صادرات صنایع کوچک 40 درصد افزایش یافت

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، معاون سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران گفت: مطابق آمارهای سازمان توسعه تجارت و گمرک جمهوری اسلامی ایران در پنج ماه نخست سال جاری بیش از یک میلیارد و 30 میلیون دلار صادرات غیرنفتی توسط واحدهای کوچک و متوسط (SME) صورت گرفته است که در مقایسه با مدت مشابه پارسال بیش از 40 درصد رشد داشته است.

صادرات صنایع کوچک 40 درصد افزایش یافت

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، اصغر مصاحب اضافه نمود: یکی از هفت برنامه سال جاری وزارت صنعت، معدن و تجارت، توسعه صادرات غیرنفتی است و صدور بیش از یک میلیارد و 30 میلیون دلار سال جاری توسط بیش از 1100 واحد صادراتی در رشته صنعتهای مختلف صورت گرفته است.

به گفته او، توسعه و رونق فعالیت کنسرسیوم های صادراتی و شرکت های مدیریت صادرات که تا امروز تعداد آنها به بیش از 130 شرکت رسیده از سوی سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران دنبال می گردد.

معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران تصریح کرد: برای تحقق این مهم، در وهله نخست باید مراجع قانونی و سازمان ها و نهادهای دولتی مرتبط با مقوله صادرات، آنها را به رسمیت بشناسند.

مصاحب یادآوری کرد: این دو مدل به عنوان راهبرد نفوذ در بازارهای هدف در سطح دنیا مورد توجه قرار گرفته اند و این سازمان نیز لایحه ای را تدوین کرد تا با همکاری اتاق بازرگانی و بخش خصوصی و استفاده از نظرات کارشناسی آنها و در نهایت ارجاع موضوع به شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی، حمایت از کنسرسیوم های صادراتی و شرکت های مدیریت صادرات اتفاق بیفتد.

او اضافه نمود: پس از به رسمیت شناخته شدن آنها از سوی مراجع قانونی و دولتی یاد شده، واحدهای کوچک و متوسط نیز می توانند به آنها اعتماد نموده و از ظرفیت هایشان از جمله واحدهای تحقیق و توسعه استفاده نمایند.

معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران با اشاره به توسعه خوشه های کسب وکار در این سازمان، اعلام کرد: در این خوشه ها نیز می توان پس از اتمام پروژه توسعه، به ایجاد کنسرسیوم های صادراتی برای حضور در بازارها اندیشید و برنامه ریزی کرد.

مصاحب گفت: رقابت پذیری و توسعه بازار و بین المللی سازی، دو هدف مهمی است که فارغ از شرایط سیاسی و ارتباطات بین الملل در سطح صنایع کوچک و متوسط دنبال می گردد و سعی داریم بر این اساس واحدها را استانداردسازی کنیم.

او برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت برای توسعه صادرات به 15 کشور همسایه را یادآور شد و اضافه نمود: کشورهای یاد شده سالیانه افزون بر 13 هزار میلیارد دلار واردات انجام می دهند که ظرفیت بزرگی برای صنایع بزرگ، کوچک و متوسط و صنایع کشاورزی کشورمان محسوب می گردد.

معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران افزود: علاوه بر آنها، توسعه صادرات به چین، هند و کشورهای آفریقایی نیز در دستور کار است.

مصاحب در سرانجام اعلام کرد: بیش از 77 هزار واحد کوچک و متوسط (SME) در کشور وجود دارد که 43 هزار واحد آنها در شهرک های صنعتی مجوز فعالیت داشته و از این تعداد، 34 هزار واحد فعالند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 297

به "صادرات صنایع کوچک 40 درصد افزایش یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صادرات صنایع کوچک 40 درصد افزایش یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید