نقض گسترده حقوق بشر در امارات ، سرنوشت نامعلوم مخالفان در زندان ها

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، فعالان مدنی و حقوقی اماراتی از نقض گسترده حقوق بشر در این کشور و سرنوشت نامعلوم مخالفان در زندانها خبر می دهند.

نقض گسترده حقوق بشر در امارات ، سرنوشت نامعلوم مخالفان در زندان ها

به گزارش گروه بین الملل مجله تخصصی کامپیوتر، سایت امارات لیکس در گزارشی به شرایط فعالان مدنی و حقوق بشری در امارات پرداخت و نوشت: رژیم امارات انواع متعدد و هولناک نقض حقوق بشر از جمله بازداشت قهری شهروندان و افراد مقیم این کشور را مرتکب می گردد که نقض آشکار قوانین بین المللی و منشورهای ذیربط به شمار می رود.

از هفته های گذشته، امارات شاهد بحث و جدل روز افزونی درسایه ناپدید شدن یک مسئول بزرگ نظامی بعد از افشاگری درباره پرونده های بزرگ فساد است.

منظور سرهنگ محمد سعید الزعابی است که 17 اکتبر به خاطر افشای فساد در نهاد نظامی امارات بازداشت شد تا به پدرش در زندان ملحق گردد که رئیس سابق بخش خدمات عمومی در ارتش بود. او نیز به خاطر افشای فساد بازداشت شد.

از زمان بازداشت، هیچ گونه اطلاعات موثقی درباره سرنوشت الزعابی و پدرش یا هرگونه اقدامات قضایی علیه آنها در کشوری که به دروغ مدعی تسامح و مبارزه با فساد است، در دست نیست.

سرهنگ محمد سعید الزعابی اندکی قبل از بازداشت، فایلی صوتی را درباره علل بازداشت پدرش سرهنگ دکتر سعید الزعابی (رئیس سابق بخش خدمات عمومی ارتش امارات) ضبط و تاکید نمود که در صورت بازداشت خودش، این فایل را منتشر خواهد نمود و به احتمال زیاد این (بازداشت) برای او رخ داد زیرا این فایل منتشر شد.

بر اساس مقدمه این فایل، الزعابی گفت که او راهی قصر البحر برای کوشش جهت ملاقات با محمد بن زاید ولیعهد ابوظبی است و فساد در داخل ارتش امارات را فاش کرد اما به نظر می رسد که قبل از این کار بازداشت شد.

وی اضافه کرد: من این اطلاعات را ضبط خواهم کرد و در صورت بازداشت یا ناپدید شدنم، این فایل را مستقیما منتشر خواهم کرد تا همه علت این بازداشت را بدانند.

از بارزترین افرادی که مورد بازداشت قهری در امارات نهاده شده است، ناصر بن غیث از شخصیت های دانشگاهی این کشور است. او در ماه اوت سال 2015 میلادی ناپدید شد و 9 ماه ناپدید بود تا اینکه در نهایت سر از دادگاه درآورد و در جلسه تاکید نمود که مورد شکنجه نهاده شده است. دادگاه در سال 2017 میلادی حجم زندان 10 ساله ناصر بن غیث را به خاطر انتقادهایش از مسئولان مصری و اماراتی در شبکه توییتر صادر کرد.

محمد الرکن وکیل اماراتی نیز از دیگر این افراد است که در نوشتن طومار برای اصلاحات در امارات مشارکت داشت. او در ژوئیه سال 2012 میلادی ربوده شد و به مدت هشت ماه ناپدید بود. محمد الرکن مورد بدرفتاری تا سطح شکنجه نهاده شد. وی به 10 سال زندان و سه سال تحت نظر بودن و لغو مجوز وکالت محکوم شد.

احمد منصور از حقوقدانان اماراتی و از بارزترین فعالان در این کشور دیگر فردی بود که مورد بازداشت قهری نهاده شد. نیروهای امنیتی اماراتی وی را در ماه مارس گذشته بازداشت کردند و مسئولان اماراتی در شروع از اعلام خبر بازداشت احمد منصور خودداری کردند. این اقدام بعد از رسوایی تکان دهنده درخصوص شنود از منصور و تماس های وی و تلفن همراه گروه زیادی از فعالان حقوقی در امارات انجام شد.

گزارش های حقوق بشری همچنین از ناپدید شدن قهری شمار دیگری در امارات حکایت داشته است. از جمله آنها صالح بن محمد بن صالح است که در فوریه سال 2016 میلادی به خاطر انتشار توییت هایی به سه سال زندان محکوم شد.

زنان نیز مورد پیگرد دستگاههای اطلاعاتی و امنیتی امارات هستند و شمار زیادی از آنها در معرض ناپدید شدن قهری نهاده شده اند و بعد از گذشت چند ماه سر از دادگاهها در آورده اند.

ناپدید شدن قهری در امارات تنها علیه شهروندان اماراتی انجام نمی گردد بلکه بدون هیچ پایه و سند قانونی و حقوقی شامل حال اتباع خارجی مقیم هم می گردد.

ماه گذشته، فعالان و حقوقدانان و مدافعان حقوق بشر در شبکه های اجتماعی داستان عبدالله الشامسی جوان عمانی را در شبکه های اجتماعی بازنشر دادند که از بیش از یک سال است که در زندانهای دستگاه امنیت کشور در ابوظبی در بازداشت است.

مادر عبدالله الشامسی که شهروند امارات است و با یک عمانی ازدواج نموده است، گفت که فرزندش مریض و از 18 ماه اوت سال 2018 میلادی تا امروز در ابوظبی در بازداشت است. او هنگام بازداشت 19 سال داشت.

وی در توئیتی نوشت که فرزندنش هنوز محاکمه نشده است و خواستار تسریع در برگزاری جلسه دادگاه او یا آزاد کردن او به خاطر شرایط جسمی اش شد.

همزمان با شرایط ناگوار مخالفان زندانی در داخل امارات، این کشور هزاران یمنی را نیز در زندان های سری خود در یمن نگهداری می نماید. امارات بیش از چهارسال پیشس تجاوزگری علیه یمن و اشغال آن را شروع کرد.

عبداللطیف الشظبی از جمله این قربانیان است که با وجود درخواست های مکرر خانواده اشت، از بیش از چهارسال پیش در زندان به سرمی برد.

منابع حقوق بشری گفتند که الشظبی از دو هفته پیش در اعتراض به بازداشت خودش اعتصاب غذا نموده و وخامت جسمی اش رو به وخامت است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 13 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 497

به "نقض گسترده حقوق بشر در امارات ، سرنوشت نامعلوم مخالفان در زندان ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقض گسترده حقوق بشر در امارات ، سرنوشت نامعلوم مخالفان در زندان ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید