انواع شنا سوئدی و نحوه انجام آن ها

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، شنای دست باز، استاندارد، اصلاح شده، لوزی شکل و ... شناخته شده ترین انواع شنا سوئدی هستند. شنای سوئدی نوعی حرکت مادر در ورزش فیتنس و بدنسازی است که عضلات بالاتنه را درگیر می نماید.

انواع شنا سوئدی و نحوه انجام آن ها

خبرنگاران | سرویس ورزش - شنا سوئدی معمولا با شرایط نظامی، کلاس های ورزشی و بعضی هنر های رزمی مرتبط است. بسیاری از افراد، این نوع شنا را غیر جذاب، غیرممکن و حتی نفرت انگیز می دانند. امیدواریم، پس از خواندن این مقاله، این ورزش موثر و کارآمد را در برنامه ورزشی خود قرار دهید. در ادامه، 10 نوع از انواع شنا سوئدی را به شما معرفی می کنیم.

شنا بر روی زمین را جزء ورزش های وابسته به سبک سوئدی طبقه بندی می نمایند که به صورت دمر (خوابیده روی شکم و سینه) اجرا می شود. در این حالت، بدن توسط بازوها، پایین و بالا می شود. در انجام انواع شنا سوئدی، بسیاری از عضلات بدن مانند عضله سینه، عضله سه سر و دیگر عضلات شانه مانند دلتوئید قدامی، سراتوس قدامی و ماهیچه غرابی بازویی درگیر می شوند. با انجام صحیح شنا رفتن (شنا سوئدی)، همچنین عضلات مرکزی مانند ماهیچه عرضی شکم و عضله راست شک درگیر شده و به استحکام و تعادل مرکز بدن یاری می شود. شنای سوئدی انواع مختلفی دارد که بعضی از آن ها برای مبتدیان و بعضی دیگر برای افراد حرفه ای مناسب هستند.

1. شنای سوئدی استاندارد

  • بر روی زمین دراز کشیده و دست های خود را زیر شانه ها قرار دهید. عضلات خود را منقبض نموده، قفسه سینه را بالا برده و به جلوی خود نگاه کنید تا ستون فقرات به حالت میانه قرار بگیرد.
  • آرنج خود را خم نموده، نفس خود را فرو داده و بدن را به سطح زمین نزدیک کنید. سپس، بدن خود را بالا برده، نفس خود را بیرون دهید و بدن را به حالت اولیه برگردانید. دقت کنید کمر شما، بالا یا پایین نباشد و باید کل بدن در یک راستا قرار بگیرد.
  • شانه خود را به سمت عقب و پایین کشیده و آرنج ها را نزدیک به بدن خود نگه دارید. توجه داشته باشید که برای جلوگیری از بروز آسیب و دریافت نتیجه بهتر، همواره این حرکت را صحیح انجام دهید.

2. شنا سوئدی اصلاح شده

این نوع شنای سوئدی مناسب مبتدیان است. در این حالت، قسمت پایین بدن به جای پنجه پا توسط زانو حمایت می شود.

3. شنا سوئدی دست باز

یکی دیگر از انواع شنا سوئدی، شنا سوئدی دست باز است. این نوع شنا همانند شنای سوئدی استاندارد آغاز می شود، اما دست ها بیشتر از طول شانه باز می شوند. این حالت باعث می شود که عضلات سینه بیشتر درگیر شوند.

4. شنا سوئدی بسته

این نوع شنا همانند شنای سوئدی استاندارد آغاز می شود، اما دست ها را تنها چند سانتی متر دور از یکدیگر و در زیر سینه قرار دهید.

5. شنا سوئدی لوزی شکل

برای این نوع شنا، کف دست های خود را بر روی زمین قرار دهید به طوری که انگشتان شست و اشاره، همدیگر را لمس نموده و یک لوزی تشکیل دهند. این حرکت برای عضله سه سر بسیار مناسب است.

6. شنا سوئدی با یک پا

یکی دیگر از انواع شنا سوئدی، انجام آن تنها با تکیه بر یک پا است. در حالت شنای سوئدی استاندارد قرار بگیرید. یک پای خود را از زمین بلند نموده و حرکت شنا را انجام دهید. سپس پای خود را عوض نموده و حرکت شنا را کامل کنید. برای یاری به حفظ موقعیت خود، عضلات بدن را حتما درگیر کنید.

7. شنا سوئدی با یک دست

در حالت شنای قرار بگیرید. یک بازوی خود را در پشت یا کنار خود قرار داده و حرکت شنا را انجام دهید. دست خود را عوض نموده و شنا را کامل کنید.

8. شنا پا روی نیمکت

در حالت شنا قرار بگیرید در حالی که پا های خود را بر روی یک جعبه یا نیمکت قرار داده اید. هرچه قدر ارتفاع بلندتر باشد، شانه ها، قفسه سینه و عضلات اصلی بدن، بیشتر درگیر خواهند شد. برای چالش بیشتر، از یک توپ ورزشی بهره ببرید.

9. شنا سوئدی بدن بالا

در این نوع شنا، دست ها را بر روی یک سکو بگذارید. معمولا در این شنا از توپ های پزشکی نیز استفاده می شود. افراد حرفه ای می توانند پای خود را نیز بالا ببرند.

10. شنا سوئدی روی دیوار

شاید به نظرتان جالب باشد، ولی یکی دیگر از انواع شنا سوئدی، انجام آن به حالت ایستاده و در کنار دیوار است. این شنا مناسب برای افراد تازه کار و کسانی است که نمی توانند شنای سوئدی استاندارد را انجام دهند. در این حالت، نزدیک به دیوار ایستاده، دست های خود را بر روی دیوار قرار داده و حرکت شنا را انجام دهید. همچنین، برای افزایش سختی می توانید پا های خود را بیشتر از دیوار فاصله دهید.

حقایق جالب درباره شنا سوئدی

  • در بیشتر فرم های شنای سوئدی، 65 درصد وزن بدن به سمت بالا برده می شود.
  • بیشترین رکورد شنای سوئدی به صورت متوالی، 10،507 حرکت است که توسط مینورو یوشیدا از ژاپن و در سال 1980 ثبت شد.
  • بیشترین رکورد شنای سوئدی اجرا شده در 24 ساعت، 46,001 حرکت است که توسط چارلز سرویزو از ایالات متحده آمریکا و در سال 1993 ثبت شد.
  • انجام حرکت شنای سوئدی به سال 1905 برمی شود.
  • مارمولک حصار برای جذب جفت خود از حرکات شنا استفاده می نماید.

آیا تنوع دیگری برای این حرکت قدرتی می شناسید؟ تجربیات خود را در انتهای این صفحه در قسمت ارسال نظر با مخاطبان خبرنگاران در میان بگذارید.

برگرفته از: ffc.com

منبع: setare.com
انتشار: 14 اسفند 1399 بروزرسانی: 14 اسفند 1399 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 1365

به "انواع شنا سوئدی و نحوه انجام آن ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انواع شنا سوئدی و نحوه انجام آن ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید