درختان بهشت را دریابید

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، پریسا نوری-خبرنگار:در سال های نه چندان دور که خانه ها حیاط داشتند، اهل خانه، حیاط نقلی شان را با ذوق و سلیقه با انواع گل و گیاه می آراستند، ولی کم کم با تبدیل شدن خانه های حیاط دار به آپارتمان، درختان داخل کوچه ها تنها فضای سبز محله و دلخوشی آپارتمان نشینان شدند.

درختان بهشت را دریابید

از این رو اهالی، درختان، شمشادها و هر چیزی که موجب سبزی و سرزندگی محله شان می گردد را دوست دارند و کم توجهی به آن را تاب نمی آورند. هفته گذشته هم به درخواست ساکنان خیابان بهشت محله حکیمیه که از تأخیر در آبیاری فضای سبز این خیابان گلایه داشته و نگران خشک شدن درختان کوچه شان بودند، به این محله سر زدیم و با تعدادی از اهالی و نماینده پیمانکار فضای سبز ناحیه 8 گفت وگو کردیم.

  • درختان در مرز خشکی

ساعت حدود 11 صبح به خیابان بهشت محله حکیمیه رسیدیم. در بیشتر معابر فرعی این خیابان زمین لچکی با چند درخت و درختچه وجود دارد که سرشاخه های بعضی درختان و درختچه ها رو به زردی و خشکی رفته است. مشغول عکاسی از درختان هستیم که بانوی میانسالی از ساکنان خیابان بهشت 5 به ما ملحق شده و با گلایه از وضعیت رسیدگی به فضای سبز خیابان می گوید: از ابتدای سال جاری شهرداری فقط یکبار به درختان این خیابان آب داده و همسایه ها ناچارند خودشان درختان را آبیاری نمایند تا خشک نشوند. این شهروند با اشاره به حفره های به جا مانده از ریشه درختان در حاشیه خیابان می گوید: این درختان به دلیل کم آبی خشک شده اند و شهرداری آنها را قطع نموده است. او که نگران خشک شدن باقی درختان کوچه است، می افزاید: چند بار برای درخواست آبیاری به موقع درختان و فضای سبز کوچه مان با سامانه 137 تماس گرفتیم اما فایده ای نداشته است.

  • آبیاری با پساب فاضلاب

پس از گفت وگو با بانوی میانسال، به بلوار بهار یکی از معابر اصلی محله می رویم تا وضعیت آبیاری فضای سبز را از ساکنان آن جویا شویم. با وجودی که در فضای سبز وسط و حاشیه بلوار انواع درختان کاج و صنوبر وجود دارد اما اهالی در بخشی از پیاده رو جلو مغازه یا خانه شان درخت و گل کاشته اند. یکی از مغازه دارها با اشاره به باغچه سرسبز و کوچک مقابل مغازه می گوید: این باغچه را خودم آب می دهم اما درختان وسط بلوار را گاه و بیگاه تانکرهای شهرداری آبیاری می نمایند. البته تا سال گذشته وضع آبرسانی خوب بود اما سال جاری به ندرت برای آبیاری درختان می آیند و به جای آب چاه، با آب فاضلاب درختان را آبیاری می نمایند. چند قدم پایین تر مقابل مغازه پلاستیک فروشی تنه خشک شده درختی در پیاده رو به چشم می آید که صاحب مغازه هم کیسه توپ های پلاستیکی را به شاخه های خشکیده درخت آویزان نموده است. از صاحب مغازه علت خشک شدن درخت را جویا می شویم که پاسخی نمی دهد.

  • چاه ها خشک شده اند

مشکل کم آبی فضای سبز معابر محله حکیمیه فقط به کوچه های باریک محدود نمی گردد. خیابان های عریض و بلوارها هم به گفته اهالی مانند سال های گذشته آبیاری نمی گردد. دلیل این موضوع را از برخورداری جویا می شویم. او می گوید: آبیاری فضای سبز حکیمیه تا یکسال پیش توسط 3 حلقه چاه و یک قنات تأمین می شد اما از شهریور سال گذشته قنات و 2 حلقه از چاه ها خشک شده و از این رو برای آبیاری فضای سبز کمبود آب داریم و مثل سابق نمی توانیم آبیاری کنیم. او می افزاید: البته ما هم در این زمینه بیکار ننشستیم و پس از تأیید مسئولان شهری و آبفا از مخزن پساب تصفیه شده فاضلاب که در تقاطع بزرگراه شهید زین الدین و خیابان اتحاد است، با پمپ آب را وارد تانکرهای آبرسان می کنیم اما با توجه به اینکه رنگ آب زرد است اهالی فکر می نمایند پساب فاضلاب است، در حالی که این پساب با هدف آبیاری فضای سبز تصفیه شده و این یک تصمیم کلان مدیریتی است.

  • پاسخ مسئول

خودروها، مانع ورود تانکرهای آبرسان

با توجه به اینکه نگهداری و آبیاری فضای سبز مانند بسیاری از خدمات شهری توسط پیمانکاران نواحی شهرداری انجام می گردد، بعد از صحبت با اهالی برای طرح گلایه شهروندان به دفتر پیمانکار فضای سبز ناحیه 8 می رویم. علی برخورداری نماینده پیمانکار ناحیه 8 درباره آبیاری فرعی های خیابان بهشت می گوید: ما برای آبیاری همه خیابان های اصلی و فرعی برنامه زمانبندی داریم و طبق برنامه، آبیاری فضای سبز خیابان بهشت و فرعی هایش هر 8 روز یکبار باید انجام گردد، ولی گاهی مشکلاتی برای آبیاری خیابان های فرعی پیش می آید. او بعد از گفت وگوی تلفنی با راننده تانکر آبرسانی خطاب به ما می گوید: راننده تانکر تأکید می نماید بارها برای آبیاری فرعی های خیابان بهشت رفته ولی چون خودروها در دو طرف کوچه پارک بودند، نتوانسته وارد کوچه گردد. او با بیان اینکه تانکرها، کامیونت و خاور هستند و در صورت باریک بودن معبر نمی توانند وارد کوچه شوند، می افزاید: متأسفانه بعضی از اهالی اغلب برای جابه جایی خودروهایشان همکاری نمی نمایند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 14 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 189

به "درختان بهشت را دریابید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درختان بهشت را دریابید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید