ساخت ایمپلنت حاوی نانوپوشش برای رفع نقص استخوان آسیب دیده

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، محققان با هدف کمک به ترمیم نقص استخوان های آسیب دیده، ایمپلنتی حاوی آلیاژ منیزیم با پوشش نانو طراحی و روی خرگوش آزمایش کردند که نتایج مثبتی به همراه داشت.

ساخت ایمپلنت حاوی نانوپوشش برای رفع نقص استخوان آسیب دیده

به گزارش گروه فناوری خبرگزاری خبرنگاران از ستاد نانو، پژوهشگران هندی، یک آلیاژ منیزیم با روکش نانو ساختند که می تواند نقایص استخوانی را ترمیم کند. این گروه قصد دارند تا روی کاربردهای پزشکی این فناوری کار کرده و از آن برای ترمیم استخوان انسان استفاده کنند.

آلیاژ های منیزیم به عنوان گزینه ای مناسب برای کاربردهای ارتوپدی در نظر گرفته می شوند؛ زیرا منیزیم زیست سازگار و قابل تجزیه زیستی بوده و از ویژگی های مکانیکی جالب توجهی برخوردار است. منیزیم به عنوان تسریع کننده بهبود استخوان شناخته می شود.

در این پروژه، محققان آلیاژی از جنس منیزیم ساختند که روی آن نانوپوشش قرار گرفته است؛ این محصول نقایص استخوانی خرگوش را ترمیم کرد. موکش دوبل یکی از پژوهشگران این تحقیق می گوید: استخوان هایی مانند بازو و ران که تقریباً یک فوت طول دارند، به عنوان استخوان های بلند شناخته می شوند. شکستگی یا نقص کوچک در این استخوان ها با میله ها یا ورق های کوچک قابل رفع است. شکستگی هایی با طول بیش از 5 سانتی متر به نقص قطعه ای استخوان منجر می شود که بهبود آن زمان زیادی نیاز دارد و به نوعی نیازمند حمایت است. مش قفسه ای تیتانیوم در شکاف قرار می گیرد تا به بهبود و ثبات استخوان کمک کند. اما این مش تخریب نشده و برای همیشه در بدن باقی می ماند.

موکش می افزاید: اکنون منیزیم به عنوان یک گزینه بررسی می شود زیرا می تواند به آرامی تخریب شده و دوباره جذب شود و ویژگی های مکانیکی آن نیز نزدیک به استخوان است. البته مشکل اصلی منیزیم تخریب سریع آن است که برای کاهش سرعت زوال ساختاری آن، ما آن را با یک پلیمر به نام پلی کاپرولاکتون به همراه هیدروکسی آپاتیت پوشش دادیم.

در این پروژه، محققان آلیاژ AZ31 منیزیم را به کار گرفتند و از آن برای تولید ایمپلنت حاوی نانوپوشش استفاده کردند. آن ها با غوطه وری و الکتروریسندگی نانوهیدروکسی آپاتیت و پلیمر را روی سطح ایمپلنت قرار دادند.

برای بررسی عملکرد این ایمپلنت، آن ها این ساختار را روی ران خرگوش آزمایش کردند. نتایج نشان داد که استخوان سازی اجرا شده و نقص استخوان از بین می رود.

4112/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 16 آبان 1399 بروزرسانی: 16 آبان 1399 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 1132

به "ساخت ایمپلنت حاوی نانوپوشش برای رفع نقص استخوان آسیب دیده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت ایمپلنت حاوی نانوپوشش برای رفع نقص استخوان آسیب دیده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید