چرا بورس رشد می نماید؟

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، خبرنگاران: در یک سال گذشته بازار سرمایه به رغم رشد منفی اقتصاد ایران با رشد و بازدهی بسیار بالایی روبرو شد، جذب این نقدینگی در بورس را چگونه می توان ارزیابی کرد؟

چرا بورس رشد می نماید؟

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، نظر محمود اولاد اقتصاددان را در این باره بخوانید:

  • اگر کشوری با رشد بسیار بالای نقدینگی و پیش بینی تورم های سنگین روبرو گردد، پول دست مردم به اصطلاح به پول داغ تبدیل می گردد که دست فرد را می سوزاند و می خواهد سریعاً آن را به کالای دیگری تبدیل کند چراکه نگهداری پول، به دلیل تورم بالا، با از دست دادن ارزش پول همراه بوده و هزینه دارد. در چنین شرایطی، افراد پول مازاد خود را یا باید در بانک سپرده گذاری نمایند، یا کالاهای باارزش و عمر مفید بالا خریداری نمایند یا سهام شرکت ها را بخرند. در شرایطی که نرخ بهره حقیقی منفی است (یعنی نرخ بهره کمتر از نرخ تورم است)، سپرده گذاری در بانک، در عین حال که بدون ریسک است، اما باز هم دارای هزینه است. در واقع، تنها بخشی از ضرر ناشی از کاهش ارزش پول را حفظ می نماید.
  • رشد روزافزون نقدینگی، فشار تقاضای بالایی برای خرید کالاهای بادوام، سهام و ارز و طلا ایجاد می نماید. یعنی افراد بسیاری هستند که حاضرند از این بازارها خرید نمایند. در حالی که افراد کمی فروشنده هستند. شرکت ها از آنجا که نرخ رشد مالی منفی است، تمایلی به سرمایه گذاری بیشتر ندارند. دارندگان سهام هم، در روبروه با حجم بسیار زیاد خریدار و در نتیجه فرایند افزایشی قیمت ها و به ویژه در نظر دریافت اینکه کجا می توانند پول داغشان را بهتر از همین جا با هزینه کمتر نگه دارند، فروشنده نمی شوند.
  • در نتیجه روزبه روز قیمت بالا می رود. در واقع، افزایش روزافزون قیمت، ناشی از این نیست که افراد انتظارات مثبتی از آینده اقتصاد یا رونق فراوری یا سودآوری سهام دارند، بلکه صرفاً به دلیل رشد بالای نقدینگی و موضوع پول داغ و تمایل افراد بسیار زیادی برای دادن پول و دریافت دارایی که بخشی از هزینه کاهش ارزش پول را جبران کند، فرایندی دائماً رو به صعود است. پس می تواند اقتصاد رشد منفی داشته باشد ولی بورس رونق داشته باشد.

منبع: تجارت فردا

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 23 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 960

به "چرا بورس رشد می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا بورس رشد می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید