اکتشافی تفصیلی استان کرمان در مقیاس 50 درصدی را تا یک ماه آینده مثبت اظهار داشت و گفت: با ارائه این طرح، اعتباری از سوی سازمان ایمیدرو به بخش اکتشافات و تکمیل آن به استان کرمان اختصاص خواهیم داد.

وی سیاست امسال وزارت صنعت، معدن و تجارت در سطح کشور را اکتشاف در سطوح 100 هزار کیلومتر پهنه خطی اظهار داشت و گفت: استان کرمان بهشت معادن کشور است و امسال کار متفاوتی نسبت به سال های قبل در این حوزه انجام خواهد گرفت.

رحمانی در پاسخ به انتقاد رییس اتاق اصناف کرمان مبنی بر صدور مجوزهای متعدد گفت: مطلب شما در خصوص صنوف منطقی است اما با توجه به ماده 7 قانون رقابت در خصوص مجوزها هیچ وزارتخانه ای به دلیل اشباع بازار حق ندارد که مجوز صادر نکند.

وی افزود: البته این قانون مسائل فراوانی را ایجاد نموده که اصلاحیه ای برای آن از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در آینده نزدیک به مجلس شورای اسلامی ارائه خواهد شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت به چرایی افزایش قیمت ها در امسال پرداخت و گفت: افزایش قیمت ها دلایل متعددی داشته که گاهی از دست ما خارج بوده است مثلاً افزایش قیمت ماکارونی یکی از موارد اختلافی بود که 100 درصد افزایش قیمت داشتیم که نهایتاً 68 درصد از سوی سازمان افزایش قیمت آن پذیرفته شد.

رحمانی در ادامه با بیان دلایل افزایش 100 درصدی قیمت ماکارونی گفت: افزایش آرد گندم مصرفی از 900 تومان به یکهزار و 850 تومان و همچنین افزایش 36 درصدی حقوق نیروی کار و افزایش 50 درصدی حمل و نقل از جمله عواملی بودند که سبب افزایش قیمت ماکارونی شد که این موضوع مورد توافق ما نبود و از سود فراوری نمایندگان کم کردیم و بهره وری را بالا بردیم و این افزایش را از 100 درصد به 68 درصد کاهش دادیم.

وی همچنین با اشاره به احتیاج 200 هزار تن مصرف سالیانه ماهی تن در کشور که به وسیله واردات و آب های کشور تامین می گردد گفت: حذف ارز 4200 تومانی از ابتدای امسال از واردات 100 هزار تن ماهی جلوگیری شد و 100 هزار تن ماهی تن داخلی نیز به ما تحویل داده نشد و همین امر سبب بی رویه افزایش قیمت ماهی تن شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه با اشاره به افزایش قیمت روغن موتور و دیگر کالاهای کشور گفت: متاسفانه دیدگاه جامعه به این سمت معطوف شده است که همه می گویند اصناف گران فروشی می نماید در حالی که اصناف عموماً مراعات می نمایند و دلایل افزایش قیمت ها چیز دیگری است.

رحمانی با توجه به افزایش نظارت سازمان گفت: سال گذشته جریمه های وصولی 2 برابر و پرونده های تخلف 10 تا 12 برابر افزایش پیدا نموده است و از اصناف توقع ما این است که ابتدا از آبروی خودمان محافظت کنیم و بدانند که اولین حلقه نظارت ما اتحادیه ها هستند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه با اشاره به موضوع افزایش قیمت شکر و اینکه بیشترین مشکل مربوط به استان کرمان است گفت: وزارت جهاد کشاورزی این موضوع را به عهده دارد، گزارشی که در این خصوص از باب تنظیم بازار ارایه داده اند این است که اعتقاد دارند مسئله ای وجود ندارد و حتی ذخائر شکر در کشور بیش از حد معمول است بنابراین دنبال این هستیم که ببینیم مشکل کار کجاست؟

وی در ادامه گفت: قیمت ها در سطح کشور کاملاً تعیین است و در سامانه 124 که مرجع رسمی قیمت کالاهاست درج می گردد و در آینده نزدیک از یک اپلیکیشن رونمایی می گردد که در آن اعلام قیمت 100 کالای پرمصرف واساسی به صورت روزانه اعلام خواهد شد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت روز گذشته بمنظور بازدید و افتتاح چندین کارخانه و طرح مالی و صنعتی وارد استان کرمان شد و امروز (آدینه) و در خاتمه سفر دو روزه خود از مناطق مالی و صنعتی زرند بازدید خواهد داشت.

9889/ 5054

منبع: ایرنا
انتشار: 11 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 158

به "خبرنگاران هیچ خودروسازی حق واردات قطعه فراوری داخل را ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران هیچ خودروسازی حق واردات قطعه فراوری داخل را ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید