محققان به شواهد جدیدی برای تایید وجود آب مایع در مریخ دست یافتند

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، دانشمندان مدت هاست که می گویند چیزی در زیر یخ های قطب جنوبی مریخ وجود دارد، اما هنوز در این زمینه با یکدیگر به توافق نرسیده اند. یک مطالعه به تازگی دوباره ایده وجود آب مایع در زیر سطح قطب جنوب سیاره سرخ را آنالیز نموده و شاید بتواند شرح بدهد که چرا این آب می تواند حالت مایع داشته باشد.

محققان به شواهد جدیدی برای تایید وجود آب مایع در مریخ دست یافتند

وجود آب مایع در مریخ امیدها برای یافتن زندگی میکروبی در این سیاره را افزایش می دهد. تحقیقی که چند روز پیش در ژورنال Nature Astronomy منتشر شده، احتمال وجود آب مایع در این سیاره را مطرح می نماید. تیمی از پژوهشگران بین المللی به رهبری دانشمندی از دانشگاه کمبریج بدون اتکا به رادار به اولین مدرک مستقل مبنی بر وجود آب مایع زیر یخ های قطب جنوب سیاره سرخ دست یافته اند.

آن ها با استفاده از مقدار گیری های توپوگرافی سطح قطب جنوب و مدل سازی های کامپیوتری به این نتیجه رسیدند. این مطالعه دریافت که موج وارگی های سطح مریخ شبیه موج وارگی های دریاچه های یخی در زمین است. این جا بود که محققان با استفاده از مدل سازی های کامپیوتری شبیه سازی هایی را از جریان یخ ها ایجاد کردند تا معین نمایند که اگر آب مایع در زیر سطح وجود داشته باشد، چه اتفاقی می افتد. آن ها بعلاوه وجود گرمای بخش های داخلی خود سیاره را شبیه سازی کردند.

نیل آرنولد، محقق ارشد این پژوهش از موسسه تحقیقات اسکات پولار دانشگاه کمبریج می گوید: ترکیب شواهد نو توپوگرافی، نتایج مدل های کامپیوتری و داده های راداری این احتمال را خیلی بیشتر می نماید که حداقل یک ناحیه آب مایع زیر یخ های امروزی مریخ وجود داشته باشد و سیاره سرخ هنوز از نظر گرمایش درونی خود فعال باشد و همین گرما آب را زیر یخ ها مایع نگه داشته باشد.

با این حال، دن لالیچ از دانشگاه کورنل که پیش تر تحقیقی را درباره آب های مریخ انجام داده بود، می گوید وجود موج وارگی های سطح این سیاره می تواند دلایلی به جز وجود آب مایع داشته باشد. او شک دارد که مریخ گرمای لازم برای مایع نگه داشتن آب های زیر سطحی را فراهم کند و احتمالا تا زمانی که دریل های بزرگ برای حفاری به مریخ فرستاده نشوند، دانشمندان در این زمینه به اتفاق نظر با یکدیگر نخواهند رسید.

منبع: انتخاب
انتشار: 28 آذر 1401 بروزرسانی: 28 آذر 1401 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 2071

به "محققان به شواهد جدیدی برای تایید وجود آب مایع در مریخ دست یافتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محققان به شواهد جدیدی برای تایید وجود آب مایع در مریخ دست یافتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید