درمان عفونت های ویروسی با آنزیم جدید

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، فرضیه ما این است که آنزیم SphK2 می تواند سلول های تی را که به مقابله با عفونت می پردازند، سرکوب کند و به ویروس امکان دهد تا دوام بیاورد.

درمان عفونت های ویروسی با آنزیم جدید

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

پژوهشگران آمریکایی در آنالیز جدید خود، آنزیمی را کشف نموده اند که مهار آن می تواند از خلع سلاح شدن سیستم ایمنی پیشگیری کند و راهی برای درمان عفونت های ویروسی باشد.

ویروس هایی مانند HIV، هپاتیت B و هپاتیت C، سیستم ایمنی بدن را از بین می برند تا عفونت پایدار ایجاد نمایند. این ویروس ها، یک تهدید جدی برای سلامتی به شمار می فرایند، اما پژوهشگران بخش پزشکی دانشگاه میزوری (University of Missouri) آمریکا در آنالیز جدیدی دریافته اند که شاید یک آنزیم که چندین فرآیند سلولی را تنظیم می نماید، بتواند یک هدف مهم برای پیشگیری از خلع سلاح سیستم ایمنی بدن توسط ویروس ها باشد.

بومسوک هاهم (Bumsuk Hahm)، استادیار جراحی، میکروبیولوژی مولکولی و ایمنی شناسی دانشگاه میزوری و از پژوهشگران این پروژه گفت: این پژوهش کوچکی است که در خصوص تاثیر آنزیم SphK2 بر واکنش ایمنی بدن نسبت به عفونت های ویروسی صورت گرفته است.

فرضیه ما این است که آنزیم SphK2 می تواند سلول های تی را که به مقابله با عفونت می پردازند، سرکوب کند و به ویروس امکان دهد تا دوام بیاورد.

هاهم و گروهش، فرضیه خود را با مبتلا کردن موش ها به ویروس کوریومننژیت لنفوسیتی (LCM) مورد آنالیز قرار دادند که یک ویروس متداول در جوندگان است. موش ها در این پژوهش، یک داروی خوراکی دریافت کردند که توانست آنزیم SphK2 را برای مدت کوتاهی مهار کند و به تخریب سریع ویروس منجر گردد.

هاهم ادامه داد: این پژوهش نشان می دهد که SphK2 می تواند واکنش های سلول ایمنی را طی یک عفونت ویروسی تنظیم کند و مهار این آنزیم می تواند در پاکسازی یک عفونت ویروسی پایدار، موثر باشد. ما باور داریم که هدف قرار دادن آنزیم SphK2 می تواند روش امیدوارنماینده ای برای فراوری دارو و برانگیختن واکنش ایمنی محافظتی در برابر عفونت های ویروسی باشد که تاثیر مخربی بر سلامتی انسان دارند.

یکی دیگر از یافته های مهم پژوهش هاهم و همکارانش این است که SphK2، نقش مهمی در پیشگیری از حمله سیستم ایمنی بدن به کلیه ها در دوره بیماری بر عهده دارد. آن ها در آنالیز های خود دریافتند که موش های فاقد SphK2، به خاطر عفونت ناشی از نارسایی کلیه، طی دو هفته می میرند.

کشف دیگر پژوهشگران این بود که ممکن است مهار SphK2 بتواند با تقویت فعالیت سیستم ایمنی، از بروز بعضی از انواع سرطان پیشگیری کند. آزمایش های بالینی دیگر در حال حاضر این ایده را آنالیز می نمایند که شاید مهار SphK2 بتواند با متوقف کردن تکثیر سلول های سرطانی، سرعت رشد این سلول ها را کاهش دهد.

هاهم گفت: پژوهش ما نشان می دهد که شاید بتوان برای بازگرداندن ایمنی سلول های تی، SphK2 را هدف قرار داد. یافته های این پژوهش می توانند برای پژوهش هایی که در خصوص سرطان انجام می شوند و همین طور بیماری هایی که دلیل بروز آن ها تخریب سیستم ایمنی است، مورد استفاده قرار بگیرند.

این پژوهش، در Journal of Clinical Investigation به چاپ رسید.

منبع: فرادید
انتشار: 24 آذر 1399 بروزرسانی: 24 آذر 1399 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 1213

به "درمان عفونت های ویروسی با آنزیم جدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان عفونت های ویروسی با آنزیم جدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید