خواب های کرونایی؛ وقتی اضطراب در خواب هم رهایمان نمی کند

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، توی خواب با کسی دست دادم. استرس کرونا داشتم. وقتی بیدار شدم دیدم دستم را روی هوا نگه داشته ام تا الکل بزنم.، خواب دیدم در فرودگاه هستم و دور و برم خیلی شلوغ است، اما ماسک ندارم. در آن شلوغی دخترم را هم گم نموده بودم.، گاهی خواب می بینم بیرون از خانه ام و ماسک ندارم و هرچه می گردم ماسکم را پیدا نمی کنم.، خواب می بینم بدون ماسک سوار اتوبوس هستم و ناگهان یادم می افتد که کرونا هست. آنقدر به خاطر چنین چیزی مضطرب هستم که چند تا ماسک در جا های مختلف کیفم می گذارم که چنین اتفاقی در بیداری برایم نیفتد.، در خواب می بینم که فقط یک ماسک داشته ام و آن هم روی زمین افتاده. همه ماسک دارند و فقط من بدون ماسک مانده ام. دولا می شوم ماسک را از زمین بردارم؛ نمی دانم چرا این کار را می کنم، چون در بیداری امکان ندارد از روی زمین چیزی بردارم چه برسد به ماسک.

خواب های کرونایی؛ وقتی اضطراب در خواب هم رهایمان نمی کند

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ ساعت اینترنتی بیشتر بدانید.

ایران در ادامه نوشت: این ها نمونه خواب های کرونایی هستند. اسمش را بهتر ازاین نمی گردد گذاشت؛ خواب های کرونایی یا بهتر است بگویم کابوس های کرونایی. باز هم هست، برای برخی ها مفصل تر و ادامه دارتر.

من اوایل کرونا خیلی بیشتر خواب می دیدم، ولی الان هفته ای یکی دو بار خواب می بینم. یکی از خواب هایی که خیلی در ذهنم مانده این است که سوار تاکسی شدم و هیچ کس درآن تاکسی ماسک نداشت و همه شیشه ها بالا بود. داشتم کوشش می کردم لااقل یکی از شیشه ها را بدهم پایین که هوا بیاید داخل، اما پیروز نمی شدم. یادم هست که وقتی بیدار شدم از شدت اضطراب خیس عرق شده بودم و قلبم داشت بشدت می زد. این یکی از بدترین خواب هایی بود که در این مدت دیدم. بقیه خواب هایم این طوری است که جایی هستم که همه ماسک دارند جز من یا اینکه جایی هستم که کسی رعایت نمی نماید و همه می خواهند آدم را در آغوش بکشند یا روبوسی نمایند.

حداقل هفته ای دو سه بار خواب می بینم یکی از عزیزانم کرونا گرفته و حالش خیلی بد است. توی خواب دنبال دارو می گردم و از این طرف به آن طرف می روم در حالی که خودم ماسک ندارم. یک بار در خواب دنبال کپسول اکسیژن بودم و پیدا نمی کردم. آنقدر در خواب دچار استرس می شوم که با همان حال از خواب می پرم. بعد خوابم نمی برد و فقط خدا خدا می کنم زودتر صبح گردد و من به خانواده ام زنگ بزنم تا ببینم حالشان خوب است یا نه؛ فکر نمی کنم این کابوس ها تا مدت ها بعد از کرونا هم رهایمان کند.

من چند بار خواب دیدم کسی که توی خواب می دانم کرونا دارد، می خواهد بغلم کند. من هی سعی می کنم خودم را کنار بکشم، اما آن فرد در حالی که دارد سرفه می نماید به سمتم می آید و من قدرتی در پاهایم ندارم که فرار کنم و از آنجا دور شوم. انگار در جایم میخکوب می شوم، حتی می خواهم فریاد بزنم، اما صدایم درنمی آید. از این حال های بد که در خواب برای آدم پیش می آید. قبلاً خواب موجودی ترسناک را می دیدم که دنبالم می نماید، اما به مدد کرونا الان شکل خوابم تغییر نموده، اما اضطرابش بدتر شده است.

خواب قبرستان و تشییع جنازه می بینم و نمی دانم چه کسی مرده، اما می دانم از کرونا مرده است. آنقدر در خواب گریه می کنم که بیدار می شوم. این مدل خواب را هم زیاد می بینم که جایی رفته ام که احتمال خطر زیاد است، مثلاً رفته ام بیمارستان یا در مکان عمومی دیگری هستم در حالی که کسی اصلاً رعایت نمی نماید و من توی خواب مطمئن هستم که دیگر قطعاً کرونا گرفته ام. واقعاً این جور خواب ها باعث فرسایش روان آدم می شوند.

دخترم یک بار جیغ زد و از خواب پرید و آغاز کرد گریه کردن. اوایل کرونا بود، هرچه می پرسیدم خواب چی دیدی گریه می کرد. بعد که آرام تر شد گفت کرونا آمده بود و می خواست من را با خودش ببرد. احتمالاً بچه کرونا را به شکل هیولایی دیده بود. خوشبختانه دیگر به این شکل پیش نیامد که خواب ببیند البته اضطراب کرونا را دارد.

اگر شما هم از این دسته خواب ها دیده اید، حتماً حال کسانی را که خواب شان را تعریف نموده اند درک می کنید. راستش برای خود من هم زیاد پیش آمده خواب هایی از این دست ببینم، خواب هایی که وجه اشتراک زیادی با کابوس های دیگران دارد و شبیه همان نگرانی هایی است که همه مان این روز ها داریم. همه می خواهند از گزند ویروس در امان باشند؛ خودشان و عزیزانشان؛ اما چرا کرونا به خواب هایمان راه پیدا نموده؟ مگر همان بیداری به اندازه کافی مضطرب مان نمی نماید که دیگر یک خواب راحت هم نباید داشته باشیم.

دکتر مجید صفاری نیا، روان شناس و رئیس انجمن روان شناسی اجتماعی ایران در پاسخ به این سؤال این طور می گوید: فرایند مطالعات مسائل روانی نشان می دهد که ظرف 50 سال اخیر مسائل روان شناختی نسبت به گذشته به مراتب بیشتر شده و همچنین ناشادی در بین مردم افزایش یافته است. دلیلش هم این است که در واقع رویکرد های جدید به زندگی، رفته به سمت لذت گرایی.

توتالیتاریسم یا تمامیت خواهی ترویج لذت گرایی می نماید، مثلاً شما وقتی یک کالایی را از برندی خاص می خرید یا فست فود می خورید هم در حکم لذت گرایی است. در واقع مفهوم زندگی را در ارضای احتیاج های فردی می بینید، ارضای احتیاج هایی که با ماهیت تکاملی ما در ارتباط است. اما هرچه به سمت شهرنشینی و صنعتی شدن آمدیم، میزان غمگینی ما بیشتر شده و طبیعتاً افسردگی و اضطراب مان هم بیشتر شده است چنان که مطابق دیدگاه سازمان بهداشت دنیای، اضطراب و افسردگی مردم دنیا از سال 2016 دو برابر رشد داشته است.

صفاری نیا ادامه می دهد: به نظر می رسد کرونا حادثه ای بوده که این رشد را تشدید نموده است، بنابراین ما افرادی را داریم که اضطراب بیشتری دارند و میزان افراد مبتلا به اضطراب و افسردگی در این دوره بیشتر شده است. این پدیده ای است که به خاطر بروز کروناست و در همه جوامع هم هست، بنابراین اگر شما خواب نگران نماینده ای می بینید، به خاطر این است که شما در روز افکار نگران نماینده ای دارید یا اگر شب خواب غمگینانه ای می بینید به خاطر این است که در طول روز احساس غمگینی می کنید.

نظریه ای وجود دارد که می گوید خواب، بازنمای اتفاقاتی است که در ناخودآگاه ما می افتد یا افکار ناخودآگاه ماست. خواب در واقع یک روزنه ای برای شعور ناخودآگاه است؛ بنابراین کرونا می تواند اضطراب و افسردگی ایجاد کند و این طبیعی است، همان طور که یک بیماری مزمن مثل سرطان می تواند برای فرد مبتلا، افسردگی فراوری کند یا فردی که دچار بیماری قلبی می گردد، طبیعتاً دچار افسردگی می گردد. حالا یک پاندمی هم مثل کرونا در دنیا رخ داده و طبیعتاً این اضطراب و افسردگی را در بین مردم بیشتر نموده است. دلیل کابوس های کرونایی همین است.

کرونا حالا در خواب هایمان هم رهایمان نمی نماید. انگار می خواهد بگوید آرام نخواب که من هستم. نمی دانم روزی که این پاندمی عاقبت دست از سرمان بردارد، چقدر طول خواهد کشید تا اثرات آن از روح و روانمان پاک گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 12 بهمن 1399 بروزرسانی: 12 بهمن 1399 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 1305

به "خواب های کرونایی؛ وقتی اضطراب در خواب هم رهایمان نمی کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواب های کرونایی؛ وقتی اضطراب در خواب هم رهایمان نمی کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید