درخواست هیات سازمان ملل برای محاکمه ارتش میانمار در لاهه

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، هیأت محقق سازمان ملل در امور میانمار امروز (دوشنبه) اظهار داشت، ارتش این کشور باید در دادگاه کیفری بین المللی بابت ارتکاب اقدامات خشونت آمیز علیه گروه های قومیتی نظیر مسلمانان روهینجایی، محاکمه گردد.

درخواست هیات سازمان ملل برای محاکمه ارتش میانمار در لاهه

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، به نقل از پایگاه خبری بلومبرگ، گزارش نهایی این هیأت که فردا (سه شنبه) به شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو تحویل داده می گردد، جزئیاتی در مورد رویه سیستماتیک کشتار، تجاوز، شکنجه و اجبار برای ترک محل زندگی که در نبردهای مسلحانه در شمال میانمار مورد استفاده قرار گرفته، ارائه خواهد نمود.

در این گزارش، به آزار و اذیت حدود 600 هزار تن از مردم روهینجا که در ایالت راخین تحت خطر نسل کشی قرار دارند و روستاهایشان ویران شده نیز اشاره شده است.

ضمناًِ گزارش آمده است با لحاظ سیاست های خصمانه دولت علیه روهینجایی ها، این هیات با استناد به مدارک، دلایلی منطقی در اختیار دارد که نتیجه گیری کند در این ایالت، قصد نسل کشی وجود دارد.

در سال 2017، ارتش میانمار که با نام تاتماداو شناخته می گردد، دست به آغاز عملیات های پاکسازی کرد که در نتیجه آن، بیش از 740 هزار تن از مردم روهینجا برای محافظت از جان خود به بنگلادش گریختند و هزاران تن نیز مورد تجاوز و قتل قرار گرفتند.

با توجه به عدم اقدام دولت میانمار برای محکومیت اقدامات ارتش، در گزارش مذکور آمده که شورای حقوق بشر سازمان ملل باید موضوع را به دادگاه بین المللی ارجاع دهد و یا محکمه ای ویژه -شبیه آنچه که برای یوگسلاوی سابق و روآندا انجام شد- صورت بگیرد.

مارزوکی داروسمان، رئیس این هیأت در بیانیه ای که میانمار را متهم به نقض کنوانسیون منع نسل کشی سازمان ملل نموده، می گوید: میانمار نتوانسته تعهدش برای جلوگیری از نسل کشی، تحقیق درخصوص نسل کشی و وضع قوانینی برای مجازات عاملان نسل کشی را برآورده کند.

فشارها برای بازگرداندن مردم

این گزارش در حالی منتشر شده که دولت بنگلادش در حال افزایش فشارها بر میانمار جهت بازگرداندن صدها هزار تن از روهینجایی هایی است که در اردوگاه هایی نزدیک مرز جنوبی این کشور به سر می برند. شیخ حسینه، نخست وزیر بنگلادش، هفته پیش میانمار را مقصر شکست در بازگردانی مردم به کشورشان مطرح نمود. این در حالی است که دولت بنگلادش، اقدام به قطع سرویس های انتقال داده در اردوگاه ها نموده است و این اقدام انتقاد گروه های حقوق بشری را به دنبال داشته است.

شیخ حسینه روز یازدهم سپتامبر در مجلس بنگلادش گفت: ما شاهد شکست میانمار در جلب اعتماد مردم روهینجا و ایجاد فضا برای بازگشت آن ها بوده ایم. ما کاملا آماده ایم، اما نمی توانیم بازگردانی مردم را بدون موافقت خودشان آغاز کنیم.

دولت میانمار تاکنون دو بار برای بازگردانی این آوارگان کوشش نموده است؛ خود مردم از ترک اردوگاه ها امتناع می نمایند و خواستار تضمین امنیت خود در صورت بازگشت هستند. هیأت سازمان ملل خاطرنشان نموده که از اوت 2017 تا آوریل 2019، حدود 40 هزار خانه ویران شده و بیش از 200 منطقه مسکونی کاملا از بین رفته است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 289

به "درخواست هیات سازمان ملل برای محاکمه ارتش میانمار در لاهه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست هیات سازمان ملل برای محاکمه ارتش میانمار در لاهه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید