اندازه گیری پارامترهای سلامتی با ساعت هوشمند هواوی؛ قابلیتی مهم در روزهای کرونایی

به گزارش مجله تخصصی کامپیوتر، یکی از عوامل مهم شناسایی زودهنگام بیماری به ویژه در زمان شیوع کرونا، پایش مداوم پارامترهای سلامتی است. شاید یکی از آسان ترین روش ها برای رصد این پارامترها استفاده از ساعت های هوشمند باشد. در این نوشتار به شما خواهیم گفت که چگونه با استفاده از ساعت های هوشمند هواوی می توان پارامترهای مهمی نظیر اکسیژن خون (SpO2)، ضربان قلب و... را اندازه گیری کرد.

اندازه گیری پارامترهای سلامتی با ساعت هوشمند هواوی؛ قابلیتی مهم در روزهای کرونایی

یکی از تغییراتی که شیوع ویروس کرونا در زندگی انسان ها ایجاد کرد، توجه بیشتر به بهداشت و سلامتی خود بود. در این زمینه افرادی را که مسائل زمینه ای دارند، می توان جزء گروه های در معرض خطر قرار داد. این افراد باید بیشتر از دیگران مراقب سلامتی خود باشند و تا حد امکان خود را در معرض بیماری قرار نداده یا در صورت ابتلا، سریعاً مسائل را شناسایی نموده و برای درمان اقدام نمایند.

یکی از روش های شناسایی بیماری ها، تحلیل پارامترهای سلامتی است که شاید این روزها بتوان ساعت های هوشمند را به عنوان یکی از در دسترس ترین ابزارها برای رصد کردن این پارامترها نام برد.

در این زمینه ساعت های هوشمند هواوی با داشتن مجموعه ای کامل از سنسورها و الگوریتم ها، قابلیت پایش علائم مهم سلامتی مانند اندازه گیری ضربان قلب، نوار قلب، سنجش سطح اکسیژن خون (SpO2) و پارامتر حداکثر نرخ مصرف اکسیژن (VO2Max) هستند. رصد مداوم این پارامترها می تواند به کاربر یاری کند تا همیشه از شرایط بدنی و سلامتی خود مطلع باشد.

توجه: در نظر داشته باشید که همیشه برای کسب اطمینان از پارامترهای دقیق سلامتی باید از پزشک و دستگاه های اختصاصی برای این امور استفاده کرد. بهره گیری از ساعت هوشمند جهت پایش سلامتی صرفاً به عنوان یک مرجع شخصی بوده و جایگزین اقدامات پزشکی نیست.

اندازه گیری سطح اکسیژن خون (SpO2)

این پارامتر که این روزها بیشتر از هر زمانی آن را در رسانه ها و از زبان متخصصان می شنویم، بیان نماینده درصد اشباع اکسیژن در خون است. ساعت های هوشمند هواوی با استفاده از الگوریتم های خاص، داده های دریافتی از سنسور نصب شده در زیر ساعت را تحلیل نموده و آن را به صورت عددی بین صفر تا صد درصد مشخص می نمایند.

همانطور که می دانید، بازه نرمال این پارامتر در یک فرد سالم تقریباً بالای 95 درصد است و کاهش آن به مقادیر پایین تر می تواند خطرناک باشد و در این شرایط باید به پزشک مراجعه کرد. باید توجه داشت یکی از اولین علائم در بیماران کرونایی، کاهش سطح اشباع اکسیژن خون است.

این قابلیت روی بسیاری از دستبندها و ساعت های هوشمند هواوی موجود بوده و می تواند به دو صورت (اندازه گیری اتوماتیک یا اندازه گیری با درخواست کاربر) اقدام به ثبت SpO2 کند.

از جمله محصولات با قابلیت اندازه گیری پیوسته و اتوماتیک SpO2 می توانیم به ساعت های WATCH GT 2 Pro، WATCH GT 2 Pro ECG و WATCH GT 2 PORSCHE DESIGN اشاره کنیم. همچنین محصولاتی مانندHuawei Watch GT Active ، Huawei Watch GT2e ، Huawei Watch Fit ، Huawei Watch GT2 ، Huawei Band 4 و... نیز می توانند آن را به صورت دستی و با درخواست کاربر اندازه گیری نمایند.

اندازه گیری ضربان قلب و نوار قلب (ECG)

ایجاد تغییرات در ضربان و تپش قلب یکی از اولین نشانه های برخی بیماری هاست و به همین دلیل بسیاری از پزشکان با اولین مراجعه بیمار، اقدام به اندازه گیری ضربان قلب او نموده و در صورت احتیاج، نوار قلب فرد را مورد آنالیز قرار می دهند.

افزایش ضربان قلب و همچنین برهم خوردن ریتم ضربان (آریتمی) می تواند ناشی از کاهش قدرت ریه ها در رساندن اکسیژن به خون بوده و به همین دلیل، پایش آن در کنار پارامتر سطح اشباع اکسیژن از اهمیت بالایی برخوردار است.

اندازه گیری این کمیت نیز به واسطه حسگرهای ویژه در ساعت های هواوی امکان پذیر شده که در برخی ساعت های هوشمند هواوی، قابل گسترش به ارائه گزارش نوار قلب یا همان ECG می گردد.

به صورت کلی همه ساعت ها و دستبندهای هوشمند هواوی قادر به اندازه گیری ضربان قلب هستند. در خصوص پارامتر ECG (نوار قلب) نیز ساعت های رده پرچمدار هواوی با دریافت بروزرسانی هایی می توانند آن را اندازه گیری نمایند.

اندازه گیری حداکثر نرخ مصرف اکسیژن (VO2Max)

یکی از جدیدترین یافته های محققان در زمینه علائم بیماری کرونا، کاهش بیش از 10 درصدی پارامتری موسوم به VO2Max است. این پارامتر بیان نماینده نرخ مصرف اکسیژن در بدن فرد است که معمولا تنها هنگام انجام فعالیت های ورزشی کاهش پیدا می نماید. ولی در بیماران کرونایی، سطح اکسیژن خون بدون انجام فعالیت ورزشی کاهش یافته و نرخ مصرف نیز بالاتر گزارش می گردد.

به همین دلیل پایش مستمر پارامتر VO2Max می تواند به عنوان روشی مهم برای تشخیص زودهنگام بیماری کرونا، مورد توجه قرار گیرد.

در میان ساعت های هوشمند فعلی هواوی که قادر به اندازه گیری پارامتر حداکثر نرخ مصرف اکسیژن در خون هستند، می توان به Huawei Watch GT، Watch GT2 و Huawei Watch Fit اشاره نمود.

همه ما می دانیم که تشخیص به موقع، یکی از مهم ترین عوامل در درمان موثر بیماری هاست. با توجه به این نکته، در نهایت باید ساعت های هوشمند هوآوی را به عنوان یک همراه مفید معرفی کرد که می توانند با رصد دائمی سلامت فرد، نقشی موثر در تشخیص زودهنگام علائم بیماری و حفظ سلامتی کاربر داشته باشند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 10 خرداد 1400 بروزرسانی: 10 خرداد 1400 گردآورنده: majalepc.ir شناسه مطلب: 1531

به "اندازه گیری پارامترهای سلامتی با ساعت هوشمند هواوی؛ قابلیتی مهم در روزهای کرونایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اندازه گیری پارامترهای سلامتی با ساعت هوشمند هواوی؛ قابلیتی مهم در روزهای کرونایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید