لیزر موهای زائد؛ آیا لیزر موهای زائد موجب ابتلا به سرطان و نازایی می شود؟

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، لیزر مو های زائد در بین افرادی که در جستجوی راه حلی برای از بین بردن مو های زائد به طور دائم هستند نسبت به سایر روش های دیگر بسیار محبوب تر است. استفاده از لیزر ها به منظور برداشتن مو بوسیله متوقف کردن فولیکول مو نسبت به رشد موی تازه، عمل می کند.

لیزر موهای زائد؛ آیا لیزر موهای زائد موجب ابتلا به سرطان و نازایی می شود؟

قبل از بهره وری از این روش درمانی باید از یک سری عوارض لیزر مو های زائد و همچنین برخی از باور های اشتباه مربوط به آن آگاه شوید.

برای بیشتر افراد، لیزر موی زائد شیوه ای مطمئن برای از میان برداشتن مو ها در نواحی نامناسب به طور موقت یا برای بازه زمانی طولانی است.

آیا لیزر مو های زائد بی خطر است؟

بیشتر افرادی که از لیزر موی زائد استفاده می نمایند مطمئنا تا کنون دریافته اند که این روش بی خطر و درد آن قابل تحمل است. به نظر می رسد که این روش هیچ خطری برای سلامتی نداشته باشد.

با این حال تعدادی از افراد عوارض جزئی را پس از لیزر مو زائد تجربه می نمایند. بهتر است از پزشک متخصص پوست در ابتدا بخواهید که روی بخش کوچکی از پوست یک تست حساسیت انجام دهد قبل از اینکه این کار را روی قسمت های بزرگ تر پوست انجام دهد.

اشخاصی که تمایل به دریافت درمان لیزر مو ها زائد دارند، بهتر است به یک کلینیک معتبر مراجعه نمایند.

آیا لیزر مو های زائد دردناک است؟

به احتمال قوی چند روز بعد از درمان پوست تان قرمز و حساس گردد. بیشتر افراد احساسی شبیه به آفتاب سوختگی را تجربه می نمایند. اگرچه خود لیزر به طور موضعی دردناک نیست.

بیشتر بخوانید: جراحی های زیبایی پر طرفدار در ایران کدامند؟

عوارض جانبی لیزر مو

بعد از لیزر و رفع مو های زائد، چندین عارضه جانبی متفاوت ممکن است ایجاد گردد. در بیشتر مواقع عوارض جانبی جزئی و موقتی هستند. هر فردی که دچار این عوارض می گردد باید آن ها را به متخصص پوست خود گزارش کند.

1. قرمزی و سوزش

لیزر موی زائد به فولیکول مو های در معرض لیزر آسیب می رساند. بدن نسبت به آن واکنش نشان می دهد و بسکمک از افراد قرمزی و تحریک پوستی را در نواحی تحت تاثیر تجربه می نمایند. پوست ممکن است دچار سوزش و حساسیت گردد و حتی این امکان وجود دارد که به میزان جزئی دچار تورم گردد. علائم معمولا کوتاه مدت هستند و پس از گذشت چند ساعت کاهش می یابند.

نواحی لیزر شده هم ممکن است شبیه پوستی شوند که روی آن شرایط مشابه موم زدن انجام شده یا پوسته پوسته شده باشد. تعدادی از متخصصان پوست استفاده از یک ماده بی حس نماینده برای کاهش واکنش افراد نسبت به این فرایند را معمولا توصیه و تجویز می نمایند.

سوزش پوست پس از تحریک اولیه معمولا طی چند ساعت پس از درمان باید کاهش پیدا کند. تورم و قرمزی می تواند با استفاده از پک یخ یا یک حمام آب سرد از بین برود.

2. پوسته پوسته شدن

تعدادی از افراد ممکن است دچار پوسته پوسته شدن پوست در نواحی لیزر شده، شوند. معمولا این مسئله جزئی است، اما می تواند نا خوشایند باشد.

پوسته پوسته شدن برخی مواقع می تواند موجب ایجاد خراش یا زخم شدن پوست گردد. با مراقبت از نواحی درمان شده پس از انجام لیزر، درست مانند استفاده از مرطوب نماینده شخص می تواند از هر گونه مشکل پایدار پس از انجام این عمل، پیشگیری نماید.

3. تغییر در رنگ پوست

برخی از افراد ممکن است متوجه تغییر رنگ جزئی در نواحی لیزر شده پوست شوند. این احتمال وجود دارد که پس از لیزر مو های زائد، پوست تیره تر یا روشن تر گردد.

ممکن است افراد با پوست روشن متوجه تیره شدن لک های پوستی خود شوند. همچنین این امکان وجود دارد افراد با پوست تیره تر مستعد روشن تر شدن رنگدانه های پوست شوند. این تغییرات به مرور زمان از بین می رود و پوست به حالت طبیعی خود باز می گردد.

4. جراحت چشم

لیزر مو های زائد شامل استفاده از لیزر های قدرتمند است. این بدین معنا خواهد بود که خطرات بالقوه جراحت شدید چشم وجود دارد به ویژه هنگامی که پزشک یا متصدی زیبایی روی چهره شخص لیزر انجام می دهد.

هم شخص تحت معالجه و هم فردی که لیزر را انجام می دهد باید از عینک ایمنی حفاظت نماینده از چشم استفاده نمایند تا از چشم های شان در حین انجام کار به خوبی محافظت نمایند.

5. خطر عفونت پوست

مانند سایر روش های زیبایی برداشتن مو ها، آسیب زدن به فولیکول های مو به وسیله لیزر می تواند خطر عفونت را بالا ببرد.

نواحی لیزر شده باید در حین زمانی که تسکین می یابد به نام یک زخم درمان گردد. اگر هر کدام از علائم عفونت را تجربه کردید با یک متخصص پوست مسائل تان را در میان بگذارید.

سر انجام اینکه نباید از کرم های آنتی بیوتیک بدون نسخه (OTC) برای بخش های بزرگی از پوست در صورت داشتن عفونت استفاده کرد.

بیشتر بخوانید: چگونه پوستی سالم داشته باشیم؟

عوارض جانبی نادر لیزر

عوارض جانبی کمتر گزارش شده که پس از لیزر مو های زائد احتمال دارد بوجود آید شامل موارد زیر است:

سوختگی و تاول

در صورتی که لیزر مو های زائد به درستی انجام نگردد خطر سوختگی و تاول وجود دارد.

هنگامی که یک متخصص آموزش دیده این کار را انجام دهد، سوختگی و تاول به ندرت اتفاق می افتد. لیزر مو های زائد از لیزر هایی با گرمای بالا استفاده می کند. متخصص باید یک وسیله خنک نماینده را قبل از استفاده از لیزر روی پوست شخص اعمال کند. این فرایند کمک می کند که از سوختگی به وسیله لیزر به خوبی پیشگیری گردد.

اسکار یا جای جوش خوردن زخم ها

اسکار معمولا یک عارضه جانبی ناشی از لیزر مو های زائد نیست. با این حال در صورتی که متخصص لیزر خطایی انجام دهد، ممکن است اسکار بوجود بیاید.

در خصوص افراد متخصص و آموزش دیده با کیفیت این مشکل نباید اتفاق بیفتد. همچنین اگر که فرد مراقبت های پس از درمان را به درستی انجام ندهد ممکن است این مشکل بوجود آید.

افرادی که تحت درمان با لیزر قرار می گیرند باید پوست تحت درمان را در صورتی که دچار سوختگی شده درمان نمایند تا از آسیب بیشتر به آن بکاهند. این بدین معنا است که آن را از خیس شدن و تابش مستقیم نور دور نگه دارند و مرتبا علائم عفونت را بررسی نمایند.

لیزر مو های زائد چقدر موثر است؟

بهره وری از درمان و لیزر مو های زائد موثر است، اما به ندرت اثر دائمی برای از بین بردن مو ها مشاهده شده است. در هر صورت درمان با لیزر مو، به میزان قابل توجهی رشد مو را کاهش می دهد.

پس از نخستین درمان، بسکمک از افراد تنها به مدت چند ماه بدون مو خواهند بود. مو ها نهایتا دوباره به حالت اولیه خود بر می گردند البته اغلب نازک تر و روشن تر هستند و کمتر از قبل توجه جلب می نمایند.

بیشتر اشخاص به درمان چندین جلسه ای لیزر نیاز دارند تا به یک راه حل مناسب یا دوام بیشتر برای رفع مو ها دست یابند. همانطور که گفته شد با هر جلسه مو ممکن است نازک تر و سست تر گردد. بعد از انجام جلسات مورد نیاز، ممکن است رشد آن ها به طور کلی متوقف گردد.

لیزر مو های زائد روی مو های تیره موثر تر است. افراد با موی بلوند، قرمز یا خاکستری متوجه تغییر چندانی نمی شوند، زیرا نور های لیزر بیشتر جذب مو های تیره رنگ می شوند و روی موی روشن چندان تاثیر نتیجه بخشی ندارند.

لیزر مو های زائد در دوران بارداری

کارشناسان به هیچ وجه لیزر مو های زائد بدن را برای زنان باردار توصیه نمی نمایند. به دلیل اینکه دانشمندان هیچ پژوهش انسانی که بی خطر بودن لیزر در طول بارداری را ثابت کند، مورد بررسی قرار نداده اند.

بارداری باعث ایجاد تغییرات هورمونی در بدن فرد می گردد. این امر معمولا منجر به رشد مو های زائد می گردد. اگرچه رشد این مو های زائد می تواند نا خوشایند باشد، اما بهتر است بدانید که آن ها خود شان به مرور زمان از بین می فرایند.

در صورتی که مو ها بصورت عادی از بین نفرایند، باید در پی درمان لیزر پس از زایمان باشید. پزشکان معمولا از افراد می خواهند که قبل از درمان تا چند هفته پس از زایمان صبر نمایند.

باور های نادرست در خصوص لیزر مو های زائد

چندین باور اشتباه در خصوص لیزر مو های زاید وجود دارد که شامل موارد زیر می شوند:

لیزر مو موجب سرطان می گردد

این باور اشتباه که لیزر مو های زائد سبب سرطان می گردد کاملا بی اساس است. لیزر ها به صورت خاصی برای عبور کردن از سلول های پوست و تنها هدف قرار دادن عمیق فولیکول های مو داخل پوست طراحی شده اند.

لیزر های استفاده شده در دستگاه لیزر موی زائد پرتو بسیار کمی تولید می نمایند. البته این پرتو مضر نیست و هیچ مدرکی مبنی بر اینکه لیزر موی زائد موجب سرطان می گردد، وجود ندارد.

لیزر مو باعث ناباروری می گردد

باز هم نام می کنیم که هیچ مدرکی مبنی بر ناباروری بر اثر لیزر مو های زائد وجود ندارد. لیزر تنها به داخل پوست نفوذ می کند و هیچ تاثیری روی اندام های دیگر ندارد. لیزر مو های زائد عموما بی خطر است حتی در پوست های حساس در بخش هایی همانند کشاله ران و بیکینی.

لیزر های خانگی به میزان لیزر های متخصصان پوست هم تاثیر گذار هستند

لیزر های خانگی برای افرادی هستند که می خواهند بدون مراجعه به متخصص پوست، مو های زائد شان را از بین ببرند. بسکمک از افراد با استفاده از این لیزر های خانگی، شاهد نتایجی مطلوب همانند روشن شدن یا نازک تر شدن مو می شوند. با این وجود لیزر های خانگی موی زائد به میزان دستگاه های لیزر پزشکان متخصص پوست، تاثیر گذار نیستند.

در چه صورت پس از لیزر موهای زائد باید به پزشک مراجعه کرد

هر فردی که نسبت به لیزر مو های زائد واکنش های نامناسب و ناخوشایندی نشان دهد باید به پزشک مراجعه کند. آن ها می توانند علائمی نظیر قرمزی و تورم را خانه درمان نمایند، اما باید همیشه علائم عفونت های پوستی را به پزشک یا متخصص پوست گزارش دهند.

گزارش زود هنگام علائم سبب درمان سریع شده و از هر گونه عوارض بلند مدت پیشگیری می کند.

فردی که قصد بارداری دارد باید قبل از انجام لیزر با پزشک خود مشورت کند. پزشک می تواند سایر گزینه های درمانی را توصیه کند، زیرا لیزر موی زائد باید چندین جلسه انجام گردد و فرد مراجعه نماینده طی این مدت نباید باردار گردد.

بیشتر بخوانید: 6 نکته بسیار مهم که قبل از لیزر مو های زائد باید بدانید

و در پایان کلام آخر در خصوص لیزر موهای زائد

لیزر موی زائد هنگامی که به درستی انجام گردد برای بیشتر افراد تاثیر گذار و بی خطر است. این امکان وجود دارد که درمان های چندگانه انجام گردد تا مو های زائد به طور کامل از بین برود، معمولا رفع مو بصورت دائم تضمین نمی گردد.

برخی از افراد ممکن است پس از انجام لیزر دچار عوارض خفیفی همانند قرمزی، تورم وسوزش شوند. آن ها می توانند این علائم را در خانه درمان نمایند، اما کسی که متوجه علائم عفونت پوستی می گردد باید به پزشک مراجعه کند.

منبع: medicalnewstoday

منبع: فرارو
انتشار: 26 شهریور 1400 بروزرسانی: 26 شهریور 1400 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 1691

به "لیزر موهای زائد؛ آیا لیزر موهای زائد موجب ابتلا به سرطان و نازایی می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لیزر موهای زائد؛ آیا لیزر موهای زائد موجب ابتلا به سرطان و نازایی می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید