رونمایی از وجدان های چال شده در پیاده روهای ووهان

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، دور نیست که سال ها بعد، اوضاع و احوال شهر ووهان در دسامبر 2019 و ژانویه 2020 دستمایه یک سریال تاریخی گردد. پنهان کاری ها آشکار و از کمونیست های دیکتاتور چینی که وجدان هایشان را در پیاده روهای ووهان چال نموده بودند رونمایی گردد. دقیقا همان روندی که در سریال چرنوبیل شاهد بودیم.

رونمایی از وجدان های چال شده در پیاده روهای ووهان

با ما همراه باشید و با تور چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

خبرنگاران - مهدی تهرانی: چرنوبیل، ماجرای واقعی یکی از فجایع انسانی در تاریخ است و داستان شجاعت زنان و مردانی را روایت می نماید که خود را قربانی کردند تا اروپا را از فاجعه نجات دهند. این سریال کوتاه بر روی فاجعه نیروگاه هسته ای چرنوبیل که در آوریل 1986 در اوکراین (شوروی) رخ داد متمرکز است و آشکار می سازد که چرا و چگونه این حادثه رخ داد و به پنهان کاری شوروی اشاره می نماید.

  • همه چیز در باره مینی سریال چرنوبیل

مینی سریال تاریخی چرنوبیل چنان بانگ رسایی در راستای آزادگی و افشای حقایق داشت که هر مخاطبی از هر فرهنگ و ملیتی را با خود همراه ساخت. چرنوبیل، زیرپا گذاشتن کرامت انسانی برای حفظ ساختار کمونیستی و دیکتاتوری را چنان آشکارا نمایش داد که حتی تماشاگری که در دهه دوم زندگی اش بود، با تمام وجود این رذالت بشری در پنهان کاری عواقب یک فاجعه را دریافت. سریال چرنوبیل حادثه روز 26 آوریل 1986 را تصویر می نماید. انفجار راکتور هسته ای چرنوبیل در اوکراین که موجب شد تا مواد رادیواکتیو در همه بلاروس، روسیه و اوکراین منتشر گردد و حتی تا دامنه های اسکاندیناوی و غرب اروپا را دربرگیرد. فاجعه چرنوبیل در کنار پنهان کاری و تعلل مقامات حکومتی بیانگر این بود که برای مسئولان رژیم دیکتاتوری اتحاد جماهیر شوروی آنچه مهم است، فقط بقای نظام است و حفظ جان و آینده مردمانشان و مهمتر، مردمان کشورهای همسایه هیچ شان و منزلتی ندارد. حالا بیش از سه دهه است که از رخداد غمبار چرنوبیل می گذرد و اکنون با ویروس کرونا روبرو شده ایم. رویدادی فاجعه آمیز که عواقب جهانی اش را اکنون شاهد هستیم. در این باره نیز گفتمان ها و گمان ها و گزارش ها فراوان است که دولت چین پنهان کاری مشابه ای مانند پنهان کاری مقامات شوروی سابق در قبال رخداد چرنوبیل داشتند. اطلاع رسانی را در اول پیدایش این فاجعه از بیخ و بن برکندند. سرایت ویروس یه استان های همجوار ووهان سبب شد اطلاع رسانی قطره چکانی را پیشه نمایند و انتها وقتی ویروس در کشورهای دیگر قربانی گرفت، چینی ها کمونیست تک حزبی، اقرار کردند که بله! یک خفاشی بوده که یک بدبختی آن را خورده و معلوم شده که خفاش از ناکجاآباد ویروسی شده و سپس این ویروس توسط پزنده و خورنده خفاش کذایی نشست نموده است!...

دوباره از 26 آوریل 1986 به 15 دسامبر 2019 بازگردیم. این ویروس برای نخستین بار در میانهٔ دسامبر سال 2019 در شهر ووهان، چین شیوع یافت، که احتمالاً ناشی از یک حیوان آلوده بوده است. کرونای جدید سپس در همهٔ استان های چین شیوع پیدا کرد.

گزارش های منتشرشده حاکی از این است که مقامات چینی مدت ها پیش از اعلام شیوع ویروس کرونا در آن کشور، از آن آگاهی داشتند اما از انتشار این خبر جلوگیری می کردند. بین 16 دسامبر 2019 تا 3 ژانویه 2020 پزشکی به نام لی ون لیانگ که در بیمارستان مرکزی ووهان خدمت می کرد با معاینهٔ موارد ابتلا به نوعی بیماری شبیه سارس و انجام آزمایش های مربوط، شیوع نوع جدیدی ویروس را به اطلاع همکارانش رسانده و خواستار قرنطینهٔ این بیماران شده است. پس از آن پلیس چین، دکتر لی و 7 پزشک دیگر را احضار و آن ها را به انتشار شایعه متهم نموده است. پزشکان مجبور به سکوت شدند و از اطلاع رسانی عمومی خودداری کردند و در نتیجه بسیاری از مردم شهر ووهان چین، خیلی دیر متوجه گسترش سریع این بیماری در محل سکونت خود شدند. در نهایت پس از حدود 7 هفته، دولت چین به طور رسمی کشف این ویروس را اعلام و شهر ووهان را قرنطینه می نماید. اعلام مبتلایان، قربانیان و پیشرفت شیوع ویروس از سوی مقامات چینی نیز همیشه محل شک و تردید بوده است. روندی که در بعضی کشورهای درگیر نیز کپی برداری شده است.

دور نیست که سال ها بعد، اوضاع و احوال شهر ووهان دردسامبر 2019 و ژانویه 2020 دستمایه یک سریال تاریخی قرار گیرد. پنهان کاری ها آشکار گردد و از کمونیست های دیکتاتور چینی که وجدان هایشان را در پیاده روهای ووهان چال نموده بودند رونمایی گردد. دقیقا همان روندی که در سریال چرنوبیل شاهد بودیم. حال آنکه دیگر نه از حزب کمونیست و نه از شوروی نام و نشانی باقی مانده و همان چرنوبیل یقه حکومت گورباچف و رفقا را چنان فشرد که مرگ ایدئولوژی آنان شروع دموکراسی نسبی در 14 کشور جدید شد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 13 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 849

به "رونمایی از وجدان های چال شده در پیاده روهای ووهان" امتیاز دهید

1 کاربر به "رونمایی از وجدان های چال شده در پیاده روهای ووهان" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رونمایی از وجدان های چال شده در پیاده روهای ووهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید