انجام کشت روی پُشته برای حفظ مواد آلی خاک در خوزستان

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با اشاره به اهمیت کشت روی پُشته گفت: این نوع کشت که در طرح ملی گندم بنیان استفاده شده است، می تواند به حفظ مواد آلی خاک در خوزستان یاری کند.

انجام کشت روی پُشته برای حفظ مواد آلی خاک در خوزستان

محمد قاسمی نژاد در گفت وگو با مجله تخصصی کامپیوتر، با اشاره به اجرای طرح ملی گندم بنیان در خوزستان که در زمینه های آموزشی و ترویجی و تحقیقاتی در حال انجام است، اظهار کرد: در این طرح، کشت گندم به صورت پایلوت با روش کشت روی پُشته بین سه تا چهار خط به فاصله 75 سانتیمتر صورت گرفته است. این آرایش کشت، 30 درصد صرفه جویی را در حجم و مدت زمان آبیاری به دنبال دارد.

وی با بیان اینکه پروژه ملی گندم بنیان در سه بخش کشاورزی حفاظتی، به نژادی و سیستم بذر اجرا می گردد، اضافه کرد: در کشاورزی حفاظتی عملیات خاک ورزی تنها در سال اول انجام می گردد و تا سرانجام این طرح پنج ساله، هیچ گونه عملیات خاک ورزی انجام نمی گردد. بر این اساس 30 درصد بقایای خاک در مزرعه حفظ خواهد شد و این بقایا در خاک باعث ارتقای هوموس خاک، افزایش مواد آلی و در نهایت، حاصلخیزی خاک و افزایش ظرفیت و صرفه جویی در آب می گردد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با بیان اینکه در طرح ملی گندم بنیان، کشت روی پُشته بلند در راستای کشاورزی حفاظتی صورت گرفته است، توضیح داد: در مناطقی از استان خوزستان که شوری، عامل محدودکننده محسوب نمی گردد، از کشت روی پشته های بلند استفاده شده است و در مناطقی که لب شور هستند، از روش کف جوی استفاده شده است. همچنین در مناطقی که میزان شوری قابل تحمل باشد، کشت در دو طرف پُشته انجام خواهد شد.

قاسمی نژاد بیان نمود: در 12 شهرستانی که قرار است در سال زراعی جاری طرح ملی گندم بنیان در آن ها انجام گردد، به دلیل میزان کم شوری از روش کشت روی پُشته استفاده خواهد شد تا نقش این نوع کشت با توجه به اهمیت آن ارزیابی گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 403

به "انجام کشت روی پُشته برای حفظ مواد آلی خاک در خوزستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انجام کشت روی پُشته برای حفظ مواد آلی خاک در خوزستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید