ادبیات سوپر استاری را بیاموزید!

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، گزارشگران فوتبال شبکه یونیویژن آمریکا- شبکه خبری- تفریحی- ورزشی آمریکایی، اسپانیایی زبان که در بین شبکه های تلویزیونی جهان بیشترین مخاطب اسپانیایی زبان را دارد، به طور متناوب از لقب های متفاوتی برای تیم ها و بازیکنان استفاده می نمایند که در سایر زبان ها مرسوم نیستند. به نام مثال آن ها وین رونی را پسر کهکشانی، دیوید بکام را پسر فضایی نامیده و به تیم ملی آمریکا لقب تیم همه را داده اند. کم نیستند تیم ها یا بازیکنانی که لقب یا نام مستعارشان در زبانی بیگانه هیچ ربطی با لقب یا نام مستعارش در زبان مادری شان ندارد و گویا این روش نامگذاری، در میان تمامی گزارشگران فوتبال اسپانیایی زبان در آمریکای جنوبی به سنتی پابرجا تبدیل شده است!

ادبیات سوپر استاری را بیاموزید!

از کجا آغاز کنیم؟ به نظر می رسد که گزارشگران آمریکای جنوبی، همانطور که در پی ورود توپ به دروازه ها همه سعی شان را برای کشدار بیان کردن واژه گل می نمایند تا به این ترتیب چندین دقیقه از زمان پخش زنده بازی ها را پوشش داده باشند، به شدت هم کوشش می نمایند لقب هایی رنگارنگ هم برای بازیکنان پیدا نمایند، لقب هایی که در بعضی موارد هیچ توضیحی برایشان وجود ندارد. از جمله این القاب می توان به نیکلاس بندتنر آدم آهنی و پل اسکولز رنگی اشاره نمود.

لوئیس عمر تاپیا، خبرنگار شیلیایی و گزارشگر شبکه ورزشی ESPN در آمریکای جنوبی به خاطر لقب های بی نظیری که به بیشتر بازیکنان معروف دنیا داده، مشهور است. بعضی از این القاب عبارتند از:

آندری اینیستا: کسپر (شخصیت روحی در کارتونی به همین نام)

کارلس پویول: تارزان

زیدان: هری پاتر

جرج وه آ: موفاسا (شخصیتی منفی در کارتون شیر شاه)

فیل استمپ: مومیایی

مارک اوورماس: رود رانر (شخصیتی در کارتون کایوت و رود رانر)

رایان گیگز: سرجوخه رایان (شخصیتی در فیلم نجات سرجوخه رایان ساخته استیون اسپیلبرگ)

توماس گراوسن: شرک (شخصیتی در کارتونی به همین نام)

رونالدینیو: جار جار بینکز (شخصیت خیالی سری فیلم های جنگ ستارگان)

گوتی: شگی (یکی از شخصیت های کارتون اسکوبی دو)

اولین فکری که از خواندن این نام ها به فکر خطور می نماید این است که این گزارشگر یکی از هواداران تولیدات شرکت دیزنی است. دیگر گزارشگر معروف آمریکای جنوبی، آندرس سالسدو اهل کلمبیاست که در دهه 1980 رقابت های بوندس لیگا را گزارش می نموده و به دادن نام های مستعار مجذوب کننده به بازیکنان و مربیان آلمانی معروف بوده است: ابه توماس هسلر لقب لوبیا را داده و کارل هاینس رومنیگه را سوزن نامیده بود.

از قدیمی ها که بگذریم نوبت به گزارشگران تازه می رسد که آن ها هم مثل قدیمی تر ها استعداد زیادی در این دست نامگذاری ها دارند. خوان مانوئل پونس آرژانتینی در گزارش هایش از بازی های لیگ برتر انگلستان، بازیکنان را با القابی شنیدنی صدا می نماید: الکس فرگوسن را صورت قرمزی، پارک جی سونگ را مرد حرف شنو، نمانیا ویدیچ را مرد مرموز، رافائل بنیتس را پدر هری پاتر... و وین رونی را گراز می نامد.

با همه این تفاسیر به نظر می رسد که میان این گزارشگران بر سر دادن القاب مختلف به بازیکنان فوتبال توافق نظری وجود ندارد. به اسم مثال گوتی، بازیکن سابق رئال مادرید که تاپیا به او لقب شگی (شخصیتی در کارتون اسکوبی دو را داده بود، در دوره ای که برای رئال مادرید بازی می کرد، میان گزارشگران رادیوی اسپانیا لقب سوپر مدل را گرفته بود، آن هم به این خاطر که در آن موقع بیش از حد روی جلد مجلات مختلف دیده می شد و به خاطر داشتن حاشیه های زیاد و طرز لباس پوشیدنش، نامش بر زبان ها افتاده بود.

منبع : خبر آنلاین

باز نشر: مجله اینترنتی Bartarinha.ir

منبع: برترین ها
انتشار: 21 مرداد 1400 بروزرسانی: 21 مرداد 1400 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 1652

به "ادبیات سوپر استاری را بیاموزید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادبیات سوپر استاری را بیاموزید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید