تور آمریکا: مدل حوزه روخانه می سی سی پی

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، پس از دهه ها سیل ویرانگر در حوزه روخانه می سی سی پی، کنگره آمریکا در 1928 طرحی را به نام کنترل سیل تصویب کرد که براساس آن می بایست بلادرنگ برای کنترل آب این رودخانه عظیم تدبیری اندیشیده می شد. یک دهه بعد گروهی از مهندسان ارتش، 29 سد و آب بند، صدها کانال و هزاران مایل خاکریز احداث کردند. اما این رود را نمی شد به این سادگی کنترل کرد. در 1936 سیلی عظیم صدها هزار نفر را در اوهایو بی خانمان کرد و سبب شد کنگره طرحی دیگر را برای کنترل این بلای غیرمترقبه تصویب کند. بلافاصله اقداماتی در این راستا آغاز شد. در مواقعی از این دست معمول بود که در مناطق آسیب دیده سد ساخته می شد. اما اینگونه تدابیر تنها منطقه ای خاص را پوشش می داد و نمی توانست کمکی به کلیت سیستم رودخانه بکند. با ساخته شدن یک سد، سیل در منطقه ای جدید به وقوع می پیوست.

تور آمریکا: مدل حوزه روخانه می سی سی پی

اگر علاقمند به سفر با بهترین تور هوایی آمریکا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور آمریکا از نیویورک، واشنگتن، لس آنجلس، سان فرانسیسکو و لاس وگاس دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

سرگرد یوجین رِیبولد، فرمانده واحد مهندسین ارتش آمریکا، متوجه اشتباهی در رویکرد آن موقع به این مسأله شد. رِیبولد برای برطرف این مشکل راه حلی بنیادین به ذهنش رسید: ساختن مدلی عظیم و هیدرولیکی از تمام حوزه رودخانه ی می سی سی پی و آنالیز اثرات میان کنشی آب و هوا و مقیاس های پیشنهادی در طول زمان و همچنین استفاده از این اطلاعات برای توسعه برنامه هایی برای هماهنگی با مسائل کنترل سیل در طول حوزه رودخانه ی می سی سی پی.

در ویکسبورگ، در ایستگاه آزمایش های آبراهی، مدلی کوچک از رودخانه کاناوا وجود داشت که می توانست سیل های تاریخی و مشهور را بازسازی و از سیل در این رودخانه نقشه هایی دقیق تهیه کند. رِیبولد رودخانه کاناوا را به عنوان مدل اصلی خود برای شبیه سازی در نظر گرفت و نقشه ای جامع و فراگیر از حوزه رودخانه ی می سی سی پی کشید. این مدل جاه طلبانه در واقع بازسازی رود می سی سی پی و انشعابات اصلی اش بود. رودخانه تِنِسی، آرکانزاس و میزوری از جمله این انشعاباتند که 41 درصد از خشکی های ایالات متحده و 15000 مایل از رودخانه ها را دربرمی گیرند.

مکانی که برای ساخت این مدل هیدرولیک و 200 جریبی انتخاب شد، نزدیک کلینتون در می سی سی پی بود که فاصله چندانی نیز با ویکسبورگ نداشت. در آن دوران، جنگ جهانی دوم در گرفته بود و دسترسی به نیروی انسانی ورزیده آن چنان که باید آسان نبود. اما رِیبولد اجازه یافت از زندانیان جنگی آلمانی به عنوان نیروی کار استفاده و محل پروژه را آماده کند. همین آماده سازی از ژانویه 1943 تا می 1946، بالغ بر سه سال به طول انجامید. تنها بعد از این آماده سازی بود که پروژه می توانست شروع گردد.

در دو دهه ی بعد، مدل حوزه رودخانه ی می سی سی پی شکل گرفت. مدل از مقیاسی اغراق آمیز ساخته شد؛ 1:100 عمودی و 1:2000 افقی. هر چه مقیاس بالاتر می بود، از تنش سطحی مدل کاسته و می توانست بهتر تلاطم های سیلاب را شبیه سازی کند. مدل از پنل هایی بتنی به طول 10 فوت ساخته شد که روی آن ها طرح زمین و بستر رودخانه ها از جمله انشعابات رودخانه ها، صخره ها، دریاچه ها، جلگه های به وجود آمده از سیلاب، پل ها و خاکریزها و لنگرگاه ها ترسیم شده بود. فلزات موجود در بستر رود باعث ایجاد سختی می شد، هنگامی که فلز خم می شد و شاخ و برگ درختان را پشت خود جمع می کرد، به شبیه سازی انواع مختلف مواد یاری می کرد.

آب از رودی در آن نزدیکی از طریق سیستمی پیچیده از لوله ها و تلمبه ها به سیستم تزریق می شد. رِیبولد مجموعه ای از بستر رودها را طراحی کرد و ترتیبی داد که مخزنی با 500000 گالون آب ساخته گردد که بتواند مقادیر زیادی از آب را در مدت زمانی کوتاه به مدل تزریق و سیلاب را شبیه سازی کند.

برای جمع آوری و تحلیل داده ها، 76 دستگاه ورودی و خروجی در اطراف مدل نصب شد از جمله 160 وسیله پایه ای که جریانات معمول آب و هوایی و سیلاب ها را براساس تقویم در روزها، ماه ها و سال های مختلف شبیه سازی می کرد. با استفاده از این ابزار می شد یک روز کامل را در 5 دقیقه شبیه سازی کرد.

اولین موفقیت واقعی این پروژه در آوریل 1952 حادث شد، هنگامی که از مدل برای پیش بینی سیل در سال آینده بهره گرفتند. حکومت با استفاده از اطلاعاتی که از این مدل به دست آورد ارتفاعِ خاکریزهایی را که لازم بود، افزایش داد و محل هایی را که باید تخلیه می شد، تشخیص داد. در آن سال، به یاری مدل رِیبولد از حوزه رودخانه ی می سی سی پی، از 65 میلیون دلار خسارت جلوگیری به عمل آمد. تا دو دهه بعد از این مدل برای معین استراتژی های لازم برای مقابله با سیلاب استفاده شد و از مونتانا تا لوییزیانا را پوشش داد. البته با ظهور نرم افزارهای مدل سازی کامپیوتری این مدل دیگر کفایت خود را از دست داد. از سازه رِیبولد آخرین بار در 1973 برای آزمودنِ تأثیرات مجرای هرزآب مورگانزا استفاده شد.

در دهه 1990، این مدل به عنوان یکی از جاذبه های می سی سی پی انتخاب و برای مدتی کوتاه پارکی حول آن احداث شد. اما زمانی که هزینه های نگهداری از پارک بالا رفت، آن را رها کردند. مدل حوزه رودخانه می سی سی پی امروزه در میانه ویرانه ها جای گرفته و بوته های هرز سراسرش را پوشانده اند.

منبع: کجارو / amusingplanet.com
انتشار: 17 بهمن 1399 بروزرسانی: 17 بهمن 1399 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 1316

به "تور آمریکا: مدل حوزه روخانه می سی سی پی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور آمریکا: مدل حوزه روخانه می سی سی پی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید