انواع لیزر برای پوست صورت و کاربردهای آن ها

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، اگر افزایش سن، آکنه یا قرارگرفتن بیش از حد در برابر نور خورشید بر روی صورت شما انواع لکه ها، زخم ها و چین وچروک ها را بر جای گذاشته است، لایه برداری پوست با لیزر یکی از برترین روش هایی است که می تواند به جوان تر و سالم تر به نظررسیدن پوست شما یاری کند. لیزر موهای زائد و لیزر برای درمان لک و جای جوش و لیزر دی اکسیدکربن از انواع لیزر برای پوست صورت هستند. ما در این مقاله از خبرنگاران مگ انواع لیزر برای زیبایی پوست را آنالیز خواهیم کرد.

انواع لیزر برای پوست صورت و کاربردهای آن ها

کاربرد لیزر برای پوست

لایه برداری پوست با لیزر با هدف کاهش چین وچروک و جای زخم، اسکار و جوش و حذف ضایعات خوش خیم (غیر سرطانی) انجام می گردد. لیزر رنگ پوست (پیگمنتیشن) را یکنواخت و بافت پوست را سفت می نماید بعلاوه ضایعات سطحی را از بین می برد. لیزرها، پرتوهای نوری هستند که لایه های بیرونی پوست شما را کمی تخریب می نمایند و درنتیجه باعث رشد فیبرهای کلاژن نو در آن نواحی می شوند.

لایه برداری پوست با لیزر که به عنوان لیزر ابریژن نیز شناخته می گردد، پوست را لایه به لایه تخریب و از بین می برد. لیزر لایه بیرونی پوست شما (اپیدرم) را از بین می برد و لایه زیرین را که درم نام دارد، گرم می نماید. این کار باعث تحریک پوست و در نتیجه فراوری سلول های نو پوستی در طول دوره بهبودی می گردد. سلول های نو پوستی باعث صاف تر، سفت تر و جوان تر شدن سطح پوست می شوند. این روش را می توان به تنهایی یا با سایر جراحی های زیبایی روی صورت انجام داد.

چه کسانی کاندید مناسبی برای لیزر پوست هستند؟

اگر در اطراف چشم ها، دهان یا روی پیشانی تان خطوط یا چین وچروک های ریز دارید یا بر روی سطح پوست صورتتان جای زخم های کم عمق ناشی از آکنه و جوش وجود دارد یا پوستتان به خوبی به لیفت صورت جواب نمی دهد، می توان گفت که شما کاندید مناسبی برای بازسازی پوست با لیزر هستید. البته تشخیص نهایی اینکه لیزر برای شما مناسب است یا خیر با متخصص پوستتان است.

اگر هر یک از موارد زیر را دارید، احتمالاً لیزر پوست یک گزینه مناسب برای شما خواهد بود:

 • زگیل
 • لکه های پیری یا لکه های کبدی
 • اسکارهای پوستی ناشی از خال های مادرزادی
 • پوست آسیب دیده در برابر نور خورشید
 • بزرگ شدن غدد چربی روی بینی شما
 • جای زخم ناشی از آکنه یا آبله مرغان
 • رنگ دانه های ناهموار پوست
 • پوست بدون پاسخ به لیفت صورت
 • خطوط ریز یا چین وچروک در اطراف یا زیر چشم، پیشانی یا دهان

چه کسانی بهتر است از انواع لیزر برای زیبایی پوست خود استفاده ننمایند؟

در بعضی کیس ها نمی توان از لیزر برای زیبایی پوست استفاده کرد. اگر هر یک از موارد زیر را دارید ممکن است کاندیدای مناسبی برای بازسازی پوست با لیزر نباشید:

 • آکنه فعال
 • پوست بسیار تیره
 • چین وچروک عمیق
 • افتادگی بیش از حد پوست
 • سیستم ایمنی ضعیف
 • باردار یا شیرده

به طورکلی، شما باید قبل از انجام این روش با پزشک و متخصص پوست خود مشورت کنید تا تمامی موارد احتمالی کاملاً آنالیز شوند. بعد از آنالیز کامل می توانید در خصوص اینکه آیا لایه برداری لیزر برای پوست شما مناسب است یا خیر تصمیم بگیرید.

کاربرد انواع لیزر برای پوست صورت

انواع لیزر برای درمان و زیبایی پوست وجود دارند که پزشک و متخصص پوست بسته به شرایط شما برترین گزینه را به شما پیشنهاد می نماید. در ادامه بعضی از این روش ها را با هم آنالیز خواهیم کرد.

1- لایه برداری با لیزر دی اکسیدکربن (CO2 Laser)

یکی از برترین روش ها در بین انواع لیزر برای زیبایی پوست، لیزر CO2 است. این روش سال هاست که برای درمان مسائل پوستی مختلف از جمله چین وچروک، اسکار، زگیل، بزرگ شدن غدد چربی روی بینی و سایر بیماری های مختلف پوستی خوش خیم و بدخیم استفاده می گردد.

نوترین نسخه لیزر CO2، روش لیزر CO2 فرکشنال است. در این روش از اولتراپالس که همان پرتوها و انرژی های نورانی بسیار کوتاه و پیوسته هستند، استفاده می گردد. به عبارت دیگر اولتراپالس ها به صورت اسکن و برای حذف لایه های سطحی و نازک پوست با حداقل آسیب حرارتی تابیده می شوند.

دوره بهبودی پس از لیزر دی اکسیدکربن حدود دو هفته به طول می انجامد.

اگر رنگ پوستتان تیره است، لایه برداری با لیزر CO2 فرکشنال می تواند باعث ایجاد هیپرپیگمنتیشن یا زخم گردد. هیپرپیگمنتیشن لکه هایی در شکل و مقدار های مختلف و در طیف رنگی قهوه ای روشن تا تیره بر روی سطح پوست هستند.

2- لایه برداری با لیزر اربیوم (Erbium Laser)

لیزر اربیوم برای ازبین بردن خطوط و چین وچروک های سطحی و نسبتاً عمیق روی صورت طراحی شده است البته برای دست ها، گردن و سینه هم کاربرد دارد. یکی از مزایای لیزر اربیوم سوزاندن حداقل بافت پوست است. این لیزر عوارضی جانبی مانند تورم، کبودی و قرمزی را کمتر ایجاد می نماید بنابراین زمان بهبودی پوست شما سریع تر از لیزر CO2 فرکشنال خواهد بود به طوری که در بعضی موارد، بهبودی ممکن است تنها یک هفته طول بکشد. بهتر است از پزشک و متخصص پوستتان در خصوص طول مدت بهبودی حتماً سؤال بپرسید.

اگر رنگ پوست تیره تری دارید، لیزر اربیوم می تواند انتخاب خوبی برای شما باشد بااین حال، همواره خطر تغییر رنگ پوست پس از درمان با لیزر وجود دارد.

3- لیزر ND-Yag یا Neodymium Yag Laser

لیزر Neodymium Yag یا Nd:YAG برای کسانی که رنگ پوست تیره ای دارند، مناسب است. لیزر Nd:YAG دارای طول موج طولانی تری است درنتیجه به لایه های عمیق تر پوست می رسد و از ملانین موجود در لایه های بالایی پوست شما می گذرد. در اینجا به کاربردهای این نوع لیزر اشاره کردیم:

 • برطرف موهای زائد بدن و صورت
 • پاک کردن خال کوبی
 • حذف انواع خال های مادرزادی
 • آکنه التهابی
 • کاهش عروق

به خاطر داشته باشید که خطر آسیب ناشی از لیزردرمانی می تواند برای هر رنگ پوستی اتفاق بیفتد. برای پیشگیری از این مشکل بهتر است به پزشک و متخصص پوست مراجعه کنید زیرا آن ها به درمان رنگ های مختلف پوست تسلط و آگاهی کافی دارند.

4- لیزر PDL یا (Pulse-Dye Laser)

لیزر PDL که لیزر عروقی نیز نامیده می گردد در درمان مسائل پوستی مرتبط با رگ های خونی کاربرد دارد.

این لیزر به علت کاهش مسائلی مانند قرمزی، هایپرپیگمنتیشن، شکستگی مویرگ ها و روزاسه، یک گزینه خوب برای شما است. عملکرد لیزرها معمولاً غیرسایشی است و از نور زرد متمرکز برای گرم کردن پوست و جذب رنگ دانه ها استفاده می نمایند.

5- لیزر فرکشنال (Fractional Laser)

لیزر فرکشنال در زمان استفاده تنها بخش مشخصی از پوست را هدف قرار می دهد. از لیزر فرکشنال برای درمان لک های مرتبط با افزایش سن و خلاص شدن از چای اسکار، آکنه و چین وچروک استفاده می گردد. طول مدت ریکاوری پس از لیزر فرکشنال یک هفته کامل است.

6- لیزر IPL یا (Intense Pulsed Light)

از نظر فنی، درمان های IPL لیزر نیستند اما کاربردی مشابه لیزر در درمان بعضی از مسائل پوستی دارند. از این تکنیک برای ترمیم جای زخم، آسیب های ناشی از نور خورشید، ترک های پوستی، آکنه، روزاسه، لک های مادرزادی و هایپرپگمنتیشن و بعلاوه برای خلاص شدن از شر موهای زائد بدن استفاده می گردد.

آماده سازی برای لایه برداری با لیزر

اولین گام تشخیص این است که آیا شما کاندیدای مناسبی برای لیزر پوست هستید یا خیر؟ این چیزی نیست که خودتان انجام دهید. برای انجام لیزر حتماً با یک متخصص پوست مشورت کنید. متخصص پوست پس از ارزیابی کامل تاریخچه پزشکی، شرایط جسمانی فعلی و نتیجه موردنظر، نوع درمان لیزری مناسب برای شما را مشخص می نماید.

بهتر است حدود 2 دو هفته قبل از انجام عمل لیزر پوست، از مصرف هر گونه دارو یا مکمل مانند آسپرین، ایبوپروفن یا ویتامین E خودداری کنید زیرا آنها می توانند بر لخته شدن خون در زمان درمان تأثیر بگذارند.

درصورتی که در اطراف ناحیه تحت درمان انواع تاول، زونا یا تب خال دارید یا مستعد ابتلا به آن ها هستید، حتماً این مورد را به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است پزشک تشخیص دهد احتیاج است که یک داروی آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عفونت های باکتریایی و بعلاوه یک داروی ضدویروسی مانند والاسیکلوویر و آسیکلوویر را برای شما تجویز کند.

اگر سیگار می کشید باید حداقل دو هفته قبل و دو هفته بعد از عمل از مصرف سیگار خودداری کنید زیرا مصرف سیگار می تواند طول دوره بهبودی شما را طولانی تر کند.

قبل از عمل لیزر از برنزه کردن یا قرارگرفتن در معرض نور شدید خورشید پرهیز کنید. بهتر است به مدت چهار هفته قبل از آغاز درمان به طور روزانه از یک کرم ضدآفتاب با SPF بالا بهره ببرید.

حدود 4 هفته قبل از انجام لیزر بهتر است از انجام روش های لایه برداری عمیق پوست صورت مانند استفاده از انواع کرم های لایه بردار قوی خودداری کنید.

حداقل 72 ساعت قبل از انجام لیزر داروهایی مانند داکسی سایکلین و مینوسیکلین که باعث حساسیت به نور می شوند را مصرف نکنید.

گاهی پزشک یا متخصص پوست از شما می خواهد که حدود چهار هفته قبل از عمل از یک رتینوئید موضعی بر روی پوست خود بهره ببرید تا پوستتان به خوبی برای انجام عمل لیزر آماده گردد.

در حین و بعد از عمل لیزر پوست باید چه انتظاراتی داشت؟

همان طور که گفتیم لایه برداری با لیزر به وسیله پزشک و متخصص پوست انجام می گردد. لیزر یک روش سرپایی است و احتیاج به بستری ندارد.

لیزر را هم به صورت موضعی در اطراف چشم، دهان یا پیشانی می توان انجام داد و هم برای کل صورت. تشخیص این مورد بر عهده پزشک و متخصص پوست است.

برای انجام لیزر احتیاج به بی حسی است که می تواند به صورت موضعی یا عمومی باشد.

24 ساعت پس از لیزر نواحی تحت درمان را 4 تا 5 بار به صورت روزانه تمیز کنید.

برای تسکین التهاب و درد در 24 تا 48 ساعت اول می توانید هر یک تا دو ساعت یکبار از کمپرس خنک یا یک کیسه یخ کوچک بر روی نواحی تحت درمان بهره ببرید. 15 دقیقه زمان در هر بار کافی است.

بهتر است بدانید که تورم بعد از بازسازی پوست با لیزر طبیعی است. پزشک ممکن است برای مدیریت تورم اطراف چشم، استروئید تجویز کند. پیشنهاد می کنیم برای کاهش تورم، شب بر روی یک بالش اضافی بخوابید.

پنج تا هفت روز پس از لیزر، پوست شما خشک و پوسته پوسته می گردد به همین علت ممکن است 12 تا 72 ساعت بعد از عمل لیزر احساس خارش یا سوزش داشته باشید.

بعد از انجام لیزر پوست حتماً از یک کرم ضدآفتاب مناسب بهره ببرید زیرا می تواند پوست نازک شما را از اشعه ماوراء بنفش B و ماوراء بنفش A به خوبی محافظت نمایند. هنگام انتخاب یک کرم ضدآفتاب مناسب برای استفاده روزانه بر روی صورتتان توجه کنید که دارای اکسید روی 7٪ یا بالاتر و فاکتور محافظت در برابر آفتاب (SPF) 30 یا بالاتر باشد.

سعی کنید کارهای خود را بین ساعات 10 صبح تا 2 بعدازظهر که نور خورشید شدیدتر است، انجام ندهید. بهتر است از لباس های محافظ مانند پیراهن آستین بلند، شلوار و کلاه لبه پهن در طول روز بهره ببرید. هنگامی که بیرون هستید هر دو ساعت یکبار کرم ضدآفتاب خود را تنو کنید.

بعد از انجام لیزر حتماً پوست نو خود را به خوبی مرطوب نگه دارید. برای این کار یک مرطوب نماینده مناسب با پوستتان بهره ببرید.

در رنگ پوست تیره احتمال ایجاد رنگ دانه های تیره تر (هیپرپیگمنتیشن) بیشتر است. به همین علت ممکن است متخصص پوست برای شما یک کرم سفیدنماینده برای روشن کردن رنگ پوستتان تجویز کند.

خطرات لایه برداری با لیزر

لایه برداری پوست یا لیزر اگرچه نمی تواند پوست کاملاً بدون نقصی برای شما ایجاد کند اما می تواند ظاهر پوست شما را به خوبی بهبود دهد.

لیزر هم مانند هر عمل زیبایی دیگر خطرات احتمالی خود را دارد. بعضی از این خطرات شامل موارد زیر می گردد:

 • سوختگی یا آسیب های دیگر ناشی از گرمای لیزر
 • تورم

  پس از لیزر پوست باید انتظار تورم داشته باشید. پزشک برای مدیریت تورم اطراف چشم معمولاً یک از استروئیدهای خوراکی را تجویز می نماید.

 • جای زخم

  احتمال ایجاد زخم پس از لیزر اگرچه بسیار نادر است اما ممکن است در نواحی تحت درمان با لیزر رخ دهد.

 • عفونت باکتریایی

  برای جلوگیری از عفونت های باکتریایی می توانید دوز مناسب آنتی بیوتیک را قبل و بعد از عمل لیزر به مدت 7 تا 10 روز مصرف کنید البته در این مورد حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

 • هیپرپیگمنتیشن مخصوصاً نواحی با پوست تیره تر یا روشن تر

  همان طور که گفتیم به تغییر در رنگ دانه های پوست در نواحی تحت درمان با لیزر گفته می گردد.

  به طورکلی، برای تسریع در محوشدن ملانین یا رنگ دانه های پوست بهتر است که نواحی پرپیگمانته را با کرم سفیدنماینده درمان کنید علاوه بر این برای جلوگیری از تغییرات رنگ دانه ای باید هفته ها قبل و بعد از لیزر از کرم های ضدآفتاب با SPF بالا بهره ببرید.

 • فعال کردن مجدد تب خال

  بعد از لیزر ممکن است تب خال هرپس سیمپلکس مجدد فعال گردد به خصوص در اطراف دهان. اگر سابقه تب خال یا زگیل دارید، حتماً قبل از عمل این مورد را با پزشک خود در میان بگذارید. در این صورت پزشک یک داروی ضدویروسی برای شما تجویز خواهد نمود. این دارو را می توانید قبل از عمل لیزر مصرف کنید و به مدت 7 تا 10 روز بعد از لیزر هم به مصرف آن ادامه دهید.

چگونه از پوست خود بعد از لیزر مراقبت کنید؟

بهتر است بدانید که بلافاصله پس از انجام لیزر، پوست شما قرمز و ملتهب می گردد. کمی احساس حساسیت و آفتاب سوختگی طبیعی است. این قرمزی، تورم، خارش یا سوزش ممکن است تا چندین روز طول بکشد.

5 تا 7 روز پس از لیزر، پوست شما خشک و پوسته پوسته می گردد و می ریزد. پوست نو شما در ابتدا صورتی به نظر می رسد. در طی دو تا سه ماه آینده به تدریج آغاز به روشن شدن می نماید.

شب ها بر روی یک بالش اضافی بخوابید زیرا این کار به کاهش تورم در چهار روز اول بعد از لیزر یاری می نماید.

از یک کمپرس خنک یا یک کیسه یخ کوچک به مدت 15 دقیقه در 24 تا 48 ساعت اول بهره ببرید. این کار را به فاصله یک تا دو ساعت یکبار انجام دهید.

یک لایه نازک مرطوب نماینده یا پماد آنتی بیوتیکی را دو بار در روز روی ناحیه موردنظر بمالید تا پوست به خوبی بهبود یابد.

پس از انجام لیزر پوست به مدت چهار هفته از درمان های تهاجمی صورت مانند ترتینوئین یا اسید گلیکولیک استفاده نکنید.

بهتر است تا دو هفته پس از لیزر از فعالیت هایی که می تواند باعث گرگرفتگی پوستتان شوند، خودداری کنید.

اگر سیگاری هستید، سیگار نکشید و سعی کنید در معرض دود آن قرار نگیرید زیرا سیگار روند بهبودی و ترمیم پوست را کند می نماید.

پس از لیزر به خاطر داشته باشید که ناحیه تحت درمان را به طور شدید مالش ندهید.

پس از بهبودی کامل چه مراقبت هایی ضروری است؟

پس از بهبودی باید از یک کرم ضدآفتاب مناسب به صورت روزانه بهره ببرید. این کار از پوست تازه لیزرشده شما به خوبی در برابر اشعه های مضر خورشید محافظت می نماید.

از یک کرم مرطوب نماینده مناسب با پوستتان به صورت روزانه بهره ببرید.

سخن پایانی

یکی از روش های عالی برای کاهش یا حذف چین وچروک، جای زخم و جوش استفاده از انواع لیزر برای پوست است. بلافاصله بعد از عمل لیزر شما تغییرات را بر روی پوست خود خواهید دید. بسته به نوع لیزردرمانی، پوست شما ممکن است برای چند ماه صورتی یا قرمز بماند. پوست شما ممکن است تا یک سال بعد هم به بهبود خود ادامه دهد. البته به خاطر داشته باشید که پیری طبیعی در نهایت منجر به چین و چروک های نو بر روی پوست شما خواهد شد که می توانید با انجام مجدد لیزر به کاهش یا حذف آن ها اقدام کنید. از قلم نیاندازید تاحدامکان از آفتاب دوری و هر روز از ضدآفتاب خود بهره ببرید.

منابع: webmd، clevelandclinic

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 26 خرداد 1403 بروزرسانی: 26 خرداد 1403 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 2205

به "انواع لیزر برای پوست صورت و کاربردهای آن ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انواع لیزر برای پوست صورت و کاربردهای آن ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید