سهم زبان فارسی در محتوای وب جهان از 2، 6 درصد به 1، 6 درصد رسید

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، ماهنامه پیوست: آنالیز دوره نو گزارش W3tech نشان می دهد تنها 1.6 درصد از وب سایت هایی که زبان محتوای آنها را می شناسیم از فارسی استفاده می نمایند. این گزارش بیانگر آن است که جایگاه زبان فارسی در میان زبان های پرکاربرد وب در سال 1400 دو پله و در سال 1401 تقریباً پنج پله کاهش یافت. در واقع، در سال مرداد 1400 بود که مقام های دولتی و کاربران فضای مجازی فارسی به کسب جایگاه پنجم میان زبان های پرکاربرد وب واکنش نشان دادند و کسب این جایگاه را نشان از رشد شتابان خط و زبان فارسی در اینترنت می دانستند، این جایگاه در دو سال گذشته روندی نزولی داشته است.

سهم زبان فارسی در محتوای وب جهان از 2، 6 درصد به 1، 6 درصد رسید

در مرداد 1400 گفته شد سه سایت دیجی کالا، آپارت و ورزش سه در فضای مجازی و بعلاوه افزایش ضریب نفوذ تلفن همراه در سال های گذشته علت رشد زبان فارسی بوده و در گزارش آن موقع W3tech این سه سایت فارسی در صدر قرار داشتند. با این حال، در گزارش حاضر W3tech نام هیچ یک از این سه سایت ایرانی نیامده است و سایت اپلیکیشن های فیس بوک، توییتر، ویکی پدیا، آفیس، وردپرس و غیره در صدر قرار دارند.

در حال حاضر زبان انگلیسی با 53.6 درصد در رتبه نخست، زبان اسپانیولی با 5.3 درصد در رتبه دوم، زبان روسی با 4.8 درصد در رتبه سوم، زبان آلمانی با 4.5 درصد در رتبه چهارم، زبان فرانسوی با 4.3 درصد در رتبه پنجم، زبان ژاپنی با 4 درصد در رتبه ششم، زبان پرتغالی با 2.8 درصد در رتبه هفتم، زبان ترکی با 2.2 درصد در رتبه هشتم، زبان ایتالیایی با 2.1 درصد در رتبه نهم و زبان فارسی و هلندی-فلاندی با 1.6 درصد همزمان جایگاه دهم را در میان زبان های پرکاربرد وب کسب نموده اند.

گزارش نو W3tech نشان می دهد محبوب ترین وب سایت های مورد استفاده برای زبان فارسی چنین بوده اند:

Facebook.com

Twitter.com

Wikipedia.org

Office.com

WordPress.com

Whatsapp.com

Blogger.com

Debian.org

Canva.com

Samsung.com

بعلاوه انتخاب تصادفی سایت ها با استفاده از فارسی نیز از این قرار بوده اند:

Kermany.com

Vatandar.org

Soteledu.com

Hghouse.ir

منبع: انتخاب
انتشار: 5 شهریور 1402 بروزرسانی: 5 شهریور 1402 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 2178

به "سهم زبان فارسی در محتوای وب جهان از 2، 6 درصد به 1، 6 درصد رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سهم زبان فارسی در محتوای وب جهان از 2، 6 درصد به 1، 6 درصد رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید