قولنامه های سه رنگ مسکن بی اعتبار می گردد

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، به گزارش خبرنگاران، شاید شما هم تا کنون قولنامه های رنگی سه برگی که در دفاتر املاک منعقد می گردد را دیده باشید. اگرچه این قولنامه ها سالهاست که برای خرید و اجاره توسط مشاوران املاک استفاده می گردد اما از ضمانت و اطمینان کافی برخوردار نیست.

قولنامه های سه رنگ مسکن بی اعتبار می گردد

در روزهای اخیر گام مهمی برای تحکیم معاملات و شفافیت بازار مسکن برداشته شد. روز 17 فروردین ماه 1400 مجلس شورای اسلامی، مصوبه ای را ذیل طرح جهش فراوری و تامین مسکن به تصویب رساندند که به کد رهگیری اعتبار بیشتری می دهد. به موجب ماده 19 طرح جهش فراوری مسکن، در راستای رصد و نظارت بر بازار مسکن درج کلیه معاملات خرید، فروش، پیش خرید، پیش فروش، رهن و اجاره مسکن در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور و اخذ کد رهگیری الزامی است.

بر اساس تبصره این ماده وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف است ظرف یک ماه از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون، سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور را به صورت رایگان به وزارت راه و شهرسازی منتقل کند.

دسترسی به سایت به شرط اخذ کد رهگیری

رییس اتحادیه مشاوران املاک در این خصوص به ایسنا گفت: از مجلس شورای اسلامی که بعد از حدود 13 سال از زمان راه اندازی سامانه املاک و مستغلات، این قانون را تصویب کردند و به هر حال متوجه اهمیت کد رهگیری شدند تشکر می کنم. کد رهگیری برای شفاف سازی و امنیت مالی ـ اجتماعی است. از طرف دیگر می تواند به برنامه ریزی در حوزه مسکن یاری کند؛ چرا که آگاهی از تعداد معاملات، مکان معاملات و قیمت بسیار مهم است.

وی اضافه نمود: ما با قوه قضاییه هماهنگ هستیم و دائما با آن تعداد از مشاوران املاکی که به هر دلیل کد رهگیری را صادر نمی نمایند برخورد قاطع می کنیم. پرونده او را به کمیسیون حل اختلاف می بریم و واحد صنفی را پلمپ می کنیم. از این به بعد با مصوبه مجلس، این برخوردها تشدید نیز خواهد شد. اینکه بعضا به متعاملین می گویند برای پرداخت نکردن هزینه مالیات، نیازی به کد رهگیری نیست بسیار اشتباه است. کسی که کد رهگیری صادر نمی نماید یا جواز ندارد یا تخلف نموده و ما دسترسی او را به سایت بسته ایم. بنابراین از مردم تقاضا می کنم حتما کد رهگیری را از مشاوران املاک مطالبه نمایند.

خسروی، پاشنه آشیل کد رهگیری را عدم ثبت پلاک ثبتی دانست و گفت: در حال حاضر قراردادها بر اساس کد پستی منعقد می گردد اما باید بر اساس پلاک ثبتی باشد. اگر این اقدام انجام گردد خانه مدنظر در سامانه قفل می گردد و کسی نمی تواند برای یک خانه با چند نفر قرارداد ببندد. اگر این اقدام صورت گیرد، تخلفات کاسته می گردد و مشکل اصلی سامانه نیز حل خواهد شد.

در هر منطقه 5 تا 8 بازرس به دفاتر املاک سرکشی می نمایند

وی با درخواست از مردم برای همکاری با اتحادیه مشاوران املاک درخصوص ثبت معاملات و دریافت کد رهگیری گفت: متعاملین دقت نمایند حتما جواز صاحب دفتر املاک جلوی چشم باشد. اگر دیدند یک نفر جواز ندارد یا از توکن شخص دیگر یا از شهری دیگر استفاده می نماید قرارداد را امضا ننمایند. کسی که جوازش را در کشو میز گذاشته معلوم است که آدم خلافکاری است. البته ما 120 بازرس داریم که در هر منطقه تهران تهران 5 تا 8 بازرس به دفاتر سرکشی می نمایند. اگر از اداره اماکن بپرسید بیشترین تعداد پلمپ دفاتر متعلق به اتحادیه املاک است؛ زیرا بازرسان ما فعال هستند و اقدامات قاطعی در برخورد با تخلفات انجام می دهیم.

فرار مالیاتی انگیزه عدم صدور کد رهگیری

از طرف دیگر معاون دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفته است: حدود 60 درصد معاملات املاک در سامانه ثبت نمی گردد؛ زیرا صدور کد رهگیری الزامی نیست و سازمان امور مالیاتی نمی تواند مالیات دریافت کند. این باعث شد تا ارایه کد رهگیری به شدت کاهش پیدا کند. البته در برخی از شهرها مثل تهران تعداد ثبت کد رهگیری مناسب است اما همه معاملات ثبت نمی گردد.

علی قائدی توضیح داد: با تصویب طرح جهش فراوری و تامین مسکن، ثبت معاملات اجباری و مدیریت سامانه به وزارت راه و شهرسازی واگذار می گردد.

آخرین اخبار حوزه مسکن را در خبرنگاران بخوانید.

منبع: ایسنا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 17 خرداد 1400 بروزرسانی: 17 خرداد 1400 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 1537

به "قولنامه های سه رنگ مسکن بی اعتبار می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قولنامه های سه رنگ مسکن بی اعتبار می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید