چرا ماسک های 3 لایه برای مقابله با کرونا بهتر هستند؟

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، یک گروه بین المللی از پژوهشگران در بررسی جدید خود نشان داده اند که ماسک های سه لایه در مقایسه با ماسک های دیگر، موفقیت بیشتری در متوقف کردن قطرات تنفسی دارند و از نفوذ آنها پیشگیری می کنند.

چرا ماسک های 3 لایه برای مقابله با کرونا بهتر هستند؟

به گزارش خبرنگاران، اگر قصد دارید از خود و دیگران در برابر کووید 19 محافظت کنید، مطمئن شوید که ماسک مورد استفاده شما سه لایه باشد. شاید تا به امروز توصیه هایی در این مورد شنیده باشید اما پژوهشگران اکنون دلیل دیگری برای ایمن تر بودن ماسک های سه لایه نسبت به ماسک های یک یا دو لایه یافته اند.

اگرچه این توصیه در ابتدا براساس پژوهش هایی بود که نشان می دادند ماسک سه لایه جلوی عبور ذرات کوچک از منافذ را می گیرد اما پژوهشگران اکنون نشان داده اند که ماسک های سه لایه می توانند از تبدیل شدن ذرات بزرگ ناشی از سرفه و عطسه به ذرات کوچکتر پیشگیری کنند.

این قطرات بزرگ می توانند به ماسک های یک و دو لایه نفوذ کنند و قطرات کوچکتری را به وجود بیاورند. این موضوع از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا قطرات کوچکتر می توانند مدت بیشتری در هوا بمانند. پژوهشگران، ماسک های یک، دو و سه لایه را مورد بررسی قرار دادند تا این رفتار را نشان دهند.

پژوهشگران این نکته را مطرح کردند که ماسک های یک و دو لایه، در پیشگیری از ورود قطرات اصلی تاثیر دارند و بهتر از استفاده نکردن از ماسک هستند. آنها امیدوارند که یافته های آنها در مورد اندازه ایده آل منافذ ماسک، ضخامت مواد و لایه بندی، مورد استفاده تولیدکنندگان قرار بگیرد و به ارائه طراحی های موثرتر کمک کند.

گروهی از مهندسان دانشگاه کالیفرنیا، سن دیگو (UCSD)، مؤسسه دانش هند (IISc) و دانشگاه تورنتو (UToronto) با استفاده از یک مولد قطره و یک دوربین تایم لپس پرسرعت نشان دادند هنگامی که قطرات تنفسی بزرگ حاوی ذرات شبیه به ویروس، به ماسک یک لایه برخورد می کنند، کوچکتر می شوند و از منافذ عبور می کنند.

هنگامی که قطره آب به آبکش وارد می گردد، به قطرات کوچکتری تبدیل می گردد. قطرات بزرگ ناشی از سرفه و عطسه نیز هنگام برخورد با ماسک یک لایه به چنین سرنوشتی دچار می شوند و ماسک فقط می تواند 30 درصد از حجم قطره را متوقف کند. ماسک دو لایه، عملکرد بهتری دارد و حدود 91 درصد از حجم قطره را محدود می کند. این در حالی است که خروجی قطرات در ماسک سه لایه، بسیار ناچیز و تقریبا صفر است.

آبیشک ساها، استاد مهندسی مکانیک و هوافضای دانشگاه کالیفرنیا، سن دیگو و از پژوهشگران این پروژه گفت: اگر قطرات تنفسی، سرعت کافی داشته باشند که معمولا هنگام سرفه و عطسه این سرعت را دارند، با قرار دریافت روی ماسک سه لایه، از منافذ کوچکتر آن عبور می کنند.

پژوهشگران با کمک مولد قطره توانستند اندازه و سرعت حرکت قطرات را تغییر دهند تا نحوه تاثیر آن را بر جریان یافتن ذرات ارزیابی کنند.

این گروه پژوهشی قصد دارند در آینده، نقش مواد گوناگون تشکیل دهنده ماسک را بر ذرات مورد بررسی قرار دهند.

منبع: ایسنا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 29 فروردین 1400 بروزرسانی: 29 فروردین 1400 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 1459

به "چرا ماسک های 3 لایه برای مقابله با کرونا بهتر هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا ماسک های 3 لایه برای مقابله با کرونا بهتر هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید