یادداشت نویسنده ترکیه تی 24، لیبی بر سفره گرگ ها (بخش پایانی)

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، به این سرنوشت عجیب نگاه کنید: قذافی خود را عثمانی نامید تا از ترکیه مدد بجوید. اما وقتی که غربی ها٬ حمله را در دستور کار قرار داده و به میدان آمدند٬ نئوعثمانی های ترکیه نیز در میان همان کسانی بودند که می خواستند قذافی را کنار بزنند.

یادداشت نویسنده ترکیه تی 24، لیبی بر سفره گرگ ها (بخش پایانی)

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات مدارک لازم برای ویزای کانادا 2020 هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای کانادا، ویزای مالتی 5 ساله با دعوتنامه معتبر دریافت کنید.

به گزارش گروه بین الملل مجله تخصصی کامپیوتر٬ در بخش نخست این یادداشت ضمن اشاره ای کوتاه به اهمیت تحولات لیبی برای ترکیه٬ بخشی از یادداشت قسمتی یوسف ناظم٬ نویسنده و تحلیل گر پایگاه تحلیلی خبری تی 24 ترکیه٬ در خصوص معمر قذافی و مواضع سیاسی او تقدیم خوانندگان شد.

در بخش خاتمهی این یادداشت به آنالیز شرایط سالیان اخیر لیبی پرداخته شده است.

از انتقام عمر مختار تا جهت آینده

عمر مختار در سال 1931 میلادی و در 73 سالگی٬ به دست ایتالیای استعمارگر اعدام شد و هر کاری کردند حاضر نشد دست از آرمان ضداستعماری و دینی خود بردارد. اما 8 دهه بعد٬ قذافی در ملاقات با استعمارگر اعدام گر٬ عکس قذافی را بر سینه زد و نشان داد که تا چه اندازه به تاریخ کشورش اهمیت می دهد. این سفر را باید در واقع٬ انتقام خون عمر مختار نامید.

قذافی در دوران اقتدار خود٬ همیشه علیه استعمار غرب و ظلم و بی عدالتی موضع گرفت و کاری کرد که لیبی٬ به عنوان رئیس کمیسوین حقوق بشر سازمان ملل انتخاب گردد و خط بطلانی بر تمام تحریم های بین المللی علیه طرابلس کشیده گردد.

لیبی٬ شناور بر دریای نفت

ثروت نفتی لیبی٬ عامل بسیار مهمی است که توجه کشورهای غربی را به سوی خود جلب کرد.

لیبی بر دریایی از نفت شناور ایستاده و کیست که نداند این همه دلار نفتی٬ برای جهان٬ اهمیت حیاتی دارد.

بعضی کشورها برای پول های لیبی نقشه کشیدند و گفتند: با این همه پول٬ می توان لیبی را به انبار سلاح و مهمات تبدیل کرد.

کشورهای غربی٬ خوب می دانستند٬ دستی را که نمی توان شکست٬ باید بوسید. به همین خاطر در صف ایستادند تا در ثروت نفتی لیبی شریک شوند.

آمریکا٬ اتحادیه اروپا٬ انگلیس٬ فرانسه٬ ایتالیا٬ اسپانیا و روسیه٬ همگی روابط دیپلماتیک و تجاری خود را با لیبی تقویت کردند و ایتالیا نیز ضمن عذرخواهی رسمی٬ حاضر شد 5 میلیارد دلار بابت خسارات دوران اشغال٬ به لیبی پرداخت کند. در ادامه جهت قدرت و محبوبیت لیبی٬ قذافی در سال 2009 میلادی به عنوان رئیس اتحادیه آفریقا برگزیده شد.

سیاست قذافی٬ طلا به جای دلار

قذافی بر اساس آرمان های ملی گرایانه خود در برابر غربی ها کوتاه نیامد و در تجارت جهانی٬ با درآمدهای نفتی٬ به جهت تقویت و توسعه روابط ادامه داد. او تصمیم گرفت درآمدهای نفتی لیبی را به جای دلار آمریکا به طلا تبدیل کند و این همان موضوعی بود که واشنگتن را به شدت نگران کرد. چرا که هدف گذاری طلایی قذافی و پرهیز از اندوختن دلار در منابع بانک مرکزی لیبی٬ سیاست مالی جهانی آمریکا را دچار چالش می کرد.

بهار عربی یا طوفان ناگهانی؟

در همان دورانی که ظاهراً همه چیز به خوبی و خوشی پیش می رفت و قذافی با تکیه بر ثروت عظیم نفتی٬ سوار بر اسب مراد به پیش می تاخت٬ به ناگهان٬ بهار عربی٬ همچون طوفانی سهمگین چند کشور عربی را فرا گرفت که اتفاقاً اولین کشور٬ همسایه لیبی یعنی تونس بود.

مصر٬ لیبی٬ بحرین٬ الجزایر٬ سوریه٬ اردن و یمن نیز از این طوفان بی نصیب نماندند و با آن که نام آن بهار بود اما سخت ترین زمستان های سیاسی٬ مالی و اجتماعی را در این کشورها پدید آورد. در همین حال٬ این رویداد٬ یک فرصت طلایی در اختیار کشورهایی گذاشت که از دیرباز به لیبی و نفت آن٬ چشم طمع دوخته بودند.

وقتی که قذافی٬ خود را عثمانی دانست

معمر قذافی در سال 2011 میلادی و تنها چند ماه پیش از آن بحران بزرگ٬ در مصاحبه با شبکه تلویزیونی دولتی تی.آر.تی گفت: همه ما عثمانی هستیم. خداوندِ همه ما یکی است.

در شرایطی که هر آن٬ بیم حمله به لیبی وجود داشت٬ قذافی چشم امید به ترکیه دوخت و انتظار داشت این کشور برادر و مسلمان و عضو پیمان نظامی ناتو٬ پادرمیانی و رایزنی کند و به داد لیبی برسد.

به این سرنوشت عجیب نگاه کنید: قذافی خود را عثمانی نامید تا از ترکیه مدد بجوید. اما وقتی که غربی ها٬ حمله را در دستور کار قرار داده و به میدان آمدند٬ نئوعثمانی های ترکیه هم در میان همان کسانی بودند که می خواستند قذافی را کنار بزنند. ترکیه نیز به مهاجمین پیوست و علاوه بر 2 فروند زیردریایی٬ 6 فروند هواپیمای اف 16 را هم به مصاف لیبی فرستاد و در سال 2011 میلادی هم یاری های مالی قابل توجهی در اختیار مخالفین قذافی گذاشت!

جالب است تنها 4 ماه قبل از آن که حمله صورت بگیرد٬ قذافی در لیبی پذیرای رجب طیب اردوغان نخست وزیر وقت ترکیه شده و جایزه نفیس حقوق بشر را با دستان خود به او اهدا کرد. (این هدیه یک خنجر مرصع به یاقوت و زمرد و بسیار گرانبها بود و اردوغان مدتی بعد آن را به لیبی پس فرستاد.، مترجم مجله تخصصی کامپیوتر)

آری گرگ ها به میدان آمدند و کشورهای کانادا٬ هلند٬ دانمارک٬ قطر٬ بلژیک و نروژ نیز به مداخله گران پیوستند!

همان رهبرانی که زمانی با افتخار در چادر بدوی قذافی در کنار او می ایستادند و در برابر دوربین ها ژست می گرفتند٬ دور هم جمع شدند تا ریسمان را بکشند و کاری نمایند که دوران قذافی به خاتمه برسد. تمام آن جنتلمن های کت و شلواری و دیپلمات٬ به یک باره به خاطر جنگ و منافع نفتی٬ به هیبت جلادان زمانه درآمدند.

گروه های جهادی اسلامی در لیبی به میدان رفتند و غربی ها هم با شعار صادرات دموکراسی به خاورمیانه٬ از آنها حمایت کردند ولی نتوانستند مانع از این شوند که در سال 2012 میلادی و در جریان فتح بنغازی توسط مخالفین٬ کنسول آمریکا٬ جان سالم به در ببرد.

حمله ناتو به لیبی در شرایطی صورت گرفت که تنها 4 ماه پیش از آن٬ سارکوزی در سخنان خود٬ قذافی را دوست صمیمی خوانده بود. اما فرانسه٬ اولین کشوری بود که لیبی را بمباران کرد و نخستین کشوری بود که مخالفین قذافی را به رسمیت شناخت.

جالب است که بعدها معین شد٬ لیبی در همان دوران اقتدار قذافی٬ بیش از 50 میلیون یورو به سارکوزی رشوه داده است.

هجوم غرب و ناتو به لیبی! چنان ددمنشانه بود که هیچ رحمی نکردند و حتی اجازه ندادند که جنازه قذافی در یک مکان معین به خاک سپرده گردد. یک قبر ساده و معین را هم برای او روا ندانستند و قذافی در یک منطقه ناشناس در ژرفای بیایان لیبی به خاک سپرده شد.

حالا در شرایطی هستیم که لیبی٬ پس از آن همه دوران تلخ و سایه٬ یک بار دیگر٬ خوراک لذیذی شده بر سفره گرگ ها. حالا قدرتی برای مقابله نیست و خون٬ در مدیترانه و آفریقا٬ موج می زند.

یوسف ناظم، پایگاه تحلیلی خبری تی 24 ترکیه

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 21 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 593

به "یادداشت نویسنده ترکیه تی 24، لیبی بر سفره گرگ ها (بخش پایانی)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یادداشت نویسنده ترکیه تی 24، لیبی بر سفره گرگ ها (بخش پایانی)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید