خبرنگاران 13 هزار تن بذر اصلاح شده غلات در خراسان شمالی توزیع شد

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، بجنورد- خبرنگاران- مدیر امور زراعت سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی گفت: 13 هزار تن بذر اصلاح شده غلات برای کشت پاییزه بین کشاورزان این استان توزیع شد که از این میزان 6 هزار تن آن مربوط به سهمیه بذر سال گذشته بود.

خبرنگاران 13 هزار تن بذر اصلاح شده غلات در خراسان شمالی توزیع شد

محمدنقی کاظمیان روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران گفت: کشاورزان بخشی از بذر غلات را در سال گذشته خرید نکرده بودند که امسال در اختیار آنها نهاده شد.

وی اضافه کرد: برنامه ریزی شده است که برای سال آینده 19 هزار تن بذر اصلاح شده فراوری گردد و در اختیار کشاورزان برای کشت در فصل پاییز قرار گیرد.

وی گفت: طبق برنامه ریزی وزارت جهاد کشاورزی 40 درصد بذر اصلاح شده گندم در اختیار کشاورزان قرار می گیرد و 60 درصد نیز باید توسط خود بهره برداران تهیه گردد.

مدیر امور زراعت سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی گفت: گندم بذری کیلوی 37 هزار ریال و گندم دانه 39 هزار ریال بود که کشاورزان بیشتر در سال های گذشته از بذور خود مصرفی استفاده می کردند.

کاظمیان گفت: اما امسال کشاورزان بیشتر گندم فراوریی خود را به فروش کیلویی 45 تا 47 هزار ریال به فروش رساندند که گندم بوجاری شده را با قیمت 37 هزار ریال خریداری می نمایند.

وی با بیان اینکه امسال گندم بوجاری شده دولتی جوابگوی احتیاج کشاورزان نیست گفت: به کشاورزان توصیه می کنیم که از بذور خود مصرفی استفاده نمایند.

مدیر امور زراعت سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی گفت: در سال های گذشته قیمت بذرو اصلاح شده از گندم کشاورزان بالاتر بود و آنان استقبال زیادی نداشتند اما امسال قیمت دانه گندم گران تر است و کشاورزان تمام گندم خود را فروختند و بعضا به مصرف دام نیز رسیده است.

کاظمیان اضافه کرد: سیاست دولت این است که هر کشاورزی در مدت دو تا سه سال از بذور اصلاح شده دولتی استفاده کند و می تواند همان بذر را تا سه سال نیز نگه داری و مورد استفاده قرار دهد.

وی گفت: از مجموع 19 هزار تن بذر غلات که برای سال آینده برنامه ریزی شده است 14 هزار و 500 تن گندم و چهار هزار و 500 تن نیز مربوط به جو است.

وی اضافه کرد: در سال زراعی 93-92 هفت هزار و 700 تن بذر اصلاح شده و در سال گذشته 10 هزار و 500 تن بذر اصلاح شده فراوری شد که از رشد 36 درصدی برخوردار است.

وی سطح ابلاغی کشت گندم آبی استان در امسال را 47 هزار و 380 هکتار و ابلاغی گندم دیم را نیز 98 هزار هکتار مطرح کرد.

وی سطح زیر کشت جو ابلاغی استان را نیز 48 هزار هکتار مطرح کرد و اضافه کرد: از این سطح 25 هزار هکتار آبی و 23 هزار هکتار دیم است.

98 هزار هکتار از دیمزارها و 47 هزار هکتار از کشتزارهای آبی خراسان شمالی در سال زراعی گذشته زیر کشت گندم رفته بود.

میانگین عملکرد برداشت گندم در هر هکتار از اراضی دیم این استان هزار و 100 تا 300 کیلوگرم و در اراضی آبی سه هزار و 500 تا 700 کیلوگرم است. استان خراسان شمالی در فراوری گندم دیم رتبه 16 و گندم آبی رتبه 18 کشور را دارد.

کاظمیان گفت: امسال یک میلیون و 186 هزار تن انواع محصول زراعی آبی و دیم در کشتزارهای این استان فراوری شد که نسبت به سال گذشته تغیر چندانی ندارد.

وی گفت: این استان 344 هزار هکتار اراضی زیر کشت باغی و زراعی دارد که بیشترین سطح اراضی زراعی دراستان مربوط به کشت غلات با 200 هزار هکتار است گفت: از نظر سطح کشتزارهای استان حدود 70 درصد متعلق به گندم، 20 درصد جو و 10 درصد به کلزا اختصاص است.

وی با بیان اینکه امسال در سطح 145 هزار و 500 هکتار از زمین های کشاورزی استان گندم کشت می گردد گفت: از این سطح 47 هزار و 500 هکتار آبی و 98 هزار هکتار دیم است.

مدیر امور زراعت سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی اضافه کرد: همچنین 25 هزار هکتار اراضی آبی و 23 هزار هکتار اراضی دیم نیز به کشت محصول جو اختصاص می یابد و همچنین برنامه ابلاغی برای کشت کلزا هفت هزار هکتار آبی است.

سهم استان 6 دهم درصد از فراوری ناخالص داخلی در کلیه بخش های مالی کشور است، سهم بخش کشاورزی استان 1.1 درصد از فراوری ناخالص بخش کشاورزی کشور است.

36.4 درصد شاغلان استان در بخش کشاورزی مشغول به فعالیت هستند که این شاخص در کشور 18.99 درصد است.

منبع: ایرنا
انتشار: 6 دی 1399 بروزرسانی: 6 دی 1399 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 1239

به "خبرنگاران 13 هزار تن بذر اصلاح شده غلات در خراسان شمالی توزیع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران 13 هزار تن بذر اصلاح شده غلات در خراسان شمالی توزیع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید