آزاده گنجه از تئاتر فراگیر و کاربرد آن در تئاتر عروسکی می گوید

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، تهران (پانا) - دومین کارگاه هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران- مبارک؛ تئاتر فراگیر و کاربرد آن در تئاتر عروسکی با حضور آزاده گنجه، عضو هیات علمی دانشگاه تهران و استادیار گروه هنرهای نمایشی برگزار خواهد شد.

آزاده گنجه از تئاتر فراگیر و کاربرد آن در تئاتر عروسکی می گوید

به گزارش ستاد خبری هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران- مبارک، برگزاری کارگاه های تخصصی در راستای ارتقای بنیه علمی نمایشگران عروسکی از جمله رویدادهایی است که در جشنواره هجدهم رخ خواهد داد و کارگاه تئاتر فراگیر و کاربرد آن در تئاتر عروسکی با حضور آزاده گنجه، عضو هیات علمی دانشگاه تهران و استادیار گروه هنرهای نمایشی، دومین مورد آن است.

کارگاهی که روز دوشنبه 22 دی ماه به مدت سه ساعت و به صورت آنلاین برگزار می گردد.

آزاده گنجه درباره موضوع این کارگاه گفت: موضوعی که قرار است در خصوص آن صحبت گردد Immersive theater است که در فارسی به تئاتر فراگیر ترجمه شده است، هرچند ترجمه ای ا ست که گاهی اوقات چندان بیانگر نیست.

این عضو هیات علمی دانشگاه تهران ادامه داد: تئاتر فراگیر که این روزها توجه بسیاری به آن می گردد، تعریفی تازه است که با تکیه بر فضا، شیوه های مختلف اجرا را دربرمی گیرد و طبعا در تئاتر عروسکی هم می تواند کاربرد داشته باشد. توجه ویژه به کارکرد فضا در اجرا و قرارگیری اجراگر و تماشاگر در محیطی با امکان کنش گری مشترک، از جمله پتانسیل های تئاتر فرگیر در حوزه نمایش عروسکی است.

او درباره مسائلی که در کارگاه تئاتر فراگیر و کاربرد آن در تئاتر عروسکی مطرح خواهد نمود، اضافه کرد: در این کارگاه در مور ماهیت تئاتر فراگیر صحبت خواهد شد. همچنین در خصوص این که چگونه می توان عروسک را به مثابه اجراگر واقعی در کنار تماشاگر قرار داد و این فضای فانتزی را هرچه بیشتر با رئالیته برابر کرد نیز تبادل نظر خواهم کرد و مسئله سوم دیدن نمونه های پیروز از چنین شیوه ای در جهان به قصد آنالیز ایده های آن هاست.

او همچنین در توضیح بیشتر ادامه داد: با توجه به تئوری بودن مبحث که بر پردازش ایده تئاتر فراگیر، درک فلسفه آن و گرایشات اجرایی اش متمرکز است، برگزاری به شیوه آنلاین با آن چه مطرح خواهد شد، کاملا انطباق دارد.

گنجه درباره ملزومات شرکت در این کارگاه نیز اضافه کرد: من متونی را از پیش در اختیار متقاضیان شرکت در این کارگاه قرار خواهم داد تا با خوانده شدن متریال آموزشی لازم از سوی آن ها، بتوانم حق مطلب را در طول برگزاری این کارگاه که سه ساعت، همراه با زمان کوتاهی برای استراحت است، ادا کنم.

او در خصوص گروه هدف تئاتر فراگیر و کاربرد آن در تئاتر عروسکی هم گفت: چه دوستانی که به طور خاص در حوزه تئاتر عروسکی کار می نمایند و چه کسانی که علاقه مند به شیوه های تئاتر مشارکتی، بهره گیری از فضای عمومی و تئاترهایی هستند که درگیر کردن یک محیط عمومی و فضا با اجرا اولویت آن هاست می توانند در این کارگاه شرکت نمایند.

متقاضیان برای شرکت در این کارگاه تا روز 20 دی ماه فرصت دارند به وسیله تماس با شماره تلفن های 09353801982 و02166754696 ثبت نام نمایند.

نخستین کارگاه هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران- مبارک بیان تصویری عروسک در قاب است که طی روزهای 18 و 25 دی ماه با حضور امیر سلطان احمدی، میزبان متقاضیان می گردد.

راه های ارتباطی با هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران- مبارک به توضیح زیر است:

وبسایت tehranmobarak.theater.ir

کانال تلگرام t.me/Tehranmobarak18th

واتساپ 09353801982

اینستاگرام tehranmobarak.18th

تلفن 02166754696 و 02166710702(دبیرخانه دائمی جشنواره ها)

ایمیل [email protected]

هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران- مبارک اسفندماه امسال به دبیری زنده یاد گلزار محمدی و مدیریت اجرایی مهدی حاجیان برگزار خواهد شد.

انتهای پیغام

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 23 بهمن 1399 بروزرسانی: 23 بهمن 1399 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 1322

به "آزاده گنجه از تئاتر فراگیر و کاربرد آن در تئاتر عروسکی می گوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آزاده گنجه از تئاتر فراگیر و کاربرد آن در تئاتر عروسکی می گوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید