صنعا: مذاکره در حلقه آتش و محاصره غیرممکن است

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، رئیس هیئت مذاکره کننده صلح یمن تاکید کرد که صنعا زیر فشار سازمان ملل و ائتلاف سعودی حاضر به پذیرش آتش بسی که ضامن رفع محاصره و توقف تجاوز نظامی دشمن نیست نخواهد رفت.

صنعا: مذاکره در حلقه آتش و محاصره غیرممکن است

به گزارش گروه بین الملل مجله تخصصی کامپیوتر، رئیس هیئت مذاکره کننده یمن صلح در یمن را مستلزم تصمیم آشکار و صریح ائتلاف سعودی به توقف حملات و رفع محاصره علیه یمن دانست.

محمد عبدالسلام در گفت وگو با شبکه المسیره درباره موضع کنونی صنعا نسبت به درخواست سازمان ملل برای قبول آتش بس تاکید کرد: گفت وگو زیر آتش و محاصره صرفا اهرم فشاری است که به نفع گزینه نظامی خواهد بود.

او ادامه داد: ما بر موضع آشکار خود تاکید می کنیم و می گوییم توقف گزینه نظامی و پایان دادن به محاصره فراگیر قبل از ورود به هر مذاکره ای گزینه صحیح محسوب می شود.

این مقام یمنی بار دیکر اعلام آتش بس توسط توسط ائتلاف سعودی طی یک هفته اخیر را ادعایی دروغین و صرفا یک نمایش تبلیغاتی و رسانه ای توصیف کرد.

رئیس هیئت مذاکره کننده یمن شرح داد: صلح تنها با اعلام توقف حملات و رفع محاصره ممکن خواهد بود و در حال حاضر فرصت واقعی صلح وجود ندارد، زیرا حملات دشمن متوقف نشده است.

عبدالسلام ادامه داد: شهروند یمنی توقف واقعی حملات علیه کشورش را لمس نکرده است تا پس از آن به دنبال راه حل های واقعی برای بحران کشورش باشد.

او تاکید کرد: ما نیاز داریم که شورای امنیت هم تصمیم آشکار و روشنی را برای توقف حملات متجاوزان و رفع محاصره از یمن اتخاذ کند به جای اینکه جلسات ماهیانه برای بیان صحبت هایی ترتیب دهد که هیچ عوض نشده است.

عبدالسلام گفت: سازمان ملل به سند حل سیاسی که توسط صنعا ارائه شده پاسخ صریح و آشکاری نداده است.

رئیس هیئت مذاکره کننده یمن گفت: پاسخ ما به فرستاده ویژه سازمان ملل این است که محتوای توافق آتش بسی که قرار است به امضا برسد باید ضامن راه حل های موجود در پیشنهادهای آن باشد.

او اضافه کرد: گریفیتس دو پیشنهاد به ما داده که در هر دو موضوع تحریم یمن و مسائل اصلی نادیده گرفته شده و اصلا به دیدگاه صنعا درباره ضرورت توقف حملات و رفع محاصره پاسخی نمی دهد و بحث و بررسی این ابتکار صنعا را هم رد می کند.

این مقام یمنی با تاکید بر اینکه پیشنهادهای گریفیتس هیچ دردی از ملت یمن دوا نمی کند، گفت: در این پیشنهادها موضوع محاصره نادیده گرفته شده و اصلا در آن خبری از پایبندی ائتلاف سعودی به رفع محاصره و توقف تجاوزات آن نیست. ما این تجربه را قبلا داشته ایم و حالا دیگر زیر بار نمی رویم. ما خواهان یک متن صریح هستیم که در آن بر توقف حملات و رفع کامل محاصره تاکید می شود.

عبدالسلام شرح داد: ائتلاف متجاوز سعودی می خواهد از فرصت آتش بس برای ساماندهی شرایط میدانی استفاده کند نه اینکه واقعا قصد پایان دادن به جنگ را داشته باشد.

مارتین گریفیتس، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد به یمن امروز پنجشنبه بدون اشاره به نقض مکرر آتش بس ادعایی اعلام شده از سوی ائتلاف سعودی اماراتی، از طرفین درگیر در یمن خواست تصمیم شجاعانه ای بگیرند.

گریفیتس که در حال سخنرانی در جلسه شورای امنیت در باره اوضاع یمن بود، مدعی شد که آتش بس ادعایی در یمن به دنبال آماده کردن شرایط لازم برای طرح ابتکار صلح در این کشور است.

.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 21 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 866

به "صنعا: مذاکره در حلقه آتش و محاصره غیرممکن است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صنعا: مذاکره در حلقه آتش و محاصره غیرممکن است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید