مسافران کرونایی شناسایی نمی شوند

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، با وجود الزام به استعلام مسافران مبتلا به کرونا در سفر با وسایل نقلیه عمومی، اما آژانس های مسافرتی هنوز به سامانه ای که این بیماران را شناسایی کند، دسترسی ندارند و بدون استعلام، خدمات سفر می فروشند.

مسافران کرونایی شناسایی نمی شوند

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، ستاد ملی کرونا در آذرماه 99 سفر افراد مبتلا به کرونا را ممنوع و استعلام الکترونیکی شرایط مبتلایان به کرونا برای مسافران هوایی، ریلی و زمینی داخل کشور و رانندگان تاکسی های اینترنتی را اجباری کرد.

در آن مصوبه تاکید شده بود: تمام شرکت های هواپیمایی و نیز ارائه دهنده سامانه های فروش بلیت مسافری به صورت انفرادی و چارتری که در حال حاضر سامانه های آن ها در دفاتر خدمات مسافربری و گردشگری کشور در حال استفاده است، ملزم هستند ضمن انجام تنظیمات فنی لازم از طریق گذرگاه خدمات الکترونیکی سروا (PGSB) که در سازمان فناوری اطلاعات ایران ایجاد و راه اندازی شده است، از امکان استعلام الکترونیکی و ممانعت فروش بلیت استفاده کنند.

براساس این مصوبه، فقط شرکت های هواپیمایی، فرودگاه ها، پایانه های ریلی و اتوبوسی و سامانه های فروش بلیت و دفاتر خدمات مسافرتی امکان دسترسی به چنین سامانه ای را برای شناسایی مسافران مبتلا به کرونا داشتند. از همین رو، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در نامه ای از وزارت بهداشت درخواست کرد دسترسی به داده های این بیماران برای تمام تاسیسات گردشگری از جمله هتل ها برقرار گردد. با این حال و با گذشت چهار ماه از آن مصوبه، پیگیری های ایسنا نشان می دهد نه تنها هتل ها که آژانس های مسافرتی و سامانه های فروش بلیت هنوز به چنین سامانه ای دسترسی ندارند و بدون استعلام، خدمات سفر می فروشند.

حرمت الله رفیعی ـ رییس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران ـ در گفت وگو با ایسنا تایید می کند که آژانس های گردشگری هنوز به چنین سامانه ای دسترسی ندارند و از زمانی که چنین مصوبه ای صادر شده، چنین دسترسی ای در اختیار آژانس ها قرار داده نشده است.

مدیر یکی از آژانس های مسافرتی نیز به ایسنا می گوید: برای فروش بلیت، کد ملی مسافر را که وارد می کنیم، اما به سامانه ای برای استعلام از شرایط بیماران کرونایی دسترسی نداریم و در سامانه های فروش بلیت نیز هنگام ورود کد ملی، هیچ پیامی درباره ابتلای مسافر به کرونا داده نمی گردد. معمولا مسافران در فرودگاه و پایانه های ریلی رصد و استعلام می شوند. در برخی مسیرها، مثل اهواز مسافر باید تست کرونا ارائه دهد تا اجازه سوار شدن به هواپیما را داشته باشد.

مدیر فنی آژانس دیگری با تایید این اظهارات می گوید که معمولا پیش از فروش بلیت، از مسافر سوال می کنیم که در 14 روز گذشته به کرونا مبتلا بوده و این حقوق یادآوری می گردد که در صورت ابتلا از سفر ایشان در فرودگاه و قطار جلوگیری خواهد شد و هزینه بلیت از سوی شرکت های هواپیمایی و قطار برگردانده نخواهد شد. اما مساله این است که بسیاری از مراجعه کنندگان ِ آژانس ها اصلا تست کرونا نداده اند که در سامانه ای ثبت گردد، برای ما هم سوال است این افراد چگونه شناسایی می شوند!؟

با این وجود، در دی ماه 99، معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی گفت که از ابتدای آغاز طرح استعلام شرایط سلامت مسافران، 30 میلیون نفر در حوزه های مختلف حمل ونقل مورد بررسی قرار گرفتند و برای حدود 2700 مسافر بلیتی صادر نشد. علیرضا رییسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا نیز به تازگی از شناسایی حدود 21 هزار نفر کرونا مثبت که در نوروز سفر رفتند و نقض قرنطینه کردند، خبر داده است. اینک این سوال مطرح است اگر امکان شناسایی و رصد بیماران کرونایی وجود دارد، چرا در همان مبدأ از ادامه سفر این افراد جلوگیری نشده و نمی گردد و چرا هنوز برخی تاسیسات گردشگری از جمله آژانس ها و سامانه های فروش بلیت، امکان شناسایی این مسافران را ندارند؟ آیا این نقص به آژانس های مسافرتی و ضعف نظارت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برمی گردد یا وزارت بهداشت و ستاد کرونا که از این بخش غافل شده است؟

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 21 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 21 اردیبهشت 1400 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 1497

به "مسافران کرونایی شناسایی نمی شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسافران کرونایی شناسایی نمی شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید