محققان اصفهانی پیروز به ساخت دستگاه بازیافت زباله شدند

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، محققان یک شرکت دانش بنیان اصفهانی پیروز به ساخت دستگاه بازیافت شیرابه و پساب های خطرناک شدند.

محققان اصفهانی پیروز به ساخت دستگاه بازیافت زباله شدند

به گزارش خبرنگاران آنلاین به نقل از ایسنا، به دلیل بالابودن درصد رطوبت زباله های شهری، مقدار زیادی شیرابه در فرآیند تبدیل زباله به کمپوست فراوری می گردد که اگر به شیوه ای مناسب و صحیح جمع آوری نگردد، مسائل بهداشتی و زیست محیطی فراوانی ایجاد خواهد نمود. تصفیه نشدن، جمع آوری و دفع صحیح این پساب موجب آلودگی شدید آب های زیرزمینی، سطحی و خاک شده و زمینه تهدید زندگی انسان و جانداران آبزی را به همراه دارد.

رئیس هیات مدیره یک شرکت دانش بنیان در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان اظهار کرد: شیرابه های ناشی از زباله ها مواد خطرناکی است که به آب های زیرزمینی راه پیدا می نماید. در شیرابه موجود زنده داریم، به همین دلیل پیوستن شیرابه به آب های زیرزمینی فوق العاده خطرناک است.

ناصر میرزایی اضافه نمود: در نتیجه رهاسازی این مواد در محیط زیست کاری فوق العاده خطرناک است و در آینده می تواند دردسرساز گردد. یکی از این موارد شیرابه زباله شهری است که در مراکز پسماند ایجاد می گردد و حجمش هم قابل توجه است و در سراسر کشور نیز وجود دارد.

رئیس هیات مدیره این شرکت گفت: یکی از روش های مقابله با شیرابه تبدیل این مایع به جامد است و با این روش شیرابه امکان گسترش ندارد. یکی از روش ها این است که آن را خشک کنیم که مانند پودر گردد و در محیط زیست نفوذ نکند.

وی ادامه داد: برای مثال یک متر مکعب شیرابه خشک شده یک تن و 200کیلو گرم وزن دارد و به حدود 70 کیلوگرم پودر خشک که مانند خاکستر است و خواص خاک را دارد، تبدیل می گردد.

میرزایی ادامه داد: در طی فرآیند خشک شدن یک سری مواد بیو نیز از بین می فرایند، مواد شیمیایی تغییر فرمت و فرمول می دهند و پلیمرهای آزاد شکسته می شوند. اما به یاری این ترفند، دیگر شیرابه نخواهیم داشت و حجم آن کم است و به راحتی گسترش نخواهد داشت.

وی در مورد حمایت ها از این طرح گفت: هیچ حمایتی از ما نشد و این کار احتیاج به هزینه بالایی دارد.

میرزایی اعلام کرد: در مورد تفاوت نمونه خارجی با این محصول فراوری شده در ایران، در هیچ کجای جهان این حجم شیرابه فراوری نمی گردد. دلیل آن هم تفاوت فرهنگ مصرف آنها با ما است. در دیگر کشورها این حجم از شیرابه فراوری نمی گردد و آن مقداری که فراوری می گردد به خود زباله ها بازگشت داده می گردد. به همین دلیل چون احتیاجی نداشته اند محصولی در این زمینه فراوری نکرده اند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 728

به "محققان اصفهانی پیروز به ساخت دستگاه بازیافت زباله شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محققان اصفهانی پیروز به ساخت دستگاه بازیافت زباله شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید