مهارت هایی که زندگی مشترک تان را نجات می دهند

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، ای وینچ (Guy Winch)، روانشناس خانواده که بیشتر از 20 سال است به همسران یاری می نماید عقیده دارد شادی و رضایت در یک رابطه بستگی به سه عامل اصلی دارد و مهمتر اینکه این عوامل در نهاد ما نیستند و باید آنها را یاد بگیریم و تمرین کنیم. او از عادت هایی صحبت می نماید که به زوجین یاری می نماید سالهای سال از رابطه خود راضی و خوشنود بمانند.

مهارت هایی که زندگی مشترک تان را نجات می دهند

در این مطلب می خواهیم در خصوص این عادت ها و مهار ت ها بگوییم. به گفته روانشناسان یاد دریافت و بکار بستن این مهارت ها از هر روز مسواک زدن دندان های تان هم ضروری تر است!

1. همدلی کنید

همدلی یعنی اینکه بتوانید خودتان را به جای کس دیگری تصور کنید و طبق این فرض و برداشت به او بازخورد بدهید، حمایتش کنید، دلداری اش بدهید و با هم شاد یا غمگین باشید. شاید فکر کنید بعد از سالها زندگی کردن با همسرتان دیگر همدیگر را خوب می شناسید، اما این می تواند مانعی بر سر راه همدلی و همراهی شما در رابطه تان باشد. برای اینکه دچار این اشتباه نشوید، همدلی را تمرین کنید.

سعی کنید خودتان را جای همسرتان بگذارید، چشمهای تان را ببندید، شخصیت او را بگیرید و خود را در موقعیتی که او در آن هست تصور کنید، سعی کنید بفهمید چه احساسی دارد. عقیده و نظر خود را در خصوص مسئله ای که پیش آمده فراموش کنید، سعی کنید هیجانات طرف مقابل را درک کنید. این کار به شما اجازه می دهد همدلی خود را نشان دهید؛ این برای یک رابطه سالم و شاد لازم است.

2. هیجانات همدیگر را درک کنید

نکته قبلی پیش زمینه این توصیه است. منظور ما از درک هیجانات این است که نه تنها وقتی همسرتان دچار دردسری شد باید خودتان را جای او بگذارید، بلکه باید حین بحث و جدل ها و دعواهای تان هم باید این کار را بکنید. البته در بحبوحه اختلافات افراد بسیار اندکی هستند که می گویند: تو حق داری چنین احساسی داشته باشی و من این را درک می کنم. به نظر می رسد گفتن این حرف همه چیز را بدتر می نماید، اما اینطور نیست. این کلمات می توانند جادو نمایند! همسر شما خواهد فهمید که شما احساسات او را درک می کنید و حتی شما هم ناراحتید و احساسی مانند او دارید. این درک و همدلی باعث می گردد عصبانیت فروکش نموده و احساسات منفی فراموش گردد.

3. ادب و توجه داشته باشید

همه ما تمایل داریم اهمیت ریزرفتارهای مودبانه و توجه را دست کم بگیریم. معمولا یک چرخه معیوب در روابط شکل می گیرد: یکی از طرفین نشان می دهد که رنجیده و ناراحت است، طرف مقابل هم همین کار را می نماید، و این باعث اختلافات جدی می گردد.

در چنین مواردی نشان دادن توجه و علاقه مثلا با یک دسته گل، یک شکلات مورد علاقه، یک شام خوشمزه یا حتی یک در آغوش دریافت ساده می تواند یاری کند تندی ها و دلخوری ها رفع شده و این چرخه معیوب بشکند. البته اگر موضوع دلخوری و ناراحتی چیزی باشد که نتوان آن را دست کم گرفت و به راحتی از آن گذشت، این نوع توجه و علاقه نشان دادن ها نمی تواند اصل مشکل را رفع کند اما اگر موضوع خیلی هم بد و جدی نباشد نباید اهمیت این تاکتیک را نادیده بگیرید.

4. شراکت و همکاری داشته باشید

بعضی از همسران آنقدر به همدیگر عادت می نمایند که انگار با هم هم اتاقی هستند! هر کسی زندگی خودش را دارد! در چنین شرایطی معمولا عقاید و نظرات طرف مقابل نادیده گرفته می گردد و در تصمیم گیری ها شراکتی وجود ندارد. این بدترین کاری است که می توانید بکنید. این رویکرد در بیشتر مواقع منجر به درگیری های مکرر و جدایی عاطفی می گردد. برای اینکه از بروز چنین شرایطی پیشگیری کنید باید در تصمیم گیری ها مهم، نظر همسرتان را هم بخواهید. زیرا این تصمیم ها هم بر زندگی شما تاثیر می گذارند و هم بر زندگی همسرتان.

5. برآورد نکنید

وقتی همسرتان حرفی می زند که خنثی است یا حتی حرف قشنگی می زند سعی نکنید کلماتش را آنالیز و قضاوت کنید. با این جرقه اختلافی را می زنید که وجود ندارد. در هیچ شرایطی برآورد نکنید، فقط از همسرتان بپرسید دقیقا چه منظوری داشته است.

6. قدردانی کنید

از هر فرصتی برای قدردانی از همسرتان بهره ببرید. شاید باور نکنید ولی این کلمات هم جادو می نمایند! همسر شما احساس خواهد نمود که مفید است، به او احتیاج دارید و می فهمد که واقعا اینطور فکر می کنید. مطمئن باشید شما هم کلماتی چون ممنونم را بیشتر خواهید شنید، نه فقط بابت کارهای بزرگ، بلکه حتی برای کارهای عادی و روزمره.

7. یاری ها و کارهای همسرتان را دست کم نگیرید

تمام رابطه ها به حد و حدود و تعهدات و مسئولیت ها احتیاج دارند و شما نباید هیچ چیزی را در رابطه خود دست کم بگیرید. برای اینکه در یک رابطه هر دو طرف راضی باشند، باید روی آن کار نمایند، یاد بگیرند که با هم حرف بزنند و مسائل را حل نمایند و با هم سازش نمایند. حرفها و رفتارهای همسرتان را بی اهمیت فرض نکنید، چون در اینصورت او نیز همین کار را خواهد نمود.

8. توقع نداشته باشید همسرتان شما را شاد کند

خیلی ها فکر می نمایند کسی که دوست شان دارد مسئول احساس شادی و رضایت آنهاست. این فقط تا حدی درست است. شادی شما به عهده هیچکس دیگر نیست، مسئول آن خود ِ شما هستید. اگر قبل از آغاز رابطه تان زندگی شادی نداشتید، این رابطه فقط می تواند موقتا شرایط تان را بهتر کند چون کمی بعد، احساسات گذشته برخواهند گشت. شما خودتان معمار شادی و رضایت تان هستید، این را هرگز از قلم نیاندازید!

9. پشت سر همسرتان حرف بدی نزنید

هرگز در غیاب همسرتان در خصوصش چیز بدی نگویید. مشکل فقط این نیست که او دیر یا زود متوجه خواهد شد و خواهد رنجید، بلکه مشکل شما نیز دیر یا زود حل خواهد شد اما مادر یا دوست تان که از همسر خود پیش او شکایت نموده اید، حرف های بد شما پشت سر همسرتان را هرگز فراموش نخواهد نمود.

هوشمندانه تر عمل کنید و مسائل خود را بین خودتان حل و فصل کنید. وقتی هر دو عصبانی هستید به دنبال پیدا کردن راه چاره نباشید و هر وقت آرام شدید در خصوصش تبادل نظر کنید.

منبع: برترین ها

منبع: زندگی امروز
انتشار: 13 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 74

به "مهارت هایی که زندگی مشترک تان را نجات می دهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهارت هایی که زندگی مشترک تان را نجات می دهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید