ورود به فلک الافلاک ممنوع شد، بازسازی قلعه تاریخی لرستان

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، امین قاسمی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان لرستان با اشاره به تعطیلات عید فطر که پشت سر گذاشته شد و تعطیلات نیمه خرداد که در پیش روست، گفت: ما ازجمله نهادهایی هستیم که باید در عین تابعیت از ستاد کرونا استان، از دستوران وزارتخانه مطبوع خود نیز پیروی کنیم.

ورود به فلک الافلاک ممنوع شد، بازسازی قلعه تاریخی لرستان

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

وزیر میراث و گردشگری اعلام نموده است که تمام جاذبه های طبیعی و موزه ها و تاسیسات گردشگری باید باز شوند و به بازدیدنمایندگان خدمات ارائه دهند. در این میان با توجه به آن که بر اثر زلزله چند روز گذشته شاهد بروز خساراتی به قلعه فلک الافلاک بودیم، از این رو به دلیل انجام بازسازی های لازم، می توان گفت تنها موزه اصلی استان که گردشگرپذیر است، تعطیل است و امکان بازدید گردشگران نیست.

به گفته فلاحی با توجه به آن که حدود 15 روز پیش با وقوع زلزله روبه رو بودیم، بازسازی فلک الافلاک حدود 10 روز زمان احتیاج داشت از این رو بازگشایی این مجموعه در تعطیلات نیمه خرداد امکان پذیر نیست.

او ادامه داد: درخصوص بازدید از جاذبه های طبیعی نیز دستورهای لازم برای آماده سازی این مکان ها برای پذیرش مسافران داده شده و قرار است سرویس های بهداشتی آماده سازی و تمیز شوند و زیرساخت ها فراهم گردد تا به محض آن که ستاد کرونا استان اجازه ورود گردشگران به این جاذبه ها را بدهد، امکان پذیرایی از گردشگران فراهم باشد. حتا دریاچه گهر که حدود 18 کیلومتر با جهت ماشین رو فاصله دارد نیز آماده سازی شده است.

تمام این صحبت ها درحالی مطرح می گردد که استان لرستان به عنوان یکی از استان های قرمز کشور به لحاظ شیوع ویروس کرونا، حتی قبل از شروع تعطیلات عید فطر اعلام نموده بود که از پذیرش مسافران معذور خواهد بود. با این وجود تعداد زیادی از گردشگران به این استان سفر کردند ولی امکان بازدید یا دریافت خدمات در جاذبه های شاخص استان را نداشتند.

قاسمی در این خصوص گفت: گردشگران در این ایام به صورت پراکنده در بعضی از جاذبه ها حضور یافتند و البته شاهد حضور جمعیت زیادی در استان بودیم. البته همچنان تمام هتل های استان تعطیل هستند و تا زمانی که اجازه استاندار نباشد بازگشایی نخواهند شد. لرستان همجوار استان پر خطری مانند خوزستان است و درحال حاضر نیز شرایط استان به لحاظ شیوع کرونا قرمز است. سعی کردیم حضور گردشگران و برپا کردن چادر را به صورتی مدیریت کنیم که فواصل اجتماعی را رعایت نمایند. در این میان نباید فراموش کرد که به دلیل شیوع ویروس کرونا، بخش خصوصی گردشگری در 3 ماه گذشته بالغ بر 45 میلیارد تومان خسارت دیده است و بخش صنایع دستی نیز حدود 15 میلیارد تومان در حوزه فراوری و فروش خسارت دیده اند.

او اعلام کرد: هرچند درحال حاضر تعطیلات نیمه خرداد را پیش رو داریم اما با توجه به ضرر و زیانی که تاسیسات گردشگری طی ماه های گذشته متحمل شده اند دیگر نمی توان انتظار ارائه تخفیف داشت، در این میان نرخ خدمات گردشگری در استان لرستان بیش از 30 درصد کمتر از نرخ عادی کل کشور است. البته تخفیف 50 درصدی به فعالان حوزه سلامت در صورت بازگشایی ارائه خواهد شد. در این میان ورود تورهای گردشگری به استان را ممنوع نموده ایم و طی این مدت نه تنها با تورهای غیر مجاز بلکه با تورهای مجاز نیز برخورد شد.

ایلنا نوشت، به گفته مدیرکل میراث و گردشگری لرستان، طی مدتی که شاهد شیوع ویروس کرونا و تعطیلی تاسیسات گردشگری بودیم، بیش از 7 هزار اخطار و تذکر ارائه شده است و 1200 مورد تاسیسات پرخطر اعم از هتل ها، سفره خانه ها، مجتمع های گردشگری و رستوران ها و ... پلمپ شدند.

منبع: گردشبان
انتشار: 31 خرداد 1399 بروزرسانی: 28 شهریور 1400 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 885

به "ورود به فلک الافلاک ممنوع شد، بازسازی قلعه تاریخی لرستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورود به فلک الافلاک ممنوع شد، بازسازی قلعه تاریخی لرستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید