12 نکته برای نگهداری از گل و گیاه آپارتمانی

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، در این روزها که ساختمانها جای فضاهای سبز را در سطح شهر پرنموده اند و دسترسی افراد برای استفاده از گل و گیاه کمتر شده و شیوع ویروس کرونا نیز این دسترسی را محدودتر نموده است، بسیاری از افراد تصمیم گرفته اند با ایجاد باغچه های خانگی فضای سبز را به خانه هایشان بیاورند و بدیهی است که نگهداری از گیاهان آپارتمانی این روزها دغدغه بسیاری از افراد شده است؛ موضوعی که رییس اتحادیه تولیدکنندگان گل و گیاه تهران توضیحاتی درباره آن داده است.

12 نکته برای نگهداری از گل و گیاه آپارتمانی

جهت دریافت خدمات آلاچیق حیاطی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

غلامحسین سلطان محمدی، رییس اتحادیه فراوری کنندگان گل وگیاه استان تهران در گفت وگو با مجله تخصصی کامپیوتر به 12 نکته برای نگهداری از گل و گیاه آپارتمانی اشاره نمود.

وی اعلام کرد: بهتر است گل و گیاه آپارتمانی در فصول بهار و پاییز خریداری شوند، زیرا در این فصل ها گیاهان در حال رشد هستند و اگر دچار آسیب شوند مجدد رشد خواهند کرد ولی در تابستان و زمستان رشد گیاه با کندی خواهد بود. البته بهتر است گیاهانی که انتخاب می شوند در ابعاد کوچک یا به صورت نهال باشند، زیرا هر چه گیاه کوچکتر باشد با محیط سازگارتر خواهد شد و بهتر می توان از آن نگهداری کرد.

سلطان محمدی با بیان اینکه قبل از خرید گیاه از فروشنده بخواهیم شیوه نگهداری گل و گیاه را شرح دهد، اضافه نمود: فروشندگان نیز بایستی اطلاعات نگهداری و پرورش گیاه را در اختیار مشتریان قرار دهند.

ضرورت توجه به محیط نگهداری گیاهان آپارتمانی

به گفته وی قبل از خرید گل و گیاه بهتر است محیطی که قرار است گیاه در آن نگهداری گردد را برای فروشنده تشریح کنیم. میزان نور، دما و ...باید تعیین گردد و از فروشنده بخواهیم گیاهی متناسب با محلی که در آن زندگی می کنیم، معرفی کند. توجه داشته باشیم گیاه موجود زنده ای است و نیازمند نور، دمای مناسب ، آب و غذا است و چناچه به هر کدام از این موارد توجهی نگردد رشد چندانی نخواهد کرد.

درجه حرارت مناسب برای نگهداری گیاهان آپارتمانی

رییس اتحادیه فراوری کنندگان گل وگیاه استان تهران در خصوص درجه حرارت مناسب برای نگهداری گیاهان آپارتمانی گفت: درجه حرارت مناسب برای نگهداری گیاهان آپارتمانی نباید کمتر از 15 درجه و بیشتر از 25 تا 30 درجه باشد. گرما و سرما برای گیاه خوب نیست. در حقیقت گرما گیاه را خشک می نماید و رشد آن ضعیف خواهد شد و سرما نیز گیاه را دچار سرمازدگی می نماید؛ بنابراین دمای محیطی که گیاه در آن وجود دارد باید معتدل باشد.

به گفته او گیاهان آپارتمانی به آفتاب مستقیم نیاز ندارند و در صورتی که در برابر آفتاب مستقیم قرار بگیرند برگ هایشان می سوزد، خاکشان خشک شده و گیاه آسیب می بیند. گیاهانی که برگ سبز دارند نیاز به نور زیادی ندارند اما گیاهانی که برگ آنها رنگی است نیاز به نور بیشتری دارند .

نحوه آبیاری گیاهان آپارتمانی

سلطان محمدی درباره نحوه آبیاری گیاهان آپارتمانی نیز شرح داد: بسته به نوع گیاه یک تا سه بار آبیاری در هفته به گیاهان آپارتمانی کافی است. اگر محیط گرم یا گیاه آب دوست باشد طبیعتا تعداد دفعات آبیاری نیز باید افزایش یابد. گیاهانی مانند دیفن باخیا کم آب هستند و هنگام آبیاری نیز باید آب اطراف گیاه ریخته گردد. گیاه کاکتوس تیغ دار نیز به آب کمتری نیاز دارند و هفته ای یکبار آب برایش کافی است. برای کاکتوس هایی که تیغ ندارند نیز هفته ای دوبار آبدهی کافی است.

وی با بیان اینکه در گذشته برای گیاهان از خاک برگ و ماسه استفاده می شد اضافه نمود: این خاک سنگین بود و آب را در خود نگه می داشت و اگر چند روزی به گیاه آب داده نمی شد مسئله ای برای آن پیش نمی آمد. از طرفی خاک سرشار از مواد غذایی بود ولی در حال حاضر از خاکهای بهداشتی و خوبی همچون کوکوپیت برای گیاهان استفاده می گردد. این خاک آب اضافی را دفع می نماید، گیاه دچار آفت نمی گردد ولی فاقد مواد غذایی است.

گیاهان علاوه بر آب به غذا هم نیاز دارند

او توضیح داد: ضروری است هفته ای سه بار غذا به همراه آب به گیاه داده گردد. معمولا غذایی که به گیاهان آپارتمانی داده می گردد کود اوره و کریستالون است که در گلفروشی ها وجود دارد. باید هربار قسمتی از غذا را با آب حل نموده و همراه آب به گیاهان داده گردد. اغلب گیاهان در گلفروشی ها نیز به همین دلیل شاداب هستند، زیرا هفته ای سه بار به آنها غذا داده می گردد ولی این گیاهان وقتی به منازل برده می شوند، پژمرده شده و شادابی خود را از دست می دهند، چون یا غذا به آنها داده نمی گردد یا غذاهای بی ربط به خاک آنها اضافه می گردد.

روش شناسایی آفت زدگی گیاهان

رییس اتحادیه فراوری کنندگان گل وگیاه استان تهران با اشاره به موضوع آفت زدگی گیاهان اعلام کرد: آفت در گیاه آپارتمانی نشانه این است که محیط نگهداری گیاه مناسب نیست. آفت شته نشان دهنده گرما یا سرمای بیش از حد است یا قارچی که در گیاهان ایجاد می گردد بعضا به دلیل آبیاری زیاد و پوسیدگی ساقه گیاه است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 881

به "12 نکته برای نگهداری از گل و گیاه آپارتمانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "12 نکته برای نگهداری از گل و گیاه آپارتمانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید