دارو هایی که باعث کوررنگی می شوند

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، تهران (پانا) - کوررنگی بیشتر در آقایان دیده می گردد و در بیشتر مواقع زنان کروموزوم معیوب را که مسئول انتقال کوری رنگ است، حمل می نمایند، اما مردان بیشتر این بیماری را به ارث می برند.

دارو هایی که باعث کوررنگی می شوند

به گزارش بهداشت نیوز، طبق تحقیقات انجمن بینایی سنجی آمریکا، حدود 8 درصد از مردان سفید پوست در مقایسه با 0.5 درصد از زنان از تمام قومیت ها با کمبود بینایی رنگ به دنیا می آیند.

یک تحقیق با منابع معتبر در سال 2014 در خصوص کوری رنگ در بچه ها پیش دبستانی جنوب کالیفرنیا دریافت که کمبود بینایی رنگ در بچه ها سفیدپوست غیر اسپانیایی تبار بیشتر و در بچه ها سیاه پوست شیوع کمتری دارد.

آکروماتوپسی از هر 30، 000 نفر در سراسر دنیا 1 نفر را درگیر می نماید. از این تعداد مبتلا تا 10 درصد از افراد، به طور کلی رنگ را درک و مشاهده نمی نمایند.

انواع کوری رنگی

کوری رنگ سه نوع اصلی دارد که می توان آن را به گروه های زیر تقسیم بندی کرد:

در نوع اول، فرد در تشخیص تفاوت بین قرمز و سبز مشکل دارد.

در نوع دوم، فرد در تشخیص زرد و آبی مشکل دارد.

نوع سوم آکروماتوپسی achromatopsia نام دارد. فرد بیمار با این نوع از کوررنگی به هیچ وجه نمی تواند رنگی را درک کند همه چیز خاکستری یا سیاه و سفید به نظر می رسد. آکروماتوپسی کمترین تعداد ابتلا در بیماری کوری رنگ را دارد.

فرد چطور به کوررنگی مبتلا می گردد؟

کوررنگی ارثی

کوررنگی می تواند ارثی یا اکتسابی باشد و در حقیقت کوررنگی ارثی بیشتر در بین بیماران دیده می گردد و می توان گفت دلیل این موضوع نقص ژنتیکی است.

تمام این توضیحات این مفهوم را می رساند که، اختلال و بیماری به وسیله خانواده منتقل می گردد. فردی که دارای اعضای خانواده مبتلا به کور رنگی است با احتمال زیادتری به این بیماری مبتلا می گردد.

کوررنگی اکتسابی

کوری رنگی اکتسابی در اواخر زندگی خود را نمایان می نماید و می تواند به طور مساوی بر مردان و زنان تأثیر بگذارد.

بیماری هایی که به عصب بینایی یا شبکیه چشم آسیب می رسانند می توانند سبب بروز کوری رنگ اکتسابی شوند و به این دلیل، در صورت تغییر دید یا بینایی رنگی، باید به پزشک اطلاع داده گردد.

البته باید توجه داشته باشید که، این موضوع ممکن است نشان دهنده یک مسئله اساسی و جدی تر باشد.

دارو های مسبب کوررنگی

بعضی ازدارو ها، همانند دارو های ضد روان پریشی کلرپرومازین chlorpromazine و تیوریدازین thioridazine، نیز می توانند عاملی باشند برای بروز کوررنگی در افراد و دید رنگی چشم را تغییر دهند.

از سوی دیگر آنتی بیوتیک اتامبوتول ethambutol (Myambutol) که سل را درمان می نماید، نیز امکان دارد سبب ایجاد مسائل عصب بینایی و اختلال در تماشا بعضی از رنگ ها گردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 9 دی 1400 بروزرسانی: 9 دی 1400 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 1799

به "دارو هایی که باعث کوررنگی می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دارو هایی که باعث کوررنگی می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید