سن مناسب برای کاشت مو در آقایان و بانوان چه سنی است؟

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، ریزش مو یکی از اتفاقاتی است که تاثیر بسیار منفی بر روحیه بانوان و آقایان دارد. مزمن شدن ریزش به شکل از دست دادن دائمی بخشی از موهای سر نیز اوضاع را وخیم تر خواهد ساخت. خوشبختانه امروزه ریزش مو و از دست دادن موهای سر، دیگر مقوله ای نیست که با اندوه به آن بنگریم! با توجه به سن مناسب برای کاشت مو بین بانوان و آقایان، می توان بهترین بهره برداری را از این تکنیک مدرن نموده و مجددا موهایی زیبا داشت.

سن مناسب برای کاشت مو در آقایان و بانوان چه سنی است؟

کاشت مو چیست؟

کاشت مو یک روش ترمیمی برای موهای سر از دست رفته افراد است که باید آن را در گروه جراحی های زیبایی قرار دهیم. روش هایی از جمله کاشت مو به روش prp و روش fue برای این عمل وجود دارد. در این فرآیند، موی طبیعی از آن بخش از سر که موها دچار ریزش نشده و قابلیت اهدای گرفت های مو را دارند (بانک مو) برداشته شده و پیوند زده می شود.

معمولا تمام موهای کاشته شده، در جای خود باقی نمی مانند و پس از مدتی؛ تعدادی از آن ها را از دست خواهیم داد. اغلب افراد با شروع ریزش مو، به دنبال درمان های مختلف رفته و کاشت مو را به عنوان یک روش درمانی عالی در نظر می گیرند. اما باید توجه داشت که عمل کاشت، تنها پس از توقف کامل ریزش مو؛ کارآمد خواهد بود.

ریزش مو تا چه سنی ادامه دارد؟

بیشتر ما روزانه به صورت متوسط، چیزی بین 50 تا 100 تار موی خود را از دست می دهیم. این موضوع کاملا طبیعی ست و جای نگرانی ندارد. با از دست دادن هر تار مو، موی تازه ای به جای آن رشد می نماید و این چرخه همچنان ادامه خواهد داشت. اما زمانی که به جای موی ریخته شده، موی تازه ای رشد ننموده و یا ساختار سست تری داشته باشد، معضل کم مویی و یا حتی طاسی خودنمایی خواهد نمود.

ریزش مو به دلایل مختلف ایجاد می شود و غالبا در صورت شروع، تا 60 سالگی ادامه دارد. البته شکل ریزش مو در خانم ها و آقایان متفاوت بوده و ساختار یکسانی ندارد. به طور معمول ریزش موها در سنین جوانی، رفع شده و با درمان های تکمیلی متوقف می شود. اما در صورتی که این ریزش مو در سنین 50 تا 60 سالگی اتفاق بیفتد، نمی توانیم آن قدرها به درمان قطعی آن امیدوار باشیم و احتمالا باید سراغ روش های جبرانی دیگر همچون کاشت مو برویم.

سن مناسب برای کاشت مو آقایان

پیش از 25 سالگی کاشت به دلیل کامل نبودن شکل رویش موها و فرم گیری آن ها روی سر، پذیرفته نیست. پس از 25 سالگی در صورت لزوم، امکان استفاده از این روش جبرانی و درمانی وجود دارد.

البته پس از 25 سالگی نیز همچنان ریسک ریزش مو وجود دارد و ممکن است علی رغم کاشتن مو، باز شکل موها روی سر فرد تغییر کند. با این حال با توجه به شرایط فعلی موهای سر یک فرد 25 ساله، پزشک معالج می تواند تخمین بزند که فرم ریزش موی وی، در سال های آینده چطور خواهد بود.

سن مناسب برای کاشت مو بانوان

کم شدن و ریزش موی زنان در دوران جوانی، معمولا مقطعی بوده و با روش های درمانی دارویی یا موضعی رفع می شود. اما ریزش موی جدی بانوان که منجر به از دست دادن دائمی بخشی از موهای آن ها شود را باید به دوران یائسگی نسبت بدهیم. در این دوران بعضی از بانوان عدد بزرگی از موهای خود را از دست داده و تجدید این موها نیز اتفاق نمی افتد. به همین دلیل عمده عمل های کاشتن مو در زنان در سنین یائسگی ست و غالبا در سنین جوانی، پزشک از درمان های جایگزین و محرک رشد دوباره موها استفاده می نماید.

به طور کلی باید گفت که تا زمان توقف کامل ریزش مو و تثبیت شرایط موهای از دست داده، کاشت مو عملی موفقیت آمیز نخواهد بود و تنها باید آن را به چشم یک درمان موقت و کوتاه مدت بنگریم.

دوران بارداری

این یک سوال مهم است که آیا کاشت مو در دوران بارداری توصیه می شود یا خیر؟ همان طور که می دانید؛ بسیاری از بانوان در دوران بارداری خود دچار ریزش مو می شوند و در ماه های آخر این ریزش، شدت پیدا می نماید. اما باید در نظر داشت که ریزش موی ناشی از بارداری، عموما موقتی بوده و پس از زایمان، مجددا موها رشد خواهند کرد. به همین دلیل کاشت مو در دوران بارداری، به هیچ وجه نمی تواند حساب شده و کارآمد بوده و نتیجه رضایت بخشی به همراه داشته باشد. علاوه بر این قرار دریافت تحت عمل کاشت مو در دوران بارداری نیز چالش های خود را دارد و به لحاظ پزشکی پذیرفته نیست.

سنین بالا

عمل کاشت مو در سنین بالا نیز انجام می پذیرد، اما به دلیل فولیکول های ضعیف تر، هرگز آن حجم پرپشتی که در سنین پایین تر انتظار می رود، را نخواهیم داشت. البته به همان اندازه نیز مسن ترها، اصراری به داشتن یک سر پرپشت ندارند و به داشتن مقداری مو در نواحی مختلف سر خود، رضایت می دهند!

بسیار مهم است که فرد بالای 50 سال یا مسن، هر گونه بیماری خود نظیر دیابت، فشار خون و به ویژه بیماری های قلبی را به پزشک معالج کاشت اطلاع دهد. البته این بدان معنا نیست که با داشتن این بیماری ها، موضوع کاشت، منتفی می شود؛ بلکه احتیاط هایی به آن اضافه خواهند شد.

نکته: توجه داشته باشید که این محدودیت های سنی، بیشتر مربوط به آقایان و به دلیل الگوی ریزش مو و هورمون های آن هاست. این مورد غالبا در مورد بانوان محدودیت زا نبوده و شرط سنی ایجاد نمی نماید.

سنین پایین

در سنین پایین کاشت مو عموما و به جز در مواردی خاص؛ توصیه نمی شود. همان طور که گفتیم الگو و شکل ریزش مو در سنین زیر 25 سال تعیین نیست. در صورت کاشت در سنین پایین، به احتمال زیاد نتایج آن در دراز مدت به هیچ وجه رضایت بخش نخواهند بود.

نکات پایانی

اگر تصمیم به کاشت مو گرفته اید، پیش از هر چیزی در مورد آن مطالعه کافی داشته و از تصورات رویایی درباره نتیجه کار، بپرهیزید. شما باید واقع بینانه به ماجرا نگاه نموده و انتظار معجزه نداشته باشید. به علاوه اهمیت زیادی دارد که حتما این کار را در یک مرکز دارای با اعتبار و مجوزهای مربوطه انجام دهید. بدیهی ست که انجام عمل فوق در مراکز نامعتبر و غیرتخصصی؛ می تواند با عوارض جدی و جبران ناپذیر همراه باشد. اگر این عمل را انجام داده اید، توصیه می کنیم حتما نکات کلیدی در شستشوی سر بعد از کاشت مو را در مجله انگیزه بخوانید. از قلم نیاندازید که سوالات و تجربیات خود را به وسیله ارسال پیغام با ما و خوانندگان در میان بگذارید.

منبع: مجله انگیزه
انتشار: 6 آبان 1399 بروزرسانی: 6 آبان 1399 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 1109

به "سن مناسب برای کاشت مو در آقایان و بانوان چه سنی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سن مناسب برای کاشت مو در آقایان و بانوان چه سنی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید