کریمی: ماسک ها را برداریم موج شدیدی از کرونا رخ می دهد

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، معاون درمان وزارت بهداشت گفت: در کشور هایی که به یکباره ماسک حذف شد موج شدیدی از بیماری بروز کرد، به همین دلیل، حذف ماسک یا توقف واکسیناسیون به هیچ عنوان مطرح نیست.

کریمی: ماسک ها را برداریم موج شدیدی از کرونا رخ می دهد

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، سعید کریمی در پاسخ به این سوال که با قرار گرفتن کشور در شرایط آرام کرونایی آیا تصمیمات متناسب با این شرایط اتخاذ شده است، اضافه نمود: با وجود اینکه امروز به همت مردم و با تدابیر دولت در برترین شرایط بیماری قرار داریم، اما هرگز کرونا را خاتمه یافته تلقی نمی کنیم، امروز در هند موارد افزایشی است و ما با این کشور فاصله جغرافیایی چندانی نداریم و اگر مراقب نباشیم ممکن است دوباره دچار مشکل شویم.

وی با تأکید بر مراجعان روزانه مشکوک، محتمل و قطعی کرونا به 10 هزار نفر در کشور، ادامه داد: آمار مبتلایان روزانه که احتیاج به بستری دارند به حدود هزار نفر رسیده است و در مجموع روی تخت بیمارستان ها 3 هزار و 800 بیمار کرونایی داریم که از این تعداد هزار نفر در بخش مراقبت های ویژه هستند، پس کرونا هنوز تمام نشده است.

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: از جهت واکسیناسیون هم توصیه می کنیم کسانی که وقت نوبت سوم آن ها رسیده است حتماً تزریق نمایند، زیرا زمان آنکه بگذرد ایمنی پایین می آید و همین ویروسی که برای یک نفر با ایمنی قوی مشکل ایجاد نمی کند می تواند برای کسی که ایمنی ضعیفی دارد مشکل ساز گردد به همین دلیل تزریق یک نوبت دیگر برای کسانی که سن بالا یا نقص سیستم ایمنی دارند، ابلاغ شده است.

کریمی اضافه نمود: قابل درک است که وقتی شرایط بهتر می گردد مردم حس می نمایند دیگر احتیاجی به مراقبت نیست و این کار رسانه و ما مسئولان است که به مردم گوشزد کنیم که کرونا تمام نشده و باید مراقب باشیم.

وی با بیان اینکه تا تابستان موج جدیدی پیش بینی نمی کنیم، ادامه داد: اگر سویه جدیدی ایجاد نگردد انتظار این است که به سمت شرایط بهتری برویم، اما این یک قانون است تا وقتی سیستم ایمنی کل جهان قوی نگردد و واکسیناسیون به صورت عادلانه در کشور های جهان انجام نگردد باید مراقب بود، زیرا ویروس در حال گردش است و مطمئن است دوباره جهشی اتفاق بیافتد و یک سویه جدیدی ایجاد گردد که ما از آن بی خبر باشیم.

معاون درمان وزارت بهداشت در پاسخ به این سوال که آمار ها تا چه حدی کاهش پیدا کند الزام استفاده از ماسک برداشته می گردد، گفت: عوامل زیادی در این زمینه دخیل است که آنالیز و تصویب آن جزو اختیارات ستاد ملی مقابله با کرونا است و باید در کمیته های تخصصی بحث گردد. به طور مثال از نظر کنترل ویروس ما یک آر او یا آر زیرو داریم که هر فردی چند نفر دیگر را می تواند آلوده کند، اگر این شاخص به زیر یک برسد یعنی شرایط کنترل شده است و هر نفر کرونایی کمتر از یک نفر را می تواند مبتلا کند و این یعنی شیوع بیماری کُند می گردد و شرایط تحت کنترل در می آید.

کریمی با تأکید بر اینکه ماسک هرگز حذف نشده و رعایت شیوه نامه ها همچنان پابرجا است، اضافه نمود: ستاد ملی مقابله با کرونا هنوز در این زمینه تصمیمی اتخاذ نکرده و ما نیز به هیچ وجه توصیه نمی کنیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 27 خرداد 1401 بروزرسانی: 27 خرداد 1401 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 1961

به "کریمی: ماسک ها را برداریم موج شدیدی از کرونا رخ می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کریمی: ماسک ها را برداریم موج شدیدی از کرونا رخ می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید