نقش مؤسسات دانش بنیان در تدابیر سلامتی ، شرکت های نوپا به ساخت دستگاه تنفس مصنوعی هوشمند دست یافتند

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، رییس مرکز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی گفت: شرکت های دانش بنیان ایرانی به ساخت ماشین آلات تولید ماسک N 95 و همچنین دستگاه تنفس مصنوعی هوشمند دست پیدا کردند.

نقش مؤسسات دانش بنیان در تدابیر سلامتی ، شرکت های نوپا به ساخت دستگاه تنفس مصنوعی هوشمند دست یافتند

به گزارش خبرنگار فناوری مجله تخصصی کامپیوتر، اسماعیل قادری فر رییس مرکز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در برنامه رادیویی روزنه در خصوص نقش مؤسسات دانش بنیان در شناخت و تدابیر سلامتی گفت: خوشبختانه علی رغم نغمت و بلایی که ناشی از ویروس همه گیر کرونا این روز ها کل دنیا را مبتلا کرده است جامعه علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان ما همپا با جهادگران عرصه سلامت خوش درخشیدند و حضور جدی برای مقابله با این اپیدمی دارند که شعار ما به یاری خداوند متعال کرونا را شکست می دهیم را همه با هم محقق کنیم.

قادری فر با اشاره به اینکه شرکت های دانش بنیان در سه حوزه ورود بسیار خوبی داشتند، شرح داد: حوزه اول پیشگیری است. اکنون کشور های بزرگ اروپایی و مدعی در حوزه تامین اقلام اولیه مثل مواد ضدعفونی کننده، انواع ماسک و لباس های محافظتی برای کادر پزشکی دچار مسائل جدی هستند. ما شاید در روز های اول اسفند که این اپیدمی رو به گسترش بود مشکل داشتیم، اما با ورود جدی شرکت های دانش بنیان و تقریبا فعالیت شبانه روزی و سه شیفت کار کردن آن ها امروز شاهدیم که خوشبختانه در حوزه اقلام پیشگیری مسئله ای نداریم. انواع ماسک ها، لباس های محافظتی و مواد ضدعفونی کننده بر پایه استاندارد های روز به وفور توسط شرکت های دانش بنیان تولید و عرضه می شود.

رییس مرکز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: در حوزه تولید ماسک N95 نیز به تولید ماشین آلات و خط تولید این محصول دست پیدا کردیم. یک شرکت دانش بنیانی در اردبیل در یک منطقه محروم تر و دور افتاده تری از مرکز ماشین آلات و خط تولید ماسک N95 را تولید می کند. در همین هفته سه دستگاه را که حدود چهار هزار عدد ماسک را در ساعت تولید می کنند به نهاد های مختلف و شرکت های خصوصی داده تا بتوانند تولید را چند برابر کنند.

وی بیان نمود: در حوزه تشخیص نیز اقدام خیلی خوب و بزرگی برای جامعه پزشکی کشور توسط فناوران ما در عرصه سلامت اتفاق افتاده است که موضوع تولید انواع کیت های تشخیصی بوده است. امروز ظرفیت تولید کیت های تشخیصی بر مبنای تکنولوژی PCR به بیش از 200 هزار عدد در روز رسیده و ما اکنون از واردات کیت تشخیصی بی نیاز شدیم.

رییس مرکز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اعلام کرد: یکی از دلایلی که شاید در بین خبر ها خیلی برجسته نشده باشد و مردم کمتر به آن توجه کرده باشند این است که فرایند تشخیص بیماری در روز های اول عید نوروز تا امروز یک فرایند منظم و دقیقی بوده است و آمار ها بر اساس کیت های تشخیصی که شرکت های دانش بنیان ایرانی تولید می کنند این فرایند تشخیصی نیز به خوبی در حال انجام است.

وی به تولید انواع دوربین های تب سنج حرارتی نیز اشاره کرد و گفت: پنجم فروردین یک شرکت دانش بنیان توانسته به دانش فنی انواع دوربین های حرارتی تب سنج که یکی از ابزار های لازم برای حوزه تشخیص است دست پیدا کند. اولین دستگاه را به عنوان هدیه به یک مجموعه گرم خانه در شهرداری تهران اهدا کردیم که حدودا از هشت هزار نفر در آنجا پذیرایی می کنند.

قادری فر یادآور شد: همچنین جلسه ای با وزارت کشور داشتیم که این دوربین های حرارتی تب سنج را برای مکان های عمومی مثل ایستگاه های مترو، اتوبوس، فرودگاه ها و مکان های پرتردد بیشتر نصب کنیم تا فرایند تشخیصی را بیشتر دنبال کنیم، چون به دنبال بحث فاصله گذاری هوشمند هستیم.

وی شرح داد: موضوع مهم تر و پایه ای تر بخش درمان است. مثلا ساخت دستگاه تنفس مصنوعی هوشمند یکی از ابزار های بسیار مهم امروز برای تخت های آی سی یو است. خوشبختانه ما در روزگاری که می بینیم آمریکا مدعی ساخت این دستگاه است و اکنون نمی تواند این دستگاه را تولید کند یک شرکت دانش بنیان ایرانی در شهری مثل مشهد روزی 30 دستگاه را با استاندارد روز اروپایی تولید می کند.

رییس مرکز توسعه فناوری های راهبردی ریاست جمهوری ادامه داد: درصد ساخت این دستگاه در ماه به 900 عدد رسیده است و همه تخت های بیمارستانی ما در بخش های آی سی یو مجهز به این دستگاه هستند. در حوزه دارو و واکسن نیز این نوید را می دهیم که خوشبختانه محققان و فناوران ما همراه با محققان برجسته دنیا مشغول کار و تلاش هستند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 19 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 861

به "نقش مؤسسات دانش بنیان در تدابیر سلامتی ، شرکت های نوپا به ساخت دستگاه تنفس مصنوعی هوشمند دست یافتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش مؤسسات دانش بنیان در تدابیر سلامتی ، شرکت های نوپا به ساخت دستگاه تنفس مصنوعی هوشمند دست یافتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید