خیز موج قرمز کرونا در تهران

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، تهران (پانا) - تهران با موج آفرینی واریانت دلتا پس از فاصله اندکی از موج چهارم در نهایت از چراغ قرمز کرونا عبور کرد تا در اولین ماه گرم ترین فصل سال برای بار پنجم پیک جدیدی را تجربه کند.

خیز موج قرمز کرونا در تهران

به گزارش ایران، داده های حاصل از اپلیکیشن ماسک نشان می دهد بخش های زیادی از کشور به طور رسمی وارد پیک پنجم کرونا شده و باید منتظر وخامت اوضاع در هفته های آینده ماند. هم اکنون تهران و 92 شهرستان دیگر شرایط قرمز را تجربه می نمایند و این مرتبه سویه غالب هم کرونای دلتا گزارش شده که از استان های مرزی و جنوب شرقی از جمله سیستان و بلوچستان با شرایط سیاه کرونایی به سمت شهرهای مرکزی و شمال کشور در حرکت است. بر همین اساس بنابر اعلام غلامرضا عباس پاشا- معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار تهران، از دیروز استان تهران در شرایط قرمز قرار گرفته و بر همین اساس 70 درصد از کارمندان ادارات و مراکز دورکار می شوند. از سوی دیگر معاون درمان ستاد مقابله با کرونا تهران هم می گوید: موج چهارم و پنجم کرونا در هم ادغام شده و کشور در حال ورود به مرحله سخت تری از کروناست بعلاوه خبرهای نگران نماینده ای هم از بیمارستان های مرکز به گوش می رسد و خطر تکرار بهار سیاه باز هم مطرح می گردد. کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی و شیوع ویروس دلتا موجب شد عدد بیماران بدحال از سه روز گذشته یک مرتبه دچار سیر صعودی گردد. دیروز تعداد بیماران بدحال به بیش از 3 هزار نفر رسید. کارشناسان هشدار می دهند؛ به دلیل شیوع ویروس دلتا که قدرت سرایت پذیری آن 60 درصد بیشتر از واریانت بریتانیایی است، شرایط از بهار سال جاری هم پیشی خواهد گرفت.

افزایش تعداد بیماران بد حال

تحلیل آمارهای روزانه وزارت بهداشت از تعداد مبتلایان و فوتی های کرونا بیانگر این نکته است که 18 اردیبهشت 1400 را می توان روز فروکش کردن پیک چهارم کرونا دانست چرا که آخرین روزی بوده که بر تعداد بیماران کریتیکال یا حاد افزوده شده است. تعداد بیماران بدحال که در بخش های ویژه و تحت مراقبت های ویژه بستری بودند در این تاریخ به 5 هزار و 545 نفر رسید که این رقم همچنان رکورد تازه ای از بیماران بدحال در 17 ماه گذشته محسوب می گردد این در حالی است که از 18 اردیبهشت تا سه روز پیش یعنی تا 10 تیرماه تعداد بیماران بدحال به قدری فرایند کاهشی را تجربه کرد که به 3 هزار و 176 بیمار بدحال در روز رسید. منحنی اپیدمی نشان می دهد؛ در سه روز اخیر تعداد بیماران بدحال رو به افزایش گذاشته در حالی که 51 روز قبل از آن از تعداد بیماران بدحال کاسته شده بود. کارشناسان حوزه سلامت معتقدند؛ تعداد بیماران بدحال معیار خوبی برای نشان دادن شرایط پیک بیماری است به این ترتیب که با شروع پیک نو بر تعداد این بیماران افزوده می گردد و با انتها پیک هم از تعداد بیماران بدحال کم می گردد. با وجوداین تحلیل داده ها بر این نکته تأکید دارد؛ اگر قرار باشد در پیک پنجم شرایط وخیم تری را تجربه کنیم یعنی باید افزایش روزانه بیماران بدحال بزودی از 3هزار بیمار بدحال در روز به مراتب بیش از این رقم افزایش پیدا کند در نتیجه مجموع بیماران بدحال به بالغ بر 5 هزار نفر در یک یا دو ماه آینده می رسد مگر آنکه فرایند کنترل یا سرعت واکسیناسیون مانع از این فرایند افزایشی گردد. از سوی دیگر اگر قرار باشد پیک پنجم هم قدرت و مشابه پیک قبلی باشد بزودی آمار مبتلایان شناسایی شده در روز به بیش از 20 هزار نفر خواهد رسید و تعداد بیماران بستری روزانه هم به 3 هزار نفر افزایش می یابد این در حالی است که مطابق رصد آمارهای روزانه وزارت بهداشت؛ در هفته های گذشته عدد بیماران بستری به کمتر از هزار نفر در روز کاهش پیدا نموده بود.

افزایش 15 درصدی بیماران بستری و سرپایی در تهران

معاون درمان ستاد مقابله با کرونا تهران می گوید: تقریباً 10 روز است که وارد موج پنجم شده ایم و شاخص هم افزایش 15 درصدی بیماران بستری و سرپایی ها بوده است. در حال حاضر در 24 ساعت منتهی به روز گذشته نزدیک به هزار بیمار را در بیمارستان های مرکز بستری کردیم. 103 بیمارستان این استان درگیر کرونا هستند و همین شرایط موجب شده روز دوشنبه جلسه اضطراری برای این شهر تشکیل گردد.

به گفته نادر توکلی، با بستری شدن روزانه هزار بیمار هم اینک 4 هزار و 800 بیمار بستری در استان تهران داریم. این موج ادامه دارد و توقف پیدا ننموده بنابراین بیم این است شرایط بدتر گردد چرا که به دلیل افزایش تعداد موارد بستری موج چهارم و پنجم در هم ادغام شد و این یک مسأله اساسی است.

وی درباره چرایی همزمانی موج چهارم و پنجم هم شرح می دهد: همزمانی ورود گونه جهش یافته نو ویروس دلتا در موج چهارم با وجود شیوع واریانت بریتانیایی در کشور بود که متعاقباً موج به سمتی رفت که ویروس دلتا از مرزهای شرقی به داخل کشور وارد شده بود. در حالی که هر کانونی در هر جای ایران روشن گردد، بلافاصله بعد از آن به تهران سرایت می نماید چرا که رفت و آمدهای هوایی، زمینی و ریلی از استان های مختلف به تهران وجود دارد و از طرفی واکسیناسیون هم به آن اندازه دلخواهی که به نظر می رسد صورت نگرفت همه اینها توأمان موجب شد موج پنجم شروع گردد.

توکلی در ادامه از تغییر کاربری بخش های غیر کرونایی به کرونایی در بیمارستان های مرکز خبر می دهد و می افزاید: ما به بیمارستان ها شرایط آماده باش اعلام نموده ایم تا بخش های نو را باز نمایند روز دوشنبه هم در جلسه اضطراری دستور توقف فعالیت های الکتیو را به بیمارستان ها خواهیم داد. در حال حاضر بیمارستان های اصلی فیروزگر و رسول اکرم(ص) و امام خمینی بخش نو راه اندازی نموده اند و توقع این است در ادامه موج بخش های کرونایی بیشتر هم گردد. وی در ادامه با بیان اینکه مردم برای پیدا کردن تخت خالی با سامانه 6070 تماس بگیرند، می گوید: اطلاع رسانی این نکته واجب است. مردم با تماس با این سامانه برحسب محل زندگی به نزدیک ترین بیمارستان دارای تخت خالی هدایت می شوند. بعلاوه استفاده از ظرفیت کلینیک های سرپایی تخصصی کووید19 در اولویت برنامه های ستاد کرونای تهران است.

معاون درمان ستاد مقابله با کرونا تهران با بیان اینکه این موج میرایی بالایی به نسبت موج قبلی ندارد؛ در عین حال تأکید می نماید که موج پنجم به دلیل ویروس دلتا اندازه انتقال و مسری بودنش زیاد است در حالی که در موج های قبلی مرگ و میر بالا ولی درجه انتقال کمتر از دلتا بود. در موج نو یک نفر به 7 نفر بیماری را انتقال می دهد. طبق ارزیابی مرگ و میر ویروس دلتا زیر یک درصد است اما به دلیل اینکه تعداد ابتلا بالا می رود، این یک درصد قابل توجه می گردد یعنی درصد مرگ و میر بالا نمی رود بلکه تعداد مرگ و میر به نسبت افزایش تعداد مبتلایان بالا می رود.

طغیان پیک پنجم با واریانت دلتا

حمید سوری، رئیس کمیته اپیدمیولوژی و تیم واکنش سریع وزارت بهداشت هم دلیل قرمز شدن تهران و 92 شهرستان دیگر را به دلیل ورود ویروس دلتا از نوار شرقی و جنوب شرقی به تهران و دیگر شهرها می داند و می گوید: رنگ بندی شهرها بر اساس شاخص بستری بیماران کرونایی است پر واضح است اگر هوشیاری مان را از دست بدهیم و غفلت کنیم، احتمال اینکه فوران پیک پنجم شکل بگیرد، وجود دارد. دلیل اصلی آن توسعه واریانت دلتا و آفریقای جنوبی است که از جنوب و جنوب شرقی کشور شروع شده است. سوری در ادامه می افزاید: سفرها می تواند باعث توسعه ایپدمی به نقاط مختلف کشور گردد بخصوص آنکه واریانت دلتا در منطقه ها مالی کشور شیوع پیدا نموده و رفت و آمد کارکنان این بخش ها می تواند انتقال دهنده عامل بیماری زا باشد بنابراین ضروری است مسئولان استانی با ایجاد محدودیت های تردد جلوی توسعه طغیان در سطح کشور را بگیرند.

وی می گوید: علی رغم اینکه شهرها قرمز اعلام شدند شاهد کاهش رعایت پروتکل ها به اندازه 69 درصد هستیم، مقامات محلی باید بر اجرای پروتکل ها و اعمال فشار بیشتر برای کنترل اپیدمی مثل تردد های بین شهری و بیماریابی فعال اهتمام نمایند چرا که هنوز کل کشور وارد پیک پنجم نشده است ولی طغیان واریانت نو از سمت جنوب شرقی به سمت سایر منطقه ها کشور قابل مشاهده است.به گفته این اپیدمیولوژیست؛ برای کاهش موارد مرگ و میر و بار ناشی از بیماران احتیاج به تقویت کلینیک های سرپایی، شناسایی سریع و بیماریابی فعال داریم. در واریانت دلتا به دلیل افزایش شدت انتقال ویروس ورود به فاز التهابی بیماری سریع است. از طرفی به نظر می رسد به دلیل پوشش واکسیناسیون 70 درصد جمعیت بالای 70 سال درصد مرگ و میر افزایش قابل توجهی پیدا نمی نماید. ما به گروه های اولویت دار توصیه می کنیم هر چه سریع تر و بدون وقفه واکسن شان را بزنند و به شایعات توجه ننمایند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 3 مرداد 1400 بروزرسانی: 3 مرداد 1400 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 1621

به "خیز موج قرمز کرونا در تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خیز موج قرمز کرونا در تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید