داروی داخلی تالاسمی ها تامین شد

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، مشاور معاون درمان وزارت بهداشت در امور بیماری ها از تامین داروی خوراکی بیماران تالاسمی اطلاع داد و گفت: در حال حاضر داروی آهن زدای خوراکی فراوری داخلی که بیمار می تواند آن را به صورت رایگان تهیه کند، در بازار وجود دارد.

داروی داخلی تالاسمی ها تامین شد

دکتر جمشید کرمانچی در گفت وگو با مجله تخصصی کامپیوتر، درباره وضعیت دارویی بیماران تالاسمی، گفت: بیماران تالاسمی باید به طور دائمی داروهای آهن زدا مصرف نمایند که این داروهای آهن زدا به دو صورت خوراکی و تزریقی وجود دارد. حال جهان در این حوزه به سمت مصرف داروهای آهن زدای خوراکی رفته و ما هم در کشور به صورت قطب بندی شده این اقدام را انجام دادیم و کوشش کردیم که تا جای ممکن مصرف آهن زدای خوراکی را افزایش داده و مصرف آهن زدای تزریقی را کاهش دهیم؛ چراکه اولا این روندی است که جهان آن را طی نموده و دوم اینکه برای بیمار راحت تر است که دارویی را در طول روز مصرف کند تا اینکه بخواهد به صورت مرتب تزریق داشته باشد. زیرا تزریق هم می تواند برای بیماران عوارض و دردسر زیادی داشته باشد.

وی اضافه کرد: در عین حال می دانیم که حتما برای یکسری از بیماران باید آهن زدای تزریقی تجویز گردد. بنابراین هدف وزارت بهداشت این نیست که مصرف آهن زدای تزریقی به صفر برسد، بلکه برای یکسری از بیماران مانند کسانی که باید دوز بالایی از دارو را مصرف نمایند، موارد اورژانسی و در صورت تشخیص پزشک متخصص ضروری است که آهن زدای تزریقی وجود داشته باشد.

کرمانچی ادامه داد: بنابراین رویه مصرف داروهای آهن زدای بیماران را به سمت داروهای خوراکی سوق دادیم تا بتوانیم نسبت مصرف داروی خوراکی به تزریقی را به 60 به 40 برسانیم. در عین حال به این سمت رفتیم که بتوانیم این دارو را برای بازار تامین کنیم و این دارو وجود داشته باشد.

داروی داخلی خوراکی و تزریقی تالاسمی ها تامین شد

وی با اشاره به بعضی مسائلی که در تامین داروی خوراکی بیماران تالاسمی ایجاد شده بود، اظهار کرد: از آنجایی که در این زمینه فراورینمایندگان مختلفی وجود داشتند و ما در حال تغییر نوع دارو از تزریقی به خوراکی بودیم، یکسری مسائل طی چند ماهه اخیر در داروی این بیماران ایجاد شد، اما خوشبختانه چند روز پیش طبق آخرین آنالیز هایی که در بازار انجام دادیم، آهن زدای خوراکی فراوری داخلی که بیمار می تواند آن را به صورت رایگان تهیه کند، در بازار وجود دارد. این دارو در حال حاضر توزیع شده و در اختیار داروخانه ها قرار گرفته است و بیماران می توانند آن را مصرف نمایند.

کرمانچی با بیان اینکه علاوه بر این در مدت زمان محدودی با کمبود آهن زدای تزریقی روبرو شدیم، گفت: خوشبختانه آخر هفته گذشته آهن زدای تزریقی هم برای کشور تامین شد و طی دو الی سه روز گذشته اعلام کردیم که آهن زدای تزریقی هم توزیع گردد که احتمالا توزیعش از همین هفته شروع می گردد. در عین حال درباره داروی آهن زدای خوراکی تاکید می کنم که نوع ایرانی این دارو به صورت رایگان در اختیار بیماران قرار می گیرد و اگر بیماری اصرار داشت و یا ترجیح داد که از نوع خارجی دارو استفاده کند، حتما باید هزینه ای را به عنوان هزینه جانبی بپردازد.

داروی ایرانی تالاسمی با کیفیت است

وی تاکید نمود: البته اعلام می کنم که موارد فراوری داخلی با اطمینان از کیفیت دارو و با تایید سازمان غذا و دارو، داروهایی است که بیماران مصرف کردند، رضایت کامل داشتند و برای بیمار قابل پذیرش است. بنابراین توصیه ما به بیماران این است که از آهن زداهای خوراکی داخلی مصرف نمایند. به هر حال نوع خارجی این دارو هم وجود دارد، اما بیمار باید مابه التفاوت قیمت داروی ایرانی به خارجی را بپردازد. البته داروی تزریقی وارداتی است و برای بیمارانی که به مصرف نوع تزریقی دارو احتیاج دارند، رایگان است.

مشاور معاون درمان وزارت بهداشت درباره بیمارانی که حتما و بنا بر تایید پزشک باید از داروی خوراکی خارجی استفاده نمایند، گفت: تاکنون موردی که حتما الزام باشد که از داروی خارجی مصرف کند، برایمان تثبیت شده نیست، اما اگر فردی چنین مسئله ای دارد، می تواند به مراکز جامع بیماران خاص مراجعه کند و کوشش می کنیم تا حداکثر تسهیلات را به او ارائه دهیم.

انتها تغییر مبنای بیمه ای برای داخلی تالاسمی ها

کرمانچی درباره تغییر مبنای پوشش بیمه ای برای داروی خوراکی و فراوری داخل بیماران تالاسمی، گفت: در حال حاضر دو نوع داروی تالاسمی خوراکی داخلی در بازار وجود دارد و داروی جدید توزیعش در حال تکمیل است. این بیماران هستند که باید بین این ها انتخاب نمایند. به هر حال طبیعی است که تغییر نوع دارو مقداری زمان بر است. البته باید توجه کرد که فرمول های شیمیایی و موارد دارویی فراوری داروی جدیدی هم خوب و با کیفیت است. هر دو دارو هم تحت پوشش بیمه قرار دارند و هیچ دارویی از بیمه خارج نشده است، اما چون هزینه داروی قبلی بیشتر بود و داروی جدید که ارزان تر است، مبنای پوشش بیمه ای قرار گرفته است، بیمار باید برای داروی قبلی مقداری هزینه بپردازد. اما داروی جدید برای بیماران رایگان است.

داروی جدیدی تالاسمی ها عوارض ندارد

وی تاکید نمود: اگر در دارویی بحث عوارض پزشکی مطرح باشد، خودمان نسبت به موضوع حساسیم و به موضوع ورود می کنیم، اما این دارو هیچ عوارض پزشکی ثابت شده ای ندارد، اما تغییر دارو در بیماران کمی سخت است که آن را طی زمان پیش می بریم. در عین حال سازمان غذا و دارو هم به صورت مرتب داروها را مورد نظارت قرار می دهد و هر عارضه ای که از سوی بیمار یا پزشک گزارش گردد، بلافاصله آن را اصلاح می نماید. بنابراین داروی جدید هم در حال فراوری است و با کیفیت خوبی اطمینان داریم که برای بیماران عارضه ای ایجاد نمی نماید.

کرمانچی ادامه داد: به هر حال شرایط مالی کشور به نحوی است که باید در هزینه ها دقت کرد و گاهی موارد اینچنینی پیش می آید. اما ترجیح مان این است که تغییرات دارویی به تدریج و در طول زمان اتفاق بیفتد. زمانی که می خواستیم آهن زدای تزریقی را به خوراکی تبدیل کنیم این پروژه را در عرض یکسال پیش بردیم. بنابراین باید به تدریج تغییرات دارویی انجام گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 395

به "داروی داخلی تالاسمی ها تامین شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داروی داخلی تالاسمی ها تامین شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید