کشف مخزن ویروس کرونا در بدن انسان

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، برترین ها/ تا به امروز تصور می شد ویروس کرونا از غدد بزاقی به نام مخزن استفاده می کند اما یافته های تازه دانشمندان این مسئله را زیر سوال برده است.

کشف مخزن ویروس کرونا در بدن انسان

گروهی از آسیب شناسان، دندانپزشکان و متخصصان گوش و حلق و بینی از دانشکده پزشکی دانشگاه سائو پائولو در برزیل دریافتند که ویروس کرونا قادر به تولید مثل در غدد بزاقی است. این تحقیق در مجله Journal of Pathology منتشر شده است.

برونو فرناندز ماتوک یکی از نویسندگان این مقاله گفت: تا به امروز تصور می شد ویروس هایی که باعث بیماری های مشترک می شوند از غدد بزاقی به نام مخزن استفاده می کنند، بنابراین یافته ما می تواند به توضیح دلیل بسیار مسری بودن ویروس کمک کند.

دانشمندان نمونه هایی از سه نوع غدد بزاقی (پاروتید، زیر فکی و کوچک) را از بیماران بزرگسالی که در اثر ابتلا به کود 19 فوت کردند، آزمایش کردند و دریافتند که بافت های مسئول تولید و ترشح بزاق مخزن ویروس هستند.

محققان با استفاده از میکروسکوپ الکترونی نه تنها حضور پاتوژن بلکه تکثیر آن را در سلول ها مشاهده کردند.

پیش از این، دانشمندان گیرنده های ACE2 را در مجاری غدد بزاقی شناسایی کردند که پروتئین ویروس SARS-COV-2، عامل کوید 19 می شود به آن ها متصل می شود و آن را به دروازه ای برای عفونت تبدیل می کند.

پیش از این، همچنین نشان داده شد که علاوه بر ACE2، حداقل دو گیرنده در غدد بزاقی وجود دارد، یعنی پروتئین های سرین مرتبط با غشا و فورین، که به نام اهداف برای پاتوژن عمل می کنند.

اگرچه امروزه اعتقاد بر این است که ویروس کرونا عمدتاً از طریق بینی به بدن وارد می شود، اما دانشمندان با استفاده از تحقیقات تازه دهان را واسطه ای برای ورود مستقیم ویروس می دانند.

منبع: همگردی
انتشار: 18 مرداد 1400 بروزرسانی: 18 مرداد 1400 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 1647

به "کشف مخزن ویروس کرونا در بدن انسان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف مخزن ویروس کرونا در بدن انسان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید