کوشش برای شفاف سازی تصمیم درباره قطع خدمات اینترنتی

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، به گفته معاون وزیر ارتباطات، تصمیم گیری برای جلوگیری از فعالیت اپلیکیشن هایی که کاربران زیادی دارند و قطع اینترنت که زندگی تعداد زیادی از شهروندان را تحت تاثیر قرار دهد، باید به صورت ملی و با حضور نمایندگان مجلس انجام گردد.

کوشش برای شفاف سازی تصمیم درباره قطع خدمات اینترنتی

به گزارش، پس از قطع چندین روزه اینترنت که آسیب های زیادی به کسب وکار ها وارد کرد و کاربران اینترنتی را به دلیل نیازی که به اینترنت داشتند، با مشکلاتی روبه رو کرد، مسوولان وزارت ارتباطات تصمیم گرفتند این موضوع را شفاف سازی نمایند.

به همین دلیل امیر ناظمی - معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - پس از این که اینترنت به حالت عادی بازگشت، در توییتر خود نوشت: بازگشتیم، اما برای جلوگیری از عادی سازی قطع اینترنت؛ در حال تهیه لایحه ای هستیم تا از این پس قطع اینترنت و هر اپ با بیش از 10 میلیون کاربر ایرانی تنها با تصویب مجلس امکان پذیر باشد. از نمایندگان می خواهم از آن پشتیبانی نمایند. اینترنت مثل آب، مثل هوا، قابل قطع کردن نیست.

البته به نظر می رسد نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم در حال پیگیری این موضوع هستند. به طوری که حمیده زرآبادی - عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی- از تهیه طرحی دوفوریتی برای این موضوع اطلاع داد و گفته بود: در ماده واحده طرح الزام دسترسی به خدمات اینترنت آمده است که اعمال هرگونه قطع و یا مسئولیت استفاده از خدمات مبتنی بر بستر اینترنت (اعم از داخلی و بین المللی) تحت هر عنوان بدون مجوز مجلس ممنوع است و مقررات این حکم عطف به ماسبق می گردد.

همچنین پس از آن بود که محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- اظهار کرد: قطع اینترنت همین الان قانون مصوب مجلس است و اساسنامه سازمان جهانی مخابرات که وزارت ارتباطات هم به آن پیوسته است، در ماده 34 بند دوم، این قانون را به رسمیت می شناسد، اما این قانون نیازمند یک دستورالعمل است و این که شفاف باشد تا کسب وکار ها و مجموعه های مختلف بدانند حالت های اضطراری شان به چه شکل است.

وی با بیان این که لایحه جلوگیری از عادی سازی قطع اینترنت به منظور شفاف سازی موضوع و تدوین ضوابط است، اضافه کرد: قانون قطع اینترنت در قوانین مجلس آمده و موجود است، اما باید شفاف و مدون گردد. به همین دلیل اکنون سازمان فناوری اطلاعات متولی پیگیری این لایحه است. مجلس هم در حال پیگیری است. باید ببینیم تقدم و تاخر زمانی چیست و با هم افزایی کاری کنیم که چارچوب این قانون تعیین گردد.

در این راستا ناظمی درباره جزییات این لایحه اظهار کرد: این لایحه دو بخش دارد؛ یکی اپلیکیشن هایی که کاربران زیادی دارند و دیگری قطع اینترنت که اگر قرار است زندگی تعداد زیادی از شهروندان را تحت تاثیر قرار دهد، آن تصمیم گیری باید به صورت ملی و با حضور نمایندگان انجام گردد.

وی همچنین اظهار کرد: برای اپلیکیشن ها مراجعی وجود دارد که می توانند فیلترشان نمایند. همان طور که تلگرام هم با حکم قضایی یک دادگاه و بازپرس فیلتر شد. در این موارد به نظر می رسد وقتی تعداد کاربران زیاد باشد، یک قاضی نمی تواند برای همه مردم حکم دهد. اگر قرار است چنین تصمیم گیری انجام گردد، باید نمایندگان مردم که در مجلس هستند، درباره آن تصمیم گیری نمایند.

از طرفی در حالی که ناظمی در توییتر خود از اعمال قانون برای اپلیکیشن هایی که 10 میلیون کاربر دارند اطلاع داده بود، درباره تعداد کاربران اپلیکیشن ها که قرار است در این لایحه منظور شوند، به ایسنا گفت: در پیش نویس فعلی لایحه قرار است اپلیکیشن هایی که یک میلیون کاربر داشته باشند، لحاظ شوند.

منبع: ایسنا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 19 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 585

به "کوشش برای شفاف سازی تصمیم درباره قطع خدمات اینترنتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوشش برای شفاف سازی تصمیم درباره قطع خدمات اینترنتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید