انتقال آب خزر به سمنان و مسائل زیست محیطی آن از نگاه پدر علم کویر شناسی ایران

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، پدر علم کویرشناسی ایران معتقد است که با انتقال آب خزر به سمنان، آب دریا شور نمی گردد و مسائل زیست محیطی نیز بوجود نمی آید.

انتقال آب خزر به سمنان و مسائل زیست محیطی آن از نگاه پدر علم کویر شناسی ایران

مقاله مرتبط:

  • طرح انتقال آب دریای خزر به استان سمنان در دستور کار دولت

پرویز کردوانی با اشاره به طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان اظهار کرد:

پس از انقلاب مسئولان به این نتیجه رسیدند که باید کشاورزی توسعه یابد و در کنار آن صنعت نیز رشد کند که در ادامه دولت مردان و اندیشمندان متوجه شدند که برای پیشبرد همه این موارد به آب احتیاج دارند.

وی با اشاره به اینکه پیشرفت در زمینه کشاورزی و صنایع به آب احتیاجمند است، اضافه کرد:

برای ایجاد شهرها و پیشرفت در زمینه کشاورزی، سدسازی شروع و وقتی تمامی رودخانه ها بر روی آنها سد احداث شد بار دیگر نیز با کمبود شدید منابع آب روبه رو شدند و کشاورزان به فکر حفر چاه افتادند.

پدر علم کویرشناسی ایران معتقد است که وزارت نیرو با وجود تمامی سدسازی ها و حفر چاه ها در پی راه حل دیگری برای تأمین آب است. بعلاوه در منطقه ها خشک ایران همچون یزد، سیرجان، کرمان و اصفهان برای احداث کارخانه های بزرگ به علت بارندگی اندک احتیاجمند آب است.

وی با بیان اینکه مسئولان کارخانه های بزرگ به علت کاهش ضررهای اقتصادی از وزیر نیرو درخواست یاری نموده اند، تاکید نمود:

با امضای قراردادی با 13 استان، تامین آب برای کارخانه های کویر مرکزی از خلیج فارس شروع شده است.

کردوانی توضیح داد:

برای تأمین آب کارخانه های سمنان قرار شد از دریای مازندران، آب تأمین گردد که با توجه به مخالفت های زیست محیطی، این طرح متوقف شده است. در حال حاضر در سمنان هیچ منبع و ذخیره آبی وجود ندارد و برای رهایی از کمبود آب، باید آب خزر را شیرین نموده و انتقال دهند.

وی بعلاوه این نظریه که نمک ها را به شکل قالب در جایی دفن نمایند را روش مناسبی ندانست و یادآور شد:

برترین نمک برای انسان نمک دریا است چرا که منبع غنی ید است. با این انتقال، آب دریا شور نمی گردد و مسائل زیست محیطی نیز بوجود نمی آید.

پدر علم کویرشناسی ایران در خصوص نظریه بعضی از مسئولان محیط زیستی که اگر آب دریای خزر انتقال یابد خزر شورتر می گردد، اظهار کرد:

80 درصد آب دریای خزر از منطقه ای در ولگای روسیه تامین می گردد و نمک های موجود در دریای خزر در خلیجی در نزدیکی ترکمنستان تجمع می گردد و البته در کنار این خلیج ده ها کارخانه برای استخراج نمک وجود دارد.

کردوانی توضیح داد که در حال حاضر نمی توان با انتقال آب دریا مخالفت کرد، اما انتقال آب در مجموع نباید انجام گردد؛ چرا که وقتی آب با لوله از دریا مکیده می گردد با خود ماهی های کوچک و جانداران فراوانی را انتقال می دهد که موجب از میان رفتن آنان می شوند.

این استاد دانشگاه اضافه کرد:

منطقه ها اطراف خلیج فارس مانند دبی که رودخانه و آب زیرزمینی ندارد دارای بیشترین فضای سبز هستند که علت آن شیرین کردن آب و استفاده از آن برای محیط زیست است.

کردوانی با بیان اینکه در منطقه ها جنوبی برای کاهش هزینه های شیرین کردن آب دریا می توان از انرژی خورشیدی استفاده کرد، گفت که استفاده از راکتورهای اتمی، آب شیرین کن های اسمز معکوس و یا مبادله معکوس می تواند از روشهای موثر در این زمینه باشد.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 خرداد 1401 بروزرسانی: 23 خرداد 1401 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 1958

به "انتقال آب خزر به سمنان و مسائل زیست محیطی آن از نگاه پدر علم کویر شناسی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقال آب خزر به سمنان و مسائل زیست محیطی آن از نگاه پدر علم کویر شناسی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید