سفر به کویر مرنجاب با شرکت اسپیلت البرز

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، تا حالا از خودتان پرسیده اید که نام کویر مرنجاب را چه کسی انتخاب کرد؟ شاه عباس صفوی؛ البته خودش هم خبر ندارد؛ حتی آن موقع که در هر شهر و مسیری کاروانسرا می ساخت، اصلا به ذهنش نرسیده بود برای کویر بیسر و ته مرنجاب هم قلعه بسازد. اما همین که تاجیک ها و افغان ها به اصفهان و نقاط مرکزی رسیدند شاه صفوی جای خالی یک قلعه نظامی که 500 سرباز از آن نگاهبانی نمایند را حس کرد. آن هم در مسیری به نام جاده ابریشم که بین اروپا و چین در تردد بود. کویر مرنجاب اصلاً نام و رسمش را از همین کاروانسرا و قناتی که آب شیرین تراوش می نماید، گرفته است. بنابراین می گردد به کویر مرنجاب رفت و با شاه عباس صفوی ملاقات نکرد؟ بنابراین ملاقات از قلعه به میزبانی شاه عباس صفوی از برنامه های اصلی کویر مرنجاب است.

سفر به کویر مرنجاب با شرکت اسپیلت البرز

در کویر مرنجاب باد تنها تپه های شنی را نقش نمی دهد. بلکه در دریاچه نمک هم دست طبیعت در کار شده و شش ضلعی هایی را به وجود آورده که امروز یکی از دلایل همراه شدن گردشگران با تورهای مرنجاب است. نقش های هندسی که حاصل ضرب نور و بارانند. هربار که باران می بارد؛ نمک و خورشید در کار آن می شوند تا عملی به نام تبخیر صورت بگیرد. آنچه از این جریان به جا می مانند همین نقش های چند ضلعی ست. شش ضلعی ها بیش از هرکجا به آران و بیدگل نزدیکند.

جزیره سرگردان یکی دیگر ازدیدنی های تور کویر مرنجاب است. آنانی که به این جزیره نام سرگردان داده اند اعتقاد دارند که جزیره مدام در حال حرکت است. حتی بسیاری را توصیه می نمایند که بدون بلد و همراه به این سمت نروند وگرنه ممکن است که مثل بازیگران فیلم معروف لاست سرگردان شوند. اما کافی است از فاصله دور به این جزیره نگاه کنید؛ دو پایانی جزیره در افق محو می گردد و آنچه در دیدگاه شما می نشیند کشتی سرگردانی در بیکران کویر مرنجاب است. اما مابه شما اطمینان می دهیم که همه چیز زیر سر گرمای شدید و خطای دید و شکست نور است. باورنمی کنید همین الان شال و کلاه کنید و با ما همسفر شوید. مطمئن باشید که سرگردان مرنجاب نمی شوید.

کویر امپراطوری رویاست. در کویر مرنجاب به آسمان نزدیک می شوید و ستاره ها را لمس می کنید. همین که به تپه های شنی و ریگزار های مرنجاب می رسید راه افسانه وخیال باز می گردد و کویر بی پایان وسعتی دوچندان در فکر شما می یابد. وسیع می شوید و بی پایان.

هیچ ردپایی در کویر، فردای خودش را نمی بیند. کویر به شما یاد می دهد در لحظه زندگی کنید. حالا فکر کنید شما در کویری راه می روید که تپه شنی هایش هم گام شما می گردد. کویر مرنجاب زندگی اش را به دست باد داده و باد خوب می داند که رد هر خاطره ای را چگونه پاک کند. اما تور کویر گردی برترین فرصت برای شکست باد است و برترین زمان برای عکاسی از کویرهایست که فردا چهره دیگری از خود به تو نشان می دهند. تنها با چلیک چلیک دوربین هاست که می توانید بی نشانی باد را کناربزنید.

در تورکویر مرنجاب همراه با صدای زنگ شترها به عمق سکوت کویری می روید تا صدای درون خود را بشنوید. همانطور که سون هدین گردشگر سوئدی می گویدشما هرگز از شنیدن این صدای یکنواخت و کهنسال زنگوله شترها با ضرب همیشگی و دالانگ ودولونگ جاودانیش سیر نخواهید شد. هربار که آن را می شنوید نیرویی شما را به کویر و راه های نرفته می کشاند.

صفویان خوب بلد بودند از کویر و نمکزار باغ شهر بسازند و چشمه سار شیرین جاری نمایند. شاهد آن اصفهانی که باغ شهر معروف دنیا است. چاه دستکن کویر مرنجاب هم کار سرانگشتان هنرمندان مقنی این دوره است. چاهی با عمق یک و نیم متری که طعم شیرین در شوره زار بیشتر شبیه یک معجزه است. چون به فاصله اندکی از این چاه شیرین مزه، دریاچه نمک کویر هم گردشگران را نمک گیر زیبایی خود می نماید، نمک گیر بقایای به جای مانده از دریاچه مرکزی ایران، تتیس.

مرنجاب محل رویش گیاهان شورزی است. جنگل های تاغ اش تصویر همیشگی کویر را در فکر شما به هم می زند. حیات جانوری اش هم پر از زندگی است. مرنجاب محل زندگی گربه شنی و هوبره است که هر دو از گونه های در معرض انقراض کشورند. زندگی هوبره ها را بیش از هرچیزی علاقه مندی شکارگران عرب به این زیبای کویری تهدید می نماید.

برای تماشای این زیبایی ها می توانید با اسپیلت همسفر شوید.

http://www.spilet.com/Tour57.aspx

تهیه مطلب : تحریریه اسپیلت

شرکت خدمات مسافرتی و طبیعت گردی اسپیلت البرز

[email protected]

www.spilet.com

تهران، خ کارگر شمالی، بین نصرت و بلوار کشاورز،

پلاک 1166، طبقه اول، واحد 101 و 102

تلفن : +982166902680

نمابر : 66581104

منبع: همگردی
انتشار: 14 دی 1401 بروزرسانی: 14 دی 1401 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 2080

به "سفر به کویر مرنجاب با شرکت اسپیلت البرز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر به کویر مرنجاب با شرکت اسپیلت البرز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید